Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejodolnějšími vyspělými ekonomikami jsou Švédsko a Nizozemí, proti nim stojí Velká Británie, Španělsko a Japonsko

Nejodolnějšími vyspělými ekonomikami jsou Švédsko a Nizozemí, proti nim stojí Velká Británie, Španělsko a Japonsko

10.09.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak je možné měřit míru ekonomické a finanční zranitelnosti u rozdílných zemí? Podle našeho názoru tato zranitelnost roste se zvyšujícím se zadlužením soukromého sektoru a zadlužením bank. Negativně na ni působí i neschopnost provádět proticyklickou politiku. A v neposlední řadě ji určuje výše vnějších deficitů a vnější zadlužení. Země, která má zadlužený soukromý sektor a banky a není schopná implementovat proticyklickou politiku, je velmi citlivá na negativní šoky, zvýšenou averzi k riziku, pokles globálního růstu, růst sazeb, geopolitické krize a další podobné faktory.

Následující tabulka porovnává země OECD na základě uvedených kritérií. Křížky ve druhém sloupci ukazují na problém v oblasti zadlužení soukromého sektoru, ve třetím sloupci na problém u zadlužení bank. Další dva sloupce ukazují na schopnost použít fiskální a monetární politiku, křížky v posledním sloupci značí země, které mají problémy s vnějšími deficity a dluhem. Poslední sloupec ukazuje celkový počet problematických oblastí u dané země:

odolnost

Mezi nejzranitelnější země tedy podle uvedených kritérií patří Velká Británie, Španělsko, Belgie, Portugalsko, Irsko a Japonsko. Spojené státy již pravděpodobně nemají prostor pro další využívání monetární politiky, negativně u nich působí i vnější deficity a dluh. Zranitelnost Německa ovlivňuje negativně pouze jeden faktor, a tím je zadlužení bankovního sektoru. Stejnou situaci sledujeme v Rakousku a Finsku. Jediný negativní faktor pak nalezneme ještě u Kanady a Austrálie, u obou zemí jde o zadlužení soukromého sektoru. Nejméně zranitelnými zeměmi jsou ale Švédsko a Nizozemí s nulovým počtem negativních faktorů.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data