Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed hýbe s trhy a trhy s Fedem

Fed hýbe s trhy a trhy s Fedem

21.06.2013 18:39
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Spekulace, jestli americký Fed začne odbourávat QE, kdy a jak rychle, jsou už delší dobu důležitým faktorem určujícím pohyb finančních trhů. Tento vliv narůstal a vedl k masivním výprodejům v druhé půlce tohoto týdne. Po spekulacích, jak Fed pohne s trhy, teď možná přijdou i spekulace opačné - jak trhy pohnou s Fedem. To znamená, jestli reakce na ohlášenou změnu politiky a utažení měnových podmínek nebude výraznější, než Fed předpokládá. Větší by pak byl i negativní vliv na ekonomiku, s jejímž dalším vývojem Fed spojuje úpravy QE.

Šéf Fedu při středečním vystoupení vyvolával dojem, že by muselo dojít k docela velkému posunu na trzích, aby to centrální banku přimělo ke změně nastoleného kurzu. Fed ve svých projekcích bere růst výnosů (který byl už před středou značný) v potaz. Navíc Bernanke se snažil bagatelizovat dopad vyšších výnosů na hospodářský růst i na realitní trh. Nárůst výnosů podle něj není škodlivý, pokud za ním stojí dobré důvody, tedy optimistický výhled ekonomiky.

K nárůstu amerických výnosů dochází postupně asi od poloviny minulého roku. Tehdy dosahoval desetiletý dluhopis minima pod 1,4 procenta. Výrazně postup výnosů vzhůru zrychlil od začátku května. Z 1,63 procenta se dostaly až na současných 2,41 procenta. V historickém srovnání jsou výnosy stále velmi nízko a zatím to tedy nevypadá na velký šok pro ekonomiku.

Samozřejmě tu ale jsou tržní rizika, která předpoklady o ekonomice a důsledcích menšího stimulu mohou narušit, a nejde jen o dluhopisy. Je to i dolar. Jeho oslabení od poloviny loňského roku vypadá, že jen mírně pomohlo obchodní bilanci. Navíc za jejím zlepšováním stojí hlavně obchod s ropou a nástup domácí těžby. Pokud by dolar nyní výrazně posílil, při stále slabé Evropě a zpomalující Číně by to mohl být pro americký průmysl negativní impuls. Průmyslu se ani teď moc nedaří a stal by se tak větší brzdou růstu.

Nelze podceňovat ani akcie, jejichž vytrvalý růst posílený politikou Fedu zlepšil důvěru domácností, jejich pocit bohatství a spotřebu. Déle trvající propad by pak mohl mít opačný efekt a posunout spotřebitelské preference. Míra úspor amerických spotřebitelů se dostala už na relativně nízkou úroveň, její pokles se zastavil a případný nárůst v důsledku větší opatrnosti by negativně ovlivnil poptávku.

Důležitým faktorem pro rozhodování centrální banky bude inflace. Fed předpokládá její postupný nárůst, což ale znovu mohou ovlivnit tržní faktory jako kurz dolaru i přísnější úvěrové podmínky, v důsledku třeba i přehnaných očekávání trhů o politice Fedu. Inflace v USA je nyní nízká a Fed do exitu z QE nijak netlačí. Pokud by se nezvedala a případně se přidaly i známky negativního dopadu menší stimulace na reálnou ekonomiku, hned by přišly spekulace, že konec QE bude odložen. Zpětné vazbě finančních trhů na měnovou politiku se vyhnout nejde a vůbec to nemusí znamenat, že se centrální banka dostala do vleku, jak tomu bylo v mnoha případech na začátku krize.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
12:37Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university