Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euro vítězem jarních měnových turbulencí

Euro vítězem jarních měnových turbulencí

18.06.2013 7:58
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Klidným přístavištěm v rozbouřených vodách měnových trhů se v posledních měsících stal nepravděpodobný kandidát: euro. Zatímco japonské akcie, dluhopisy emerging markets či americké státní obligace v průběhu divokého jara propadly, společné evropské měně se zvýšená volatilita vyhnula. Na rozdíl od amerického dolaru, japonského jenu či australského dolaru dokázalo euro posílit a vůči americké měně si v posledních čtyřech týdnech připsalo 4% zisk.

Pro měnu, která byla v posledních několika letech epicentrem globálních otřesů, je to velká změna. Vzhledem k protahující se recesi eurozóny a obavám o její dlouhodobou životaschopnost dosud investoři spíše sázeli na pokles eura. Podle údajů Commodity Futures Trading Commission (CFTC) však počet medvědích pozic v posledních dvou týdnech klesl o 90 %.

Navzdory negativnímu růstu, špatným vyhlídkám, vysoké nezaměstnanosti a velké dluhové zátěži jižního křídla eurozóny je podle mnoha investorů její měna v těchto dnech oázou klidu. Pomáhá jí status široce obchodované rezervní měny (druhé nejvýznamnější po dolaru) a také klesající obavy z brzkého rozpadu.

Dalším faktorem hrajícím do not euru jsou spekulace o blízkém ukončení stimulačních nákupů dluhopisů americkou centrální bankou. Likvidita pumpovaná Fedem do finančního systému pomáhala měnám a aktivům rozvíjejících se trhů a dalším cenným papírům s vyšším výnosem, zejména akciím. Očekávání konce QE vede k opouštění měsíce hromaděných pozic, z čehož profituje euro, které je v časech nejistoty stále považováno za ekvivalent dolaru či jenu.

„Je těžké sázet proti euru. Dokud neskončíme s tištěním peněž v USA, nebo dokud s tím nezačne ECB, bude mít euro opět vítr v zádech,“ tvrdí Sam Katzman, hlavní investiční stratég fondu Constellation Wealth Advisors.

Za posilováním eura stojí omezování praktiky známé pod názvem carry trade: investoři si půjčují v měně s nízkými sazbami (a tedy i zápůjčními náklady), poté ji prodají a za utržené prostředky nakoupí aktiva s vyšším výnosem v jiných měnách (americké akcie či mexické dluhopisy). Výnosnost zajišťuje stabilní úrokový diferenciál.

Další vývoj úrokových sazeb ve světě se ale momentálně zamlžuje, takže se investoři snaží své pozice co nejrychleji uzavřít, než dojde k radikálnější změně kurzu centrálních bank. Euro od začátku května vůči australskému dolaru posílilo o 10 %. Pár EUR/AUD patřil k oblíbeným nástrojům carry tradu.

Posilování eura není vůbec dobrou zprávou pro evropské exportéry, zejména ty ze Španělska, Portugalska či Itálie, kteří v letech po zavedení společné měny ztráceli konkurenceschopnost a nyní jí za vysokou cenu nabývají zpět. Nedávný pokles cen španělských a italských dluhopisů naznačuje, že část eurozóny je stále považována za rizikovou. Řecko bylo minulý týden indexační agenturou MSCI deklasifikováno na rozvíjející se trh. „Z ekonomického hlediska by mělo euro oslabovat,“ tvrdí manažer investičního fondu, který dlouhodobě sází na pád evropské měny a stěžuje si, že základní pravidla pro orientaci na měnových trzích přestávají fungovat.

Euru v posledních týdnech také pomáhají lepší data z reálné ekonomiky, která naznačují, že mučivá recese by mohla do několika měsíců skončit. Indikátory z minulého týdne naznačily, že ke konci roku by se eurozóna mohla vrátit na růstovou trajektorii. To snižuje pravděpodobnost, že ECB bude muset dál uvolňovat měnovou politiku a zlepšuje vyhlídky eura proti měnám USA a Japonska, kde zatím probíhá rozsáhlá stimulace s hrozbou inflačního efektu.

Býci na euru poukazují také na fakt, že v průběhu řady minulých krizí prošlo euro zatěžkávací zkouškou, v níž obstálo. Naposledy vážněji oslabilo po záchraně kyperských bank a po nerozhodném výsledku italských voleb v březnu. Tehdy se vůči dolaru podívalo k 1,28, což však dalece zaostává za předchozími kalamitami, během nichž eurodolar klesl i pod 1,20.

(Zdroje: WSJ, FT, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.