Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týden na pražské burze: Elektřina přeje ČEZu, Telefónica zpět u 300 Kč. Orco vrací zisky

Týden na pražské burze: Elektřina přeje ČEZu, Telefónica zpět u 300 Kč. Orco vrací zisky

06.09.2013 18:48
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Pražská burza se v právě uplynulém týdnu navrátila do pracovní části roku. Ta prázdninová celkově jí prospěla, index PX se od konce června do úvodu září posunul od méně jak 880 bodů na 945 bodů s maximem na 945,21 bodu dne 13. srpna. Právě uplynulý týden indexu PX dovolil 0,23% růst a závěr na 947,37 bodu.

Vítězem týdne je k hladině 300 korun za akcii se vracející Telefónica CR po předchozím prodejním tlaku. Ta dohodla partnerství při sdílení sítí s konkurenčním T-Mobile, čeká se na reakci Vodafone a PPF.

S cenami silové elektřiny na německé burze a dalších trzích a zlepšeném sentimentu v sektoru v Evropě rostou akcie ČEZ. Ziskem 2,3 % se posouvají nad 460 korun za akcii. Zisky si z týdne odnášejí také Philip Morris ČR, Erste a VIG.

Od zbylých finančních titulů se odpoutala Komerční banka poklesem o 2,4 % k 4100 za akcii. Závěr týdne ovlivnili analytici HSBC zahájeným pokrývání titulu s neutrálním pohledem, cílová cena 4600 ale nabízí solidní růstový potenciál.

Své zisky po v předchozím týdnu zveřejněných výsledcích za polovinu roku vrací Orco. Titul v týdnu odepsal bezmála 7 % k 59 za akcii. Projděme si týden, do kterého promluvilo měnové rozhodnutí ECB i BoE a série důležitých makrodat podrobněji níže.

Vítězové a poražení pražské burzy v právě uplynulém týdnu:
Růsty % změna Závěr Poklesy % změna Závěr
Telefónica CR 2,88 299,7 Orco -6,84 58,6
ČEZ 2,29 460,9 CETV -2,85 86,9
PM ČR 1,15 10950 KB -2,38 4100
Erste 0,83 631,3 Fortuna -1,98 99
VIG 0,4 995 TMR -1,69 1160
Unipetrol 171,5 0 NWR -0,66 22,55
Pegas -0,17 572

 

Pražská burza do úvodu právě uplynulého a prvního zářijového týdne nastoupila se zisky, ty jí ale nevydržely a index PX ztratil 0,2 %. Domácí index PMI přitom ukázal na citelné zlepšení průmyslové aktivity a člen bankovní rady ČNB Lízal vyzval k dalšímu uvolnění měnové politiky. Dařilo se Erste s 1,5% ziskem, opačně se vyvíjely KB a VIG. ČEZ byl pod prodejním tlakem, což v celodenní bilanci znamenalo -2 %. O 5 % výš k 23,85 se posunulo NWR. Analytici Komerční banky na titulu zvýšili investiční doporučení na "držet" z "prodat", ale snížili cílovou cenu na 25 z dosavadních 28 . Orco od výsledků, publikovaných v předchozím týdnu, na počátku týdne aktuálního odepisovalo již 8 %. Pod 290 za akcii se ponořily akcie Telefóniky CR. V médiích se spekulovalo o dopadech partnerství společnosti s konkurenčním T-Mobilem v rovině sdílení sítí a možných reakcích Vodafonu a PPF. Objem obchodů byl však celkově silně podprůměrný, za čímž stál i svátek Labor Day a tedy uzavřené obchodování ve Spojených státech.

Úterní obchodování naopak vypadalo na mírnou ztrátu, PX se ale nakonec vytáhl k nule. ČEZ intradenně s 4% ztrátou testoval minima od roku 2005, závěr jej přeci jen pozdvihl od 421 ke 430 .Důvody lze hledat při růstu cen elektřiny i sektoru v Evropě spíše technické – dřívější prolomení hranice podpory u 440 . ČEZ informoval, že předal akcie Elektrárny Chvaletice společnosti Severní energetická (původně Litvínovská uhelná), která se stala jejím 100% vlastníkem.

Do červených čísel v úterý zamířilo také NWR, které ztrátu do závěru dne ale umazalo na 0,8 %. Dařilo se naopak bankám. Z tuzemské ekonomiky v úterý přišla revize vývoje HDP ve 2Q. Ta hovoří o mezikvartálním růstu o 0,6 %, meziročním o 1,3 %, v obou případech o desetinu procenta pod předběžným odhadem.

Středa přinesla další ztrátu, PX odepsal 0,66 %. Ta šla na vrub zejména 1,3% poklesu akcií ČEZ. O 2 % k 23 klesly akcie NWR, o totéž akcie pojišťovací skupiny VIG. Moody’s potvrdila negativní výhled pro český bankovní sektor na dalších 12 - 18 měsíců. Obává se, že křehká domácí ekonomika a slabé makroekonomické prostředí v eurozóně bude i nadále negativně ovlivňovat výsledky českých bank. Vcelku aktivně se obchodovalo na Telefónice CR. Titul končil s 0,95% ziskem na 288,2 .

Čtvrtek celotýdenní bilanci indexu PX podpořil ziskem indexu PX v rozsahu 1,3 %. Polský trh naopak až 6% poklesem reagoval na vládní návrh reformy penzijních fondů, který podle některých hlasů poškodí kapitálový trh v zemi. Z domácích ekonomických zpráv přišlo potvrzení pokračování vysokých přebytků obchodní bilance, k němuž v červenci došlo za mírného růstu vývozu i dovozu. Podnikové objednávky v Německu vyzněly mírně hůře, zatímco následně z USA přišla nejprve lepší čísla o změně zaměstnanosti od ADP, záhy horší data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, a nakonec lepší index ISM ve službách.

Britská ani Evropská centrální banka změnou sazeb nepřekvapily. U obou tak hlavní sazba zůstává na 0,50 procenta. Prezident ECB Draghi zopakoval, že úrokové sazby by měly zůstat na současných nebo nižších úrovních po delší dobu a potvrdil, že snížení sazeb bylo diskutováno. Prognózu letošního růstu HDP eurozóny ECB nově mírně vylepšila na -0,4 procenta z předchozích -0,6 procenta. Naopak výhled pro příští rok nepatrně klesl na 1,0 z 1,1 procenta.

Akcie ČEZu si po středečním poklesu připsaly solidní 4,7% zisk. ČEZ nezastavilo ani snížení cílové ceny ze strany analytiků Credit Suisse z 645 na 480 doplněné o nepříliš optimistickou vizi energetického trhu ve střední Evropě v následujících několika letech.

Vedení OKD předalo odborům Návrh nové kolektivní smlouvy pro 2014 až 2018 obsahuje zcela nový model odměňování. Výdělky zaměstnanců by měly být závislé na hospodářských výsledcích. Hlavním cílem společnosti je prý snížení personálních nákladů o 20 procent kvůli přetrvávající krizi na trhu s uhlím. Odbory se nicméně chtějí bránit stávkou a situace v regionu před volbami přitahuje i politiky.

Závěr týdne se na pražské burze opět točil především kolem akcií ČEZu, které dnes obstaraly zhruba dvě třetiny z celkového denního objemu obchodů. ČEZ byl opět v centru zájmu nákupních objednávek a svoji čtvrteční více jak 4% rally navýšil o další 2 %. Stejná situace byla k vidění ve zbytku energetického sektoru, kdy excelovaly především německé utility RWE či E.ON. Jak jednoletý tak dvouletý kontrakt silové elektřiny na německé burze si za tento týden připsal více jak 6% nárůst.

V opačném teritoriu se dnes opět drželo NWR a rovněž oba lokální bankovní zástupci. Akcie Erste se v závěru seance po vzoru okolního propadu dostaly pod 630 metu a seanci končily o 1,7% níže. Komerční banka končila o 1,3 % níže. Akcie KB se dostaly do hledáčku analytiků banky HSBC, kteří titul začali pokrývat. Jejich pohled je neutrální, cílová cena 4600 ale solidní 13% prostor k růstu nabízí. Dle HSBC se na Komerční bance střetává atraktivní dividenda se ziskovostí pod tlakem a již poměrně vysokou valuací. O necelé procento níž pak končily akcie VIG. Na nich analytici HSBC snížili cílovou cenu na 1081 z 1160 a doporučení ponechali „neutrální“.

Česká rafinérská zahájí příští úterý, tedy 10. září, plánovanou odstávku v rafinerii v Kralupech nad Vltavou, uvedly zdroje agentury Bloomberg, neupřesnily ale, kterých provozů by se odstávka měla týkat. Plánovaná odstávka v litvínovské rafinerii byla podle zdrojů zrušena.

Za dva týdny (v pátek 20. září po trhu) čeká periodická rebalance jak tuzemský akciový index PX , tak regionální středoevropský index CECE. V něm dle propočtů analytiků Patria Direct dojde na růst zastoupení českých titulů. V obou indexech by si měl polepšit ČEZ. V indexu PX si co do počtu akcií polepší i Erste Bank a Orco. U obou titulů je důvodem především nárůst počtu emitovaných akcií sloužících pro výpočet zastoupení v indexu. ČEZ a Komerční banka se pak vůbec jako historicky první tuzemské tituly dostanou do indexu Stoxx 600 Europe.

 


Čtěte více:

Česká výsledková sezóna za 2Q13 ukončena - přehled komentářů
30.08.2013 17:31
Sezóna zveřejňování výsledků hospodaření na pražské burze obchodovanýc...
ČEZ a KB budou dnes zařazeny do indexu Stoxx Europe 600
20.09.2013 8:12
Chystaná rebalance panevropského indexu Stoxx Europe 600 přinese premi...
Rebalance indexu CECE: České akcie si polepší již po pátečním závěru, nejvíc ČEZ a Erste
19.09.2013 18:16
České akcie si polepší v rámci nejbližší periodické rebalance regionál...
Rebalance indexu PX zvýší zastoupení ČEZu. Svéze se i Erste a Orco
20.09.2013 12:12
Od pondělí 23. září začne platit periodická aktualizace báze pražského...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.06.2021
22:29Nasdaq na novém rekordu  
18:58Komerční banka, a.s.: Navýšení podílu ve společnosti UPVEST
18:20Od 1. července se zmírní podmínky v maloobchodu a službách, v restauracích bude možná živá hudba
17:45EU spustila plán prodeje dluhopisů. Chce jimi překonat dopady pandemie
17:15Nevšední reakce amerických trhů na čínský úvěrový impuls
17:08Výnosy stouply, ale technologie se drží. Koruna nakonec bez zisků  
15:17Skupině EPPE z Křetínského holdingu EPH loni stoupl provozní zisk i tržby
15:12Akcioví gambleři si vyhlídli i pár titulů v Evropě. Hádat, co je zaujme, je divoká hra
13:26Týdenní výhled: Fed zachová podporu i s novou prognózou. Obrázek doplní nová data  
12:00Jsem pro zvýšení sazeb v červnu, říká centrální bankéř Holub. Nevidí důvody, proč jej odkládat
11:43Růst průmyslové výroby v EU v dubnu zpomalil na půl procenta, v ČR byl vyšší
10:43Akcie začínají růstově, dluhopisy stabilní. Holub je pro vyšší sazby už v červnu  
10:37Inflační tlaky nemusí být jen přechodné, domnívá se Koch. Jaké akcie v tomto prostředí zvolit?
9:09Rozbřesk: Červen ukáže, jak vážně berou centrální banky inflaci. V centru pozornosti je tento týden Fed
8:51G-7 se dohodla na postoji vůči Číně, Tesla obnoví transakce s bitcoiny a futures se zelenají  
8:44Tesla bude podle Muska přijímat bitcoiny vytěžené za pomoci čisté energie
6:14Na Evropu se valí obří vlna divestic. Čekat můžeme i primární úpisy
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Oracle Corp (05/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m