Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gazprom dovolil Pobaltí reexport plynu. Tomu ale chybí potřebné sítě

Gazprom dovolil Pobaltí reexport plynu. Tomu ale chybí potřebné sítě

30.10.2013 14:50
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Gazprom svým klientům v pobaltských státech umožnil nakládat podle libosti s plynem od něj dovezeným. Ruský plynárenský gigant tak vyplnil jeden z požadavků EU, která trvá na tom, aby v zájmu liberalizace mohli odběratelé nakoupený plyn vyvážet do třetích zemí. Teoreticky je tato praktika možná už několik let, ale teprve letos, s dokončením modernizace plynovodu mezi Litvou a Lotyšskem, je vývoz z jednoho státu do druhého možný i fyzicky. Litva, která je s Gazpromem dlouhodobě na kordy a surovinu od něj odebírá velmi draho, teď může dovážet větší množství levnějšího plynu ze sousedního Lotyšska. To ale příliš plynu nazbyt nemá. Reexport z Pobaltí do dalších evropských zemí navíc zatím také možný není.

O zrušení zákazu reexportu plynu pro Pobaltí informoval litevský deník Verslo zinios. Zprávu posléze listu Kommersant potvrdili představitelé hlavních importérů ruského plynu v Litvě (Lietuvos dujos) i v Lotyšsku (Latvijas Gaze). Omezení prý bylo odstraněno „před několika lety“. Třímilionová Litva loni od Gazpromu odebrala 3,1 mld. m3 plynu, o třetinu menší Lotyšsko dovezlo 1,1 mld. m3, což jsou pro Gazprom, který těží kolem 450 mld. m3 ročně, nicotné objemy.

Klauzule o zákazu reexportu, donedávna stálice všech dlouhodobých kontraktů Gazpromu s evropskými zákazníky, je zpochybňována Evropskou komisí. Brusel vede boj za liberalizaci unijního trhu s plynem a Gazprom v této souvislosti vyšetřuje kvůli podezření ze zneužívání dominantní pozice ve střední a východní Evropě. Litva patří ke státům, z jejichž iniciativy antimonopolní vyšetřování začalo. Podle bruselských úředníků nemožnost opětovného vývozu nakoupeného plynu přispívá k fragmentaci evropského trhu, což vyhovuje dodavatelům s monopolním či téměř monopolním postavením na jednotlivých národních trzích, a to je přesně případ Gazpromu.

Jenže problémem Pobaltí je spíš nedostatečně rozvinutá a málo propojená plynovodní síť, která je navíc téměř izolovaná od zbytku Evropy. Litva se teprve loni dohodla se sousedním Polskem na stavbě interkonektoru, jehož spuštění je plánováno na rok 2018. Taktéž hodlá v přístavu Klajpeda příští rok dokončit terminál na příjem zkapalněného plynu (LNG). Lotyšsko zvažuje stavbu vlastního LNG terminálu v Rize. Litva s Lotyšskem mohou nyní teoreticky obchodovat mezi sebou – v červnu bylo dokončeno modernizované spojení s oboustranným tokem o kapacitě 2,3 mld. m3 ročně.

V roce 2011 si Lotyši a Estonci od Gazpromu vymohli slevu na dodávky ve výši 15 %. Vzpurní Litevci nedostali nic. Podle účetních výkazů ruského molocha za 2Q13 činila průměrná cena dodávek do Pobaltí 477 USD za 1000 m3; z nich polovina připadla na Litvu. Na základě těchto údajů lze cenu pro Litevce odhadnout na 520 USD za 1000 m3, což je pravděpodobně nejvyšší tarif Gazpromu v EU. Ke spolupráci ochotnější Lotyši a Estonci mohli plyn dostávat po 440 USD za 1000 m3.

Představitelé lotyšského dovozce plynu potvrzují, že rozhovory o dodávkách do Litvy se vedou, ale extra velký zájem o ně není. Strany se nemohou dohodnout na přijatelné ceně a také obří lotyšský zásobník v Inčukalnsu, z něhož je plyn v době zvýšené sezónní spotřeby rozváděn i do Estonska a Pskovské oblasti v Rusku, je podle svého provozovatele z 90 % vytížen, takže mu příliš přebytečné kapacity na export do Litvy nezbývá. Podle zdrojů na trhu se také vláda ve Vilniusu nestaví vůči importu z Lotyšska s velkým nadšením, jelikož se z jejího pohledu pořád jedná o nežádoucí ruskou surovinu. Orientuje se spíš na možnost dovozu plynu z úplně jiných zdrojů přes Klajpedu, která by mohla s kapacitou 1 mld. m3 ročně začít fungovat už příští rok.

(Zdroje: Kommersant, RIA Novosti, Eurasia Daily Monitor)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university