Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Plynárenský OPEC brání dlouhodobé kontrakty s ropným chomoutem

Plynárenský OPEC brání dlouhodobé kontrakty s ropným chomoutem

02.07.2013 13:52
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Největší světoví exportéři zemního plynu se sjeli do Moskvy, aby zde obhajovali 40 let starý systém výpočtu cen své suroviny, který jako základ používá kotace ropy na světových trzích. V posledních letech je ale tato metoda zpochybňována před soudy, které stále častěji dávají za pravdu odběratelům stěžujícím si na příliš vysoké ceny.

„Odmítání základních principů dlouhodobých kontraktů není jen ranou pro těžaře plynu, přineslo by i značné náklady a podlomilo energetickou bezpečnost států-odběratelů,“ prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, který summit 13 zemí plynárenského OPECu hostí. Vazba na ropu je podle něj „nejspravedlivější a nejvíc tržně orientovaný“ způsob stanovování cen.

Členské státy organizace známé pod zkratkou GECF se jednomyslně shodly na podpoře dlouhodobých kontraktů a cen postavených na kotacích ropy. Energetickým společnostem v Evropě se tento přístup nezamlouvá, jelikož od propuknutí finanční krize došlo k odpoutání cen v dlouhodobých kontraktech od spotových cen plynu, obchodovaného nejčastěji u terminálů na zkapalněnou surovinu (LNG), kterou lze převážet tankery.

Evropské utility proto požadují, aby byl do dlouhodobých kontraktů víc začleněn spotový trh, což se jim rostoucí měrou daří. Ruský plynárenský gigant Gazprom letos na slevy evropským zákazníkům vyčlenil 6 mld. USD, což je dvojnásobek loni vyplacené sumy. Gazprom musí vracet část plateb i za minulá období, jelikož rozhodnutí arbitrážních soudů mění smlouvy retroaktivně.

Zatím posledním velkým klientem, který se u arbitráže domohl slevy, je německý koncern RWE, kterému budou muset Rusové vrátit část plateb převedených od května 2010. Mezi společnostmi, které si vyjednaly nebo vysoudily výhodnější podmínky, je polská PGNiG, italské ENI a Edison a další.

„Tohle by mohl být bod zlomu, který by mohl odstartovat novou komerční éru evropského plynu,“ tvrdí Trevor Sikorski, analytik londýnské konzultantské společnosti Energy Aspects. Praktika soudních sporů a navazování cen na spotový trh by se podle něj mohla začít šířit do Asie.

Gazprom není jedinou obětí nového trendu. Francouzská elektrárenská společnost EdF v dubnu vysoudila slevu pro Edison, svou italskou dceru, na alžírském státním těžaři Sonatrach, který je třetím největším dodavatelem plynu do Evropy. Spor o vazbu na ropu prohrál i katarský těžař Ras Laffan Liquefied Natural Gas.

Velkými slovy nešetří ani analytik londýnské pobočky UBS Alberto Gandolfini, podle kterého by nález ve věci Gazprom vs. RWE mohl vytvořit „precedent pro zbytek Evropy a mohl ukončit 40 let indexace na ropu.“ UBS odhaduje, že ropný chomout tíží 85 % importu plynu eurozóny a že přechod na burzovní ceny regionu ušetří 12 mld. EUR ročně.

Týdeník Spiegel včera přinesl zprávu, podle níž by Gazprom mohl RWE vrátit 1 mld. EUR. Šéf ruského monopolního vývozce plynu Alexej Miller spekulace odmítl komentovat s tím, že rozhodnutí další evropské kontrakty neovlivní.

Konec vazby mezi ropou a plynem by mohl uspíšit fakt, že stále více plynu obchodovaného na světových trzích bude muset být převáženo ve zkapalněné podobě, a tudíž bude jeho doprava i nacenění flexibilnější. Podle odhadů Mezinárodní energetické agentury (IEA) by měl obchod plynem do šesti let vzrůst o 30 %, o což by se měli postarat hlavně exportéři v Austrálii a Spojených státech. Měl by tak vzrůst tlak na tradiční dodavatele typu Ruska, Norska či Alžírska, kteří se budou muset přizpůsobit příchodu nové konkurence.

„S růstem obchodování s LNG se situace na trhu s plynem změní a půjde o stejně globalizovaný trh jako v případě ropy. Pak se možná bude moci začít uvažovat o jiných způsobech určování ceny,“ uvedl včera na zasedání GECF Putin. Většina ostatních delegátů se vyslovila pro zachování vazby na ropu, pouze katarský zástupce uvedl, že je třeba brát v úvahu i zájmy spotřebitelů.

Země sdružené v GECF, mezi něž patří Írán, Venezuela, Bolívie, Rovníková Guinea, Nigérie či Omán, drží dohromady 60 % světových zásob plynu. Podle Putina jejich záměrem není vytvořit kartel podobný OPECu. Všeobecně je organizace považována za mnohem méně vlivnou než její ropná předloha. Její členové se ale snaží konsolidovat své pozice před nástupem nových hráčů. Ti by totiž měli zvyšovat produkci rychleji než země GECF.

Australská těžba by do roku 2018 měla vzrůst o 156 % na 141 mld. m3 plynu ročně, což by ji mělo zařadit na čtvrté místo na světě. S napětím je očekáván i začátek vývozu levného břidlicového plynu ze Spojených států, který pomohl transformovat americkou energetiku. Ke skupině vývozců LNG se v květnu připojila Angola, kde byl zahájen provoz terminálu s kapacitou 5,2 mil. tun plynu ročně. Podíl Ruska na globálním obchodu s LNG loni dosáhl 4,5 %.

(Zdroje: Bloomberg, Eurasia Daily Monitor, IEA)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data