Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ si v Bruselu stěžuje na snahu Rumunska osekat podporu obnovitelných zdrojů

ČEZ si v Bruselu stěžuje na snahu Rumunska osekat podporu obnovitelných zdrojů

21.8.2013 8:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Elektrárenská společnost ČEZ podala k Evropské komisi stížnost proti záměru rumunské vlády omezit podporu obnovitelných zdrojů. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). ČEZ, který má v Rumunsku větrný park, by změnou zákona mohl přijít o více než šest miliard korun

"V pátek jsme ohledně připravované legislativy podali stížnost k Evropské komisi, kde jsme psali, že nejsou naplněna naše legitimní investorská očekávání," řekl deníku šéf řízení zahraničních investic ČEZ Martin Pacovský. Po Albánii a Bulharsku je tak Rumunsko třetí zemí v regionu, kde má ČEZ potíže. 

V Rumunsku jsou obnovitelné zdroje podporovány takzvanými zelenými certifikáty, jejichž počet a hodnotu určuje zákon. Za každou vyrobenou megawatthodinu získá výrobce určitý počet certifikátů, které od něj musí kupovat koncoví prodejci. Hodnota jednoho certifikátu byla stanovena v rozmezí 27 až 55 eur a ČEZ měl původně garantované dva certifikáty za každou MWh.

Rumunská vláda ale letos nově navrhla, aby větrné elektrárny získaly jen jeden certifikát a druhý jim byl dán v letech 2018 až 2020. Pro investory do větrných elektráren by to tedy znamenalo odsun poloviny přislíbené státní podpory o několik let. Zákon se bude projednávat v září. Výraznější pokles podpory obnovitelných zdrojů by měl přijít také u všech nových zdrojů obnovitelné energie. 

ČEZ ale upozorňuje na to, že nejsou známy podmínky, za kterých bude druhý certifikát vyplacen. A obává se, aby v roce 2017 nebyly navrženy další změny. "Nejsme příznivci arbitráží, vnímáme to jako nejkrajnější variantu. Ale pokud bychom v roce 2018 certifikáty neobdrželi, museli bychom o ní uvažovat," sdělil HN Pacovský. ČEZ již vede arbitráž také s albánskou vládou, kvůli poškození investice v zemi.

Rumunská vláda v minulých letech razila masivní podporu obnovitelných zdrojů energie. Ve své energetické koncepci si totiž vytyčila za cíl dosáhnout do roku 2020 38% podílu obnovitelných zdrojů na celkové produkci elektřiny v zemi. ČEZ má v Rumunsku větrný park Fantanele a Cogealac o instalovaném výkonu 600 megawattů, což je investice v hodnotě 1,1 miliardy eur. Projekty na využití větrné energie v Rumunsku vyvíjejí nebo již mají i další firmy, mezi nimiž je také italský Enel, španělská Iberdrola, anebo portugalská Energias de Portugal.

(Zdroj: čtk, ČEZ, ANRE, Bloomberg, HN)


Čtěte více:

Rumunský regulátor žádá konec přeplácení zelené energie. ČEZ se nižších zisků ze stávajících větrníků nebojí
29.3.2013 17:58
Rumunská vláda se musí vyhnout přeplácení investorů do obnovitelných z...
Rumunsko našlo trik na drahou elektřinu. Vyplatí polovinu podpory pro větrné elektrárny až za 4 roky
2.4.2013 13:26
Překvapivé řešení politického problému s prosakováním vysokých nákladů...
ČEZ: Omezení podpory větrných elektráren v Rumunsku rozhodlo. Budeme radši investovat v Polsku
5.4.2013 15:49
Plán na výstavbu nových větrných elektráren v Rumunsku o kapacitě až 1...
ČEZ spustil arbitráž proti Albánii. Vymáhá škody na svých investicích
16.5.2013 9:10
Energetická společnost ČEZ dnes oznámila, že uvědomila albánskou stran...

Váš názor
 • žádný problém
  21.8.2013 11:41

  i když je pravda, že s touto možností super dobře placení manažeři ČEZu asi nepočítali, ale co, hlavně když nám to tady sype a v Česku tedy zase přidusíme trochu důchodce..
  Karl von Bahnhof
  • Re: žádný problém
   21.8.2013 11:47

   Kritizuješ od rána do večera, to vidím. Budeš hodně moudrý. Jak ČEZ tyranizuje důchodce stížností na Rumunsko?
   Velkamedvědice
   •  
    21.8.2013 14:10

    Je patrné, že slavné balkánské investice státního ČEZu, jejichž výnosy mimo jiné jdou na důchody, se možná brzy stanou noční můrou. A pokud stát nedostane své daně od ČEZu, tak důchodci se "půjdou pást".. to je snad jasné ne? Ale možná jsi zaměstananec ČEZu, který mu to není jedno.....já stále totiž očekávám rezignace těch, co jsou za to odpovědní... a snad se i dočkám...
    Karl von Bahnhof
    •  
     21.8.2013 14:17

     Velkamedvědice není zaměstnancem ČEZu, ale stálým odběratelem proudu :-))
     Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba