Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sejmi tu tíhu z mých zad, ať mohu opět trávit víkendy v supermarketech

Sejmi tu tíhu z mých zad, ať mohu opět trávit víkendy v supermarketech

14.06.2013 18:24

Zejména před krizí byl ekonomický růst tažený dluhem, měli bychom ale mít jasněji v tom, co to znamená. Dluh má vždy i druhou stránku – závazek je vždy zároveň pohledávkou a tudíž můžeme zrovna tak říkat, že růst byl tažen úsporami. Jádro pudla je totiž v tom, že dluh je nástrojem, který převádí poptávku od těch, kteří poptávat nechtějí (chtějí spořit) k těm, kteří chtějí utrácet více, než vydělají. „Růst tažený dluhem“ je tak luxováním zbytků poptávky z ekonomiky a to až do chvíle, kdy dlužníci narazí na limity své schopnosti splácet. Možná by ale bylo lepší říkat, že na své limity narazila naše schopnost alokovat úspory do spotřeby někoho jiného – dopad na agregátní poptávku je pak evidentní. Klíčovým procesem se pak stává oddlužení.

Významným faktorem, který stojí za letošní (donedávna) rally na akciových trzích a růstem jejich valuace je pravděpodobně to, že podle některých měřítek se proces oddlužení amerického soukromého sektoru, a hlavně domácností, blíží ke konci. Snižovala by se tak tíha, která znemožňuje americkým domácnostem trávit naučně - poznávací víkendy v supermarketech a táhnout tím doslova celou globální ekonomiku. Zajímavý pohled na to, kam až dospěl proces zadlužování a jeho oddlužovací protějšek, nyní přinesli ekonomové z Natixis a dokonce se o něj podělili s veřejností.

První dva grafy v následující sérii se věnují domácnostem. První z nich ukazuje tíhu dluhu měřenou jeho výší (v poměru k hrubým domácím příjmům) násobenou nominální sazbou z úvěrů. Druhý graf ukazuje to samé, ale v reálném vyjádření. Oba tak ukazují tíhu, kterou na domácnosti klade dluh, ale ne ve své absolutní velikosti, ale ve výši takto definované dluhové služby. Druhá dvojka grafů se stejným způsobem věnuje korporátnímu sektoru a třetí dvojka veřejnému sektoru.

super1

Co se týče US domácností, jejich „nominální dluhová zátěž“ NDZ prudce klesá po roce 2007 a nyní je znatelně pod úrovněmi z přelomu tisíciletí. U reálné dluhové zátěže RDZ dokonce vidíme trendový pokles už od roku 2009, jen během krize došlo k přechodnému růstu. Z vyznačených zemí je na tom trendově rozdílně Španělsko a Itálie u RDZ a ještě Francie u NDZ. V USA vidíme podobný vývoj jako u domácností i u korporátního sektoru. Pokud je tedy u soukromého sektoru měřítkem oddlužení popsaná NDZ a RDZ, mají to USA už pravděpodobně za sebou. Jiný je ale obrázek u veřejného sektoru, kde v roce 2012 vidíme jasný zlom směrem nahoru. U NDZ jsme zde již opět na úrovních 04 – 09, u RDZ tomu tak ještě není. Dluhová krize USA ale evidentně za dveřmi není a je to právě soukromý sektor a hlavně domácnosti, které táhnou poptávku v US ekonomice. Z grafů je pak také patrné, jak tíživá je situace ve Španělsku a Itálii a to v podstatě na všech úrovních.

Obrázek týkající se USA tedy jako základ pesimismu sloužit nemůže, spíše naopak. Použité měřítko NDZ a RDZ má svá negativa a přednosti, každopádně ale ukazuje ještě pozitivnější obrázek než klasický poměr dluhu domácností k HDP, či HDI. Tam se nyní USA dostaly teprve na úroveň let 2004/2005. Znatelně hůře na tom je UK i Španělko.
super2

Ani zde se ale nakonec nevyhneme tak častému rozporu mezi krátkým a dlouhým obdobím. V tom druhém sice můžeme být všichni keynesovsky „mrtvi“. Nic to ale nemění na tom, že prosté střídání zadlužovacích extrémů s vynucenými periodami razantního oddlužování asi nebude to pravé ořechové.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  
9:43Petr Dufek: Slabé oživení ekonomiky za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním
9:17Rozbřesk: Sentiment v eurozóně na maximu, v ČR už klesá
9:16Ekonomika Česka stoupla ve čtvrtletí o 7,8 procenta. Ekonomové čekali víc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data