Aktualizováno Výsledky průzkumu ekonomické nálady sestavovaného německým institutem ZEW se zlepšily po dvou slabších měsících. Index očekávání v červnu stoupl na 38,5 bodu z 36,4 bodu za květen. Číslo těsně překonává očekávaní na úrovni 38,1 bodu. Hodnota je výrazně nad nulou a zároveň nad dlouhodobým průměrem a ukazuje rostoucí víru ve zlepšení v půlročním horizontu. Finanční odborníci, mezi kterými průzkum probíhá, čekají zrychlení německé ekonomiky v druhém pololetí, ale oživení by i tak mělo zůstat spíše pomalé. Téměř polovina respondentů nečeká v dalších šesti měsících žádný významný ekonomický impuls, uvádí ZEW. Vedle indexu očekávání je tu i hodnocení současné situace, které naopak nepatrně kleslo na 8,6 z 8,9 bodu.
Kromě Německa se očekávání německých expertů zlepšila také u eurozóny, o 3 body na 30,6 bodu. Vysoko zůstávají očekávání o vývoji v USA (51,8 bodu) i Japonska (46,4 bodu), kde ale došlo k mírnému poklesu. Výraznější zlepšení oproti květnu registruje Francie, kde začal mírně převládat optimismus (5,7 bodu).
Lepší zprávy z hlavních ekonomik, změny výhledu pro měnovou politiku a vývoj na trzích měly pravděpodobně vliv na očekávání krátkodobých úrokových sazeb. U eurozóny, USA, Japonska i Británie nyní převládají očekávání růstu sazeb. Nejvíce u Spojených států (index 16,6 bodu) a jen těsně u eurozóny (2,7 bodu).
Předpoklady pro vývoj eura se od května zhoršily. Společná evropská měna by podle respondentů měla sice posilovat vůči jenu, libře i franku, ale je o tom přesvědčeno méně z nich. Naopak očekávání, že euro bude slábnout proti americkému dolaru, se ještě zvýraznila.
Co se týče akciových trhů, věří němečtí experti v prakticky plošný růst a jejich očekávání se s výjimkou japonského trhu za červen ještě zlepšila. Nejvíce si slibují od firem působících ve stavebnictví, informačních technologiích a maloobchodu. Naopak očekávání poklesu dál převládá u bank, pojišťoven a automobilek. U pojišťoven pesimismus v červnu značně narostl zřejmě v důsledku povodní ve střední Evropě.
