Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosatom krůček od stavby reaktoru ve Finsku. V elektrárně mu připadne třetina

Rosatom krůček od stavby reaktoru ve Finsku. V elektrárně mu připadne třetina

04.09.2013 11:47
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ve Finsku by do konce dekády měla vyrůst další jaderná elektrárna. Ruská státní korporace Rosatom a společnost Fennovoima se přiblížili podpisu kontraktu na stavbu reaktoru o výkonu 1,2 GW na poloostrově Hanhikivi. Stranám se podařilo dojednat podmínky ruské nabídky a stavby elektrárny. Teď je řada na vlastnících Fennovoimy, kteří by se ke smlouvě o stavbě a provozování bloku u obce Pyhajöki měli vyjádřit do konce října.

Fennovoima, která si stavbu Pyhajöki objednává, patří konsorciu 67 firem a obcí s názvem Voimaosakeyhtio SF. Hlavním akcionářem Fennovoimy byla donedávna německá energetika E.ON (12,07 EUR, 0,04%). V souladu s odklonem mateřské vlády od jádra Němci v únoru svůj 34% podíl v podniku prodali finskému konsorciu. Stavba elektrárny by měla začít v roce 2015. Finský parlament ji schválil v roce 2010.

Podle očekávání by do Fennovoimy měl vstoupit i Rosatom a získat právě 34% balík akcií E.ONu. Po dokončení projektu se tak stane významným spoluvlastníkem elektrárny. Podle zdrojů listu Kommersant se ruská korporace bude finančně podílet i na nákladech výstavby, a to v poměru odpovídajícímu jejímu akcionářskému podílu.

Celkové náklady reaktoru ruského designu zveřejněny nebyly. Odborníci je odhadují na 5-6 mld. USD, což by znamenalo, že příspěvek Rosatomu dosáhne zhruba 2 mld. USD. Není jasné, kolik ruská strana za vstup do Fennovoimy zaplatí, ale podle zdrojů Kommersantu se jí majetková účast vyplatí. Stavba jaderného bloku by měla být výhodná i pro finské firmy a obce z konsorcia, jelikož budou vyráběnou energii odebírat za cenu odpovídající výrobním nákladům. To jim umožní ušetřit, jelikož jaderná energie je v porovnání s průměrnými cenami ve finském sektoru skandinávského energetického trhu NordPool levnější.

Ve slušnou návratnost investice doufá i Rosatom, a to prostřednictvím prodeje elektřiny na finském trhu. Rusové si prý udělali prognózu vývoje cen, porovnali je s náklady a došli k závěru, že spoluvlastnictví je perspektivní záležitostí. Pro ruskou korporaci, která zatím v zahraničí elektrárny nevlastní, by se tak jednalo o první vstup na energetický trh mimo Rusko. Své reaktory bude vlastnit i v chystaném projektu v Turecku, ale zde bude zpočátku elektřinu prodávat za fixní tarif.

Ceny v NordPoolu se rok od roku značně liší a závisí zpravidla na faktorech mimo lidskou kontrolu. Letos a loni například ruský vývoz energie do Finska výrazně klesl kvůli pádu cen, který byl zapříčiněn vysokou úrovní vody na tamních hydroelektrárnách. Rusům pomůže, že na blok budou dodávat vlastní jaderné palivo. Dalším bonusem bude získání licence u místního regulátora, který je považován za jednoho z nejpřísnějších na světě.

Rosatom nabízí možnost spolufinancování svých reaktorů téměř ve všech zahraničních tendrech, kterých se účastní. V některých případech (Bělorusko, Bangladéš) jsou bloky financovány garantovanými úvěry ruské vlády, což však znamená, že po jejich dostavbě se octnou v zahraničních rukách.

Zatím jediným projektem za hranicemi Ruska, který bude Rosatom vlastnit, je budovaná elektrárna Akkuyu v Turecku o výkonu 4,8 GW. Rosatom čtyři bloky na své náklady postaví a poté bude vlastnit a provozovat, přičemž 49% podíl by měl prodat strategickému investorovi, pravděpodobně jedné z tureckých utilit. Celkové náklady projektu se odhadují na 20 miliard dolarů. Podle mezivládního kontraktu se turecký distributor zavázal prvních 15 let provozu odebírat 70 % elektřiny z prvních dvou bloků Akkuyu za garantovanou cenu 12,35 amerických centů za KWh (92 EUR za MWh).

Druhým potenciálním vlastnickým projektem Rosatomu v zahraniční je pátý blok slovenských Jaslovských Bohunic stavěný Jadernou energetickou společností Slovenska (JESS). Slovenská vláda, které v JESS patří 51 %, s Rusy jedná o prodeji zbylých 49 % akcií, jež zatím kontroluje tuzemský ČEZ. Rusové nicméně stejně jako v Turecku požadují garantované výkupní ceny elektřiny. Hodnota podílu ČEZu (436,3 CZK, 0,62%) v JESS je odhadována na zhruba 110 mil. EUR, což je jeho vklad do základního kapitálu firmy plus dosavadní práce na projektu.

O přibrání finančního partnera k výstavbě třetí a čtvrté jednotky Temelína uvažuje i ČEZ. Finanční ředitel společnosti ČEZ Martin Novák prohlásil, že ČEZ pečlivě sleduje, jak se dnes staví atomové elektrárny ve světě a že trend směřuje ke sdílení nákladů a rizik. Mít při stavbě jaderné elektrárny finančního partnera by podle Nováka společnosti ČEZ umožnilo mít prostor pro jiné zajímavé investice, které se objeví při realizaci nových jaderných bloků v Temelíně. V tendru nyní zbývají americký Westinghouse a rusko-české konsorcium OKB Gidropress-Škoda JS. Gidropress je součástí Rosatomu.

 
(Zdroje: Kommersant, Atominfo.ru, ČTK)


Čtěte více:

Siemens radí Merkelové: Odklon od jádra je dobrý nápad, ale mohl by stát o 150 miliard eur méně
05.06.2013 18:38
Podpora obnovitelných zdrojů energie vyjde letos Německo na rekordních...
Energetický trh brzy zlepšení nečeká, varuje severský obr Vattenfall a odepisuje aktiva za 30 miliard SEK
23.07.2013 10:36
Největší energetika severní Evropy dnes rázným krokem ukázala, že nevě...
ČEZ výsledky za 2Q nezklamal. Navýšení cílů zhatilo riziko odpisů. Rozhodnutí o Temelínu nemusí být ani napřesrok
13.08.2013 8:26
Energetický gigant ČEZ za druhý kvartál snížil ziskovost meziročně o 1...
E.ON hlásí propad ziskovosti o 15 % kvůli levné elektřině a obnovitelným zdrojům. Akcie ale až +5 %
13.08.2013 9:35
Německé energetické společnosti E.ON (12,75 EUR, 4,25%) klesl v prvním...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university