Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po pádu fiskálního tabu přichází pád tabu monetárního

Po pádu fiskálního tabu přichází pád tabu monetárního

09.09.2013 20:11

Pokud šlápnu na plyn, auto zrychlí, šlápnutí na brzdu má opačný efekt. Pokud šlápnu na špatně položené hrábě, praští mě do nosu a pokud noha zamíří do vosího hnízda, odstartuje tím ne zrovna bezbolestný sprint do úkrytu. Těchto a řady dalších základních pouček života se můžeme celkem bez obav držet a asi bychom byli rádi, kdyby to samé platilo v ekonomii a ekonomice. Bohužel tomu tak není.

Lars E.O. Svensson na stránkách VOX tvrdí, že švédská centrální banka Riksbank udržuje monetární politiku, která už snížila inflaci znatelně pod inflační cíl a zároveň udržuje „zbytečně vysokou“ nezaměstnanost. Důvodem jsou obavy z toho, že snížení sazeb, které by pravděpodobně zvedlo inflaci a snížilo nezaměstnanost, by zároveň vedlo k růstu zadlužení domácností (poměru jejich dluhu k disponibilním příjmům). Riksbank ale podle ekonoma nepřišla s žádnou analýzou, která by ukazovala, jak sazby na výši dluhu působí. Namísto toho banka považuje za danou věc, že vyšší sazby zadlužení brzdí a naopak. Drží se tedy jakéhosi ekonomického tabu.

K uvedenému bych doplnil, že Švédové mají podle všeho jasno v tom, zda by centrální banka měla pouze cílit inflaci (a popř. nezaměstnanost), či se (velmi) aktivně snažit o prevenci bublin. Připomínám, že obecně v této oblasti panuje výrazná neshoda. Ta se točí kolem toho, zda jsou centrální bankéři vůbec schopni detekovat bubliny a zda jejich prevence zvyšováním sazeb není slonem v porcelánu, který natropí více škody než užitku. Ale je vůbec třeba zkoumat to, že vyšší sazby jsou prevencí bublin (zde přílišného zadlužení) a nižší sazby jejich stimulátorem? Naštěstí pan Svensson nezůstal jen u kritiky a na problém se vrhl sám. Už to, že zde tento příběh prezentuji, je neklamnou známkou toho, že našel tak trochu překvapivý vztah:

Vyšší sazby míru zadlužení (tj. dluh vztažený k příjmům, či HDP) zvedají namísto toho, aby ji snižovali. A naopak, snížení sazeb vede k poklesu míry zadlužení, ne k jejímu růstu Tento mírně řečeno kontraintuitivní závěr vysvětluje ekonom jednoduše: Vyšší sazby snižují ceny nemovitostí a snižují tak objem nových hypoték (jak bychom čekali). Ty ale na roční bázi tvoří jen asi 6 – 7 % celkové nominální hodnoty existujícího dluhu domácností. Jeho pokles daný sníženým přírůstkem a danými splátkami dluhu je tak stále dost pomalý, nominální produkt ale v důsledku vyšších sazeb klesá mnohem rychleji. Poměr dluhu k HDP tak rychle roste (stejně jako reálná hodnota dluhu).

Čtenář, který se ve svém volném čase trestá tím, že se věnuje sledováním světových trhů, může v souvislosti s uvedeným vzpomenout eklektické úvahy z díly společnosti Pimco. To v jejich rámci tvrdilo, že nízké sazby brzdí růst a naopak. Podle mne šlo ale o přílišnou kreativitu, kterou za boření ekonomických tabu nelze považovat. Svensson naopak ukazuje na jednoduchý mechanismus (chcete – li další kurvítko), které monetární tabu potenciálně drtí. A nejde o žádnou poznámku na okraj. Pokud domyslíme všechny souvislosti, nejde svým významem o nic menšího, než co jsme viděli na periferii eurozóny při snaze o fiskální konsolidaci prudkým utažením. Svět ekonomických kurvítek je pestrý. Část z nich funguje tak, že se při snaze o snížení hodnoty nějakého zlomku zaměříme na čitatel a neuvažujeme moc nad tím, co udělá jmenovatel.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.