Aktualizováno Schodek běžného účtu v srpnu dosáhl 14,2 miliardy korun po přebytku 4,1 mld. Kč v předchozím měsíci. Konsensus byl nastaven na -12,7 miliardy, což je v případě tohoto indikátoru celkem malý rozdíl. Na zhoršení bilance oproti minulému měsíci se podepsalo především snížení přebytku výkonové bilance, menší měrou přispělo zvýšení deficitu bilance výnosů.
Přebytek obchodní bilance dosáhl pouze 6,1 miliardy, tedy ani ne polovinu červencové hodnoty. U bilance služeb s 5miliardovým přebytkem je to podobné. Zde ale byl červenec mimořádně silný. Bilance výnosů skončila v záporu o 23,9 mld. Kč, přičemž odliv dividend ČNB uvádí v objemu 20,2 miliardy korun. To je více než v předchozím měsíci. Na zhoršení běžného účtu se pak podepsala i jeho poslední složka, běžné převody. Ty vykázaly v srpnu deficit 1,4 mld. Kč při mírně kladných čistých převodech peněz z EU.
Běžný účet se za letošek vyvíjí stále velmi dobře a zatím je jen těsně v záporu. Dvanáctiměsíční saldo se zvedá. Druhá polovina roku obvykle znamená zhoršení, takže i přes doposud silnou podporu ze strany zahraničního obchodu běžný účet zřejmě za celý rok skončí v červeném. Deficit by ale měl být citelně menší než loni.
Na finančním účtu, který byl v srpnu téměř vyrovnaný, vidíme odliv přímých investic za 13,3 mld. Kč. Na něm se nejvíce podílely převody úvěrů v rámci skupin. Je tu ale také nulový příliv investic do základního kapitálu. Odhad reinvestic ČNB nemění (6,7 mld. Kč). Portfoliové investice znamenaly v srpnu odliv 6,6 miliardy Kč. Klíčový podíl na tom měly obchody s dluhopisy a to jak nákupy zahraničních papírů domácími subjekty, tak splacení českých dluhopisů do zahraničí.
