Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lukoil si stěžuje u Putina na státní loděnice. Pomalá stavba ropné plošiny ohrožuje produkční cíle

Lukoil si stěžuje u Putina na státní loděnice. Pomalá stavba ropné plošiny ohrožuje produkční cíle

19.11.2013 15:34
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

„Odvedli jste slušný kus práce, ale propříště by bylo dobré, kdyby zařízení pocházelo z Ruska,“ prohlásil před třemi lety tehdejší ruský premiér, dnes opět prezident, Vladimir Putin při spuštění těžby na supermoderní ropné plošině na ložisku Korčagin v Kaspickém moři. I když provozovatelem vrtu je soukromá ropná společnost Lukoil, slovo nejmocnějšího muže světa (alespoň podle posledního žebříčku časopisu Forbes) je i pro ni rozkazem. Na otevření vedlejšího podmořského ložiska Filanovskij už druhý největší ruský těžař objednal nosné konstrukce, plošinu a další vybavení u státní loďařské korporace OSK. Jenže ta podle všeho nedokáže zakázku doručit včas, což šéfa Lukoilu Vagita Alekperova znepokojilo natolik, že se rozhodl upozornit na lajdáctví loďařů na místech nejvyšších.

Na pole Filanovskij se už začaly přemísťovat základy pro obytnou část těžebního komplexu, které dohromady váží přes 2000 tun a které budou ukotveny s pomocí 16 pylonů zaražených 60 metrů pod dno. Nyní se čeká hlavně na těžební věž, kterou podle nařízení staví několik podniků v blízké Astrachani, spadajících pod OSK.

V dopise z konce října, adresovaném do Kremlu, si Alekperov podle informovaných zdrojů deníku Kommersant stěžuje, že stavba plošiny nejde podle plánu, a zároveň prosí o vydání příkazu k nápravě věci. Původní termín dodávky obrovské platformy, schopné odolat náporům ledovců, kterými se to v Kaspiku většinu roku jen hemží, byl stanoven na květen příštího roku. Šéf Lukoilu odhaduje, že kvůli značné krátkosti období, v němž je možné v nehostinných vodách navigovat, by mohl start produkce sklouznout o rok. Prezident prý záležitost svěřil šéfovi svého úřadu Sergeji Ivanovovi. Zdroje z loděnic tvrdí, že se instalace plošiny opozdí, pokud nebude její vrchní část na moře dopravena do listopadu.

Lukoil objevil ložisko Filanovskij v roce 2005. Svým rozměrem je menší než sousední Korčagin, přesto skrývá slušné zásoby: v kategorii prokázaných a odhadovaných je to 153 mil. tun ropy a 32 mld. m3 plynu. Průzkumné vrty měly být zahájeny v příštím roce, těžba o rok později. Kaspické moře je pro Lukoil, který se nemůže kvůli monopolu státních molochů Rosněfti a Gazpromu dostat na šelfová ložiska v Arktidě, oblastí strategického významu. Do Korčagina a Filanovského hodlá v následujícím desetiletí investovat 29 mld. USD, a vykompenzovat tak pokles těžby na jiných ruských ložiscích. Ruskému rozpočtu by kaspické projekty Lukoilu mohly během 25 let na daních přinést 42-166 mld. USD.

Podloží je v Kaspiku tak náročné, že od objevu po první vytěžený barel uplynou léta. O přítomnost zde ale usilují všichni ropní giganti hledající náhrady za vyčerpávající se ložiska v Severním moři či na Blízkém východě. Řada z nich je součástí konsorcia, které rozvíjí obrovské pole Kašagan v kazachstánských vodách a které překročilo původní odhad potřebných investic o stovky procent. Kaspické moře je pro Rusko dokonce ještě slibnější než Sibiř. Z Ruska je Lukoil první společností, která zde působí. Nedávno sice koupila menšího těžaře Samara-nafta, čímž by se její produkce měla stabilizovat, ale plány do budoucna má daleko ambicióznější. Proto je pro ni důležité spustit těžbu na Filanovském včas.

Podle zdrojů Kommersantu měla zakázka pro astrachaňské loďaře hodnotu 14 mld. rublů, avšak kvůli nutnosti vyprojektovat horní část plošiny znovu náklady vzrostly. Zpoždění prý vzniklo kvůli tomu, že mateřská OSK nedodala včas bankám záruky na úvěry poskytované dcerám na nákupy potřebného vybavení od subdodavatelů. Astrachaňské loděnice už svým obchodním partnerům dluží 2 mld. rublů, přičemž do příštího jara by se měly závazky vyšplhat na dvojnásobek.

Ruští analytici připomínají, že řadu státních korporací typu OSK drží při životě povinné objednávky velkých ruských firem, které si z politických důvodů nemohou dovolit obrátit se na konkurenční dodavatele ze zahraničí.

(Zdroje: Kommersant, Gulf Oil & Gas, WSJ, ČT24)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů