Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orbán chce mohutně vsadit na jádro. Nechá si reaktory postavit od Jihokorejců?

Orbán chce mohutně vsadit na jádro. Nechá si reaktory postavit od Jihokorejců?

21.10.2013 18:26
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Maďarsko chce při výrobě elektřiny v budoucnu spoléhat nejvíc na jaderné zdroje. Premiér Viktor Orbán, který je na oficiální návštěvě Indie, ohlásil cíl zvýšit do roku 2023 produkci elektřiny z jádra o 50-75 %. Maďaři tak stejně jako ostatní státy střední Evropy půjdou proti některým zemím v západní Evropě v čele s Německem, které se od jaderné energie odvrací.

Ambiciózní plány rozvoje jaderné energetiky podpořila minulý týden uzavřená dohoda o spolupráci v tomto sektoru mezi Maďarskem a Jižní Koreou. Dokument, podepsaný maďarským ministrem zahraničí Janosem Martonyim a jeho jihokorejským protějškem Yun Byung-seem, otevírá cestu ke spolupráci ve výzkumu a vývoji, designu a konstrukci jaderných reaktorů pro mírové účely. Ještě významněji ale jihokorejským korporacím umožňuje účast v plánovaném tendru na rozšíření jaderné elektrárny Pakš.

V Pakši zatím fungují čtyři reaktory typu VVER zbudované v 80. letech – jako v Dukovanech – o celkovém výkonu 2000 MW, které nyní pokrývají kolem 40 % spotřeby elektřiny v zemi. Po přidání dvou bloků by se kapacita elektrárny měla zvýšit o 2000 – 3000 MW. Očekává se, že náklady se stejně jako v případě dostavby Temelína vyšplhají na 12-15 miliard dolarů. Zájem o účast v tendru potvrdila ruská státní korporace Rosatom s tím, že je ochotna stavbu nejen realizovat, ale také plně financovat. Provozovatel elektrárny počítá s tím, že do soutěže se přihlásí další zájemci, včetně francouzské Arevy a americko-japonského podniku Westinghouse. Jihokorejci si pro úspěch v soutěži budou muset zajistit licenci pro své technologie od evropských a maďarských regulátorů.

Maďarské ministerstvo národního rozvoje loni na podzim oznámilo, že při stavbě pátého a šestého reaktoru Pakše by domácí výrobci měli od vítěze tendru získat kontrakty na alespoň 30 % vybavení elektrárny. Budapešť plánuje tendr vyhlásit do konce roku.

Orbán v projevu na maďarsko-indickém obchodním fóru prohlásil, že do deseti let by podíl jaderné energie v maďarském elektrárenství mohl dosáhnout až 70 %. Připomněl, že tendr na rozšíření Pakše bude vypsán už zanedlouho. Dále uvedl, že do pěti let by mohlo mít Maďarsko nejlevnější elektřinu ze všech zemí EU, což ale podmínil tím, že koalice jeho strany Fidesz a lidovecké KDNP vyhraje parlamentní volby plánované na příští rok. To by se premiérovi, pomýšlejícímu na třetí funkční období, mělo s velkou pravděpodobností splnit. V průzkumech si Fidesz nad opozicí udržuje slušný náskok.

Ceny elektřiny se v jednotlivých státech mohou lišit o desítky procent. Z průzkumu, který provedla organizace Europe’s Energy Portal vyplývá, že nejvíc za elektřinu v evropské sedmadvacítce platí dánské a německé domácnosti. Dánové platí za kilowatthodinu proudu kolem 30,2 eurocentů (v přepočtu zhruba 7,71 korun), Němci pak za každou spotřebovanou kilowatthodinu elektřiny vydají okolo 26 eurocentů (cca 6,63 korun). Maďarsko je se 16,2 eurocenty ve srovnání uprostřed. Orbánova vláda dosud přistoupila ke dvojímu snížení cen elektřiny. Podle premiéra si výrobci neúměrně zvyšovali své zisky.

Orbán se snažil jádro ve středoevropském kontextu podpořit i na nedávném summitu Visegrádské čtyřky. Česko, Polsko, Slovensko i Maďarsko podle něj mají zájem o podporu Evropské unie. Ta však nesmí sektor zatížit nadměrnou regulací. „Očekáváme, že EU pomůže, a ne že zbrzdí nárůst jaderné kapacity ve střední Evropě,“ uvedl Orbán s tím, že pozornost by měla být věnována také pravidlům regulace státní pomoci energetickým projektům. „Domnívám se, že jaderná energie je diskriminována,“ uvedl Orbán s odkazem na to, že jiné zdroje, které taktéž neprodukují žádné skleníkové plyny, dostávají štědré dotace.

Ochotu Bruselu tolerovat státní subvence pro jádro by měla otestovat dnes ohlášená dohoda mezi britskou vládou a francouzskou společností EDF, která na dva plánované bloky elektrárny Hinkley Point C v hodnotě 14 mld. GBP dostala garantovanou cenu 92,5 GBP za MWh. To je zhruba dvojnásobek oproti současným britským cenám silové elektřiny. Garance by měly platit 35 let. Pokud bude elektřina v budoucnu na trhu dražší než stanovená cena, dostane přebytek stát.

(Zdroje: Budapest Business Journal, Global Post, Nuclear Energy Insider)


Váš názor
 • maďaři dostali
  22.10.2013 13:07

  rozum? Nevídané. Naposledy ho dostali v r. 1950, když vystěhovali na Slovensko 10.000 cikánů výměnou za české traktory... Občas umí ti maďaři dělat slušné obchody:-)
  Jesse
 • Když 1/4 produkce nevyváží, to se mu to sází
  22.10.2013 13:02

  Tak když HU nevyváží 25% veškeré produkce energie jako CZ, tak to se mu to sází. HU dokonce produkuje jen polovinu el.energie oproti CZ, takže tam je velkej prostor pro zelepšení. ne jako v CZ, kdy další bloky Temelínu = vývoz..... ale vývoz kam???
  martin.truhl
Aktuální komentáře
28.09.2020
11:12FT: Proč by dobré zprávy mohly být špatnou zprávou pro Big Tech
10:22Zrušení superhrubé mzdy: podle premiéra navždy, efektivní zdanění jen na dva roky
9:37Trump zasáhl sankcemi vůči čínské SMIC (-8 %) srdce tamního čipového průmyslu
8:21Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data