Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pod stolem je trpaslík

Pod stolem je trpaslík

09.10.2013 20:03

Je to už pár let, co jsem poprvé zjistil, že i v mém okolí se pohybují lidé, kteří věří v tzv. chemtrails. Do té doby jsem neměl ponětí o tom, že něco takového „existuje“. Pokud jste ve stejném stavu jako já tenkrát, tak jde o to, že kondenzační stopy za letadly jsou považovány za záměrně vypouštěné chemické látky. Verzí toho, kdo a proč tyto látky vypouští, je pravděpodobně hodně. Vždy jsou tu ale nějací zlí „oni“ chtějí poškodit „nás“. Za „oni“ si můžeme dosadit vládu, vlády, imperialisty, židy, Američany, armádu .... Ti nás chtějí úplně vyhladit, zmenšit náš počet, či nás alespoň zdravotně oslabit.

Proč se zde k tomuto tématu vůbec obracím? Protože chemtrails nejsou jádrem věci, ale pouhým symptomem. Petr Dvořák, mluvčí ČHMÚ, v rozhovoru pro HN vykresluje chemtrail problematiku následovně: „Zvláště v poslední době jsme zavaleni dopisy a e-maily vystrašených lidí. Snažíme se jim tento omyl vyvracet, většinou však marně ... jde o nepochopitelnou fámu a mýtus, který je rozšířen po celém světě ... bludy se dostaly divákům pod kůži natolik, že jsme byli v diskusi - když jsme fámě oponovali - obviněni ze spolčení s tajnými službami ... jakkoliv se tedy snažíme, na určitou skupinu lidí to nezabírá ... někdy je mi z toho až smutno ... je to ale těžká diskuse, při níž držíte v ruce jablko a váš protějšek říká, že jde o traktor.

S meteorology poměrně soucítím pokaždé, když slyším „fundovanou“ kritiku jejich předpovědí. Je to s nimi totiž úplně stejné, jako s trhy. Všichni chtějí nějakou předpověď, i když všichni snad vědí, že relativně spolehlivé jsou jen u velmi krátkého výhledu. Pokud si pak někdo dá tu práci a vymyslí ten nejpravděpodobnější scénář delšího vývoje, jsou všichni překvapeni tím, že se kvůli obrovské nejistotě jen málokdy vyplní. Pan Dvořák pak ve mě rozezněl strunu ještě silnějšího souznění, protože jeho pocity marnosti jsem dlouhou dobu měl také. Netýkaly se projekcí, ani chemtrails, ale ekonomie samotné. Tedy toho, že i v této oblasti někomu prostě nelze vyvrátit jeho příliš exotické názory. A není to proto, že by byl nechápavý.

Pan Dvořák použil přirovnání s jablkem a traktorem, já používám trpaslíka: Mohu s někým sedět v místnosti a donekonečna se s ním bavit o tom, že pod stolem je trpaslík. Já budu tvrdit, že tam není. On že tam stoprocentně je. Já na to, že trpaslíci neexistují, on na to, že jejich existence je záměrně zamlčována globálním komplotem. Na této úrovni je nemožné spor vyřešit, nanejvýše budu pasován na člena komplotu. Navrhuji proto, abychom se pod stůl podívali. Vše v tu chvíli stojí a padá s tím, zda se můj názorový oponent chce podívat. Může se to zdát jako triviální tvrzení, ale není. Někteří z nás se totiž nechtějí podívat a budou se tomu všemožně bránit. Motivace může být různá. Strach, že se budu muset vzdát něčeho, čeho se držím už hodně dlouho. Touha být zajímavý – v určitém okruhu lidí mě tmářské teorie okamžitě pasují do pozice „toho, který ví“. A podobně. Přiveď koně k vodě, ale pít ho nedonutíš.

Můžeme namítnout, že je hodně problémů, u kterých se nelze jednoduše podívat. Ty ekonomické mezi ně dokonce patří velmi často. Lze ale minimálně šáhnout rukou pod stůl a absenci trpaslíka ověřit takto. A chemtrails mě vedou k názoru, že problém není v tom, že by se nešlo dívat přímo, či alespoň šáhnout. Pro příklad zůstanu u svého oblíbeného neexistujícího a přesto ve všech pádech skloňovaného „tištění peněz“ vedoucího k neexistující hypersupermegainflaci. Jak jsem shodou okolností psal minule, namísto toho probíhá následující: Výměna aktiv se soukromým sektorem, kdy mu centrální banka dává aktiva krytá aktivy získanými od soukromého sektoru. I kdyby to ale bylo ještě mnohem, mnohem jednodušší, stále by to zůstalo „ekotrailem“. Může být pravdou, že „deset ekonomů dá na jednu otázku deset různých odpovědí (a jedenáct, pokud je mezi nimi Keynes)“. Ale ani jeden z nich (snad) nebude věřit v ekotraily.

Čtenář by mi také mohl namítnout, že každý má právo na svůj názor a pokud chce někdo věřit tomu, že pod stolem jsou trpaslíci, ať tomu věří. A měl by pravdu. Tento můj článek je možná i důkazem mé iracionality, protože sám tvrdím, že ti, co se podívat nechtějí, se prostě nepodívají. Důvod, proč ho píši, je jediný. Různé „...traily“ jsou totiž vážným problémem ve chvíli, kdy se celá společnost začne pod vlivem tmářství rozhodovat tak, jako kdyby pod stoly trpaslíci skutečně byli.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Chemtrails :o)))))))))))))))
  10.10.2013 12:30

  Pan soustružnik se možná vyzná v trpajzlících ale jinak si zase "pouští hubu na špacír" když nám tady podává vysvětlení o nějakých chemtrails. Proč si raději nezjistí jak se viditelné pruhy za letadlem, letící ve velkých výškách, spravně jmenují misto aby zde svoje čtenáře oblboval svými výmysly. Jsou to "contrails" pane Soustružníku. Když chcete někoho ohromovat svými znalostmi tak si alespon' zjistěte všeobecně známá fakta. Máte svoje čtenáře za opravdové blbce a chytračíte tady, zatimco nic nevíte a svoje moudra si cucáte asi z prstu, ale jinak zde zapadáte mezi své stejně znalé odborníky na všecho.
  Pilot
  • Re: Chemtrails :o)))))))))))))))
   10.10.2013 13:16

   Prectete si prosim znovu prvni tri radky clanku :-) Myslim, ze pan Soustruznik dobre vi, co jsou to "contrails" (cesky "kondenzacni stopy"), pouze Vy jste mel to stesti, ze jste se jeste nesetkal s "chemtardem" :))))
   had
 • Jsem jenom účetní, ALE
  10.10.2013 10:23

  Pane Soustružníku, když centrální banka FED nakupuje státní dluhopisy v objemu 85 mld USD, tak bude mít v aktivech přírůstek dluhopisů a v pasivech - ? V pasivech budou peníze (nově vytištěné). Bilance FED tedy roste. Takže prosím nekoukejte pod stůl a koukněte se do rozvahy :-) a zjistíte, že: ... a přece se tiskne. Jinak mám Vaše články rád.
  PetrP
  • Re: Jsem jenom účetní, ALE
   10.10.2013 11:11

   A deflace je inflace, že...
   Kalka.
   • Vysvětlení
    10.10.2013 12:32

    Peníze jsou na straně centrální banky v pasivech. Přesně opačně je tomu u ostatních ekonomických subjektů. Proto se na penězích kdysi psalo, že jsou kryty zlatem a ostatními aktivy.
    PetrP
    • Re: Vysvětlení
     10.10.2013 13:45

     Byly bankovky v blahých dobách pokryté zlatem a ostatními aktivy? ;-)
     Kalka.
  • Re: Jsem jenom účetní, ALE
   10.10.2013 10:43

   mno, pan Soustružník si vystačí s aktivy +/-, že
   mša
 • :)
  09.10.2013 20:31

  :) M
  round watcher
Aktuální komentáře
17.05.2021
11:54Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Monety k potenciální akvizici  
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství
9:04Rozbřesk: Nový hlavní problém pro trhy = inflace
8:55Další vlna rozvolnění: Rozšířuje se výuka na školách, otevřou restaurační zahrádky
8:50Přichází další rozvolnění, bitcoinu vévodí Muskovy tweety, futures jsou dnes smíšené  
8:13Vláda projedná Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč
5:55Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus
8:11Víkendář: Inflace, čínské stárnutí a úvěrový impuls
15.05.2021
19:22Project Syndicate: Odboráři po covidu
14:04Víkendář: Reaktivní Fed a „radši dříve, než později“
14.05.2021
22:01Wall Street končí týden na pozitivní notě  
17:48Do třetí generace...
17:23Zelený závěr týdne. Strach poklesl a nižší ceny lákají  
16:35Cato: Vysokorychlostní tratě jsou drahou zbytečností
15:37Ochlazení na nulu. Maloobchod v zámoří v dubnu jen stagnoval

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Riot Blockchain Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/21 Q4)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index