Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Růst americké ekonomiky je křehký, Fed by měl být opatrný

Roubini: Růst americké ekonomiky je křehký, Fed by měl být opatrný

6.9.2013 10:37, aktualizováno: 6.9. 10:42

Aktualizováno

Ačkoli se hovoří o silném oživování americké ekonomiky, celkový dojem je smíšený, její oživování je křehké a růst hrubého domácího produktu se nachází stále výrazně pod svým potenciálem, uvedl pro Bloomberg profesor New York University Nouriel Roubini. Americká ekonomika dle druhého odhadu rostla ve druhém čtvrtletí roku v mezikvartálním srovnání (anualizováno) o 2,5 procenta po růstu o 1,1 % v prvním čtvrtletí. Podle Roubiniho byl ale skutečný růst ekonomiky USA po očištění nižší než 2 procenta a podobně tomu bude i ve třetím kvartálu.

S ohledem na „smíšená“ data z ekonomiky a nepříliš silný výhled by zahájení omezování nákupů dluhopisů centrální bankou již v září, jak Fed původně avizoval, mohlo vést k dalšímu růstu výnosů u amerických vládních dluhopisů, které se již nyní blíží (v případě splatnosti 10 let) třem procentům. Utahování měnové politiky by mohlo dále zhoršit situaci v sektorech citlivých na výši úrokových sazeb, jako jsou reality a kapitálové investice.

„Dle mého názoru Fed v září omezovat QE nezačne. A pokud ano, jeho komentář k tomuto kroku by měl být velmi holubičí. Bernanke by měl tedy připojit komentář o tom, že míra omezování nákupů vládních aktiv bude stále upravována dle aktuálních údajů z ekonomiky. Pokud by centrální banka naladila příliš jestřábí notu, 10leté výnosy dluhopisů by mohly šplhat nad 3 procenta, což by zbrzdilo hospodářské oživování, varuje Roubini.

V ekonomice eurozóny došlo k určitému zlepšení, ale „pět ze sedmi periferních ekonomik se stále nachází v recesi. Co víc, fundamentální problémy měnové unie nebyly vyřešeny. Reformy jsou prováděny pomalu a dluhy jednotlivých zemí nadále porostou, předvídá Roubini. „Nejhorší rizika odchodu Řecka z eurozóny či ztráty přístupu Španělska a Itálie na dluhopisové trhy jsou zažehnána, fundamentální problémy periferie ale zůstávají,“ tvrdí ekonom.

Tento podzim je podle Roubiniho plný „známých neznámých“, které představují rizika pro chatrný růst světové ekonomiky. Největší hrozbu vidí přitom v riziku politických chyb. Ve Spojených státech jsou podle profesora tři hlavní zdroje nejistoty, a to časový rámec omezování QE, nástupce Bena Bernankeho v čele Fedu a opětovný problém dluhového limitu americké vlády. S ním spojené riziko si investoři plně neuvědomují a věří, že se na poslední chvíli opět podaří dosáhnout politického kompromisu. Pokud se Kongres nedohodne na navýšení dluhového stropu, podle vyjádření ministerstva financí dojdou vládě finance v polovině října.

(Zdroj: Bloomberg, Moneynews.com)


Čtěte více:

Roubini: Exit bude ošidný, bubliny se vytvoří do dvou let
10.5.2013 11:47
Pokračující slabost americké ekonomiky udržuje podle ekonoma Nouriela ...
Ukončování QE bude nebezpečné. Připravte se na „Nový abnormál“, varují Roubini a Bremmer
18.6.2013 12:19
Jen několik hodin před dnešním zahájením dvoudenního zasedání Fedu, od...
Roubini: Nastává nové období nejistoty a volatility
2.7.2013 14:57
Nouriel Roubini poukazuje na to, že až do nedávných turbulencí finančn...

Váš názor
  • Roubini už zase
    6.9.2013 21:44

    jo náš starej Roubini to umí moc hezky okecávat. "......Ačkoli se hovoří o silném oživování americké ekonomiky, celkový dojem je smíšený, její oživování je křehké a růst hrubého domácího produktu se nachází stále výrazně pod svým potenciálem.......," Pořád ale lepší růst než propad jaký zažívají jiný. Někdo si stále nemůže přiznat, že za tou Mérikou furt celý svět pokulhává.
    Kšá
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m