Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dědické právo od roku 2014:  Díl první, dědit se dá různě

Dědické právo od roku 2014: Díl první, dědit se dá různě

20.11.2013 5:30
Autor: Milan Šperl, KSB

Snahou tohoto „miniseriálu“ o dědickém právu je především seznámit čtenáře s novými možnostmi, které NOZ do oblasti dědického práva zavádí. Nepomineme však zmínit ani znění či výklad těch ustanovení, na kterých NOZ sice nic nezměnil, ale která jsou pro dědické právo stěžejní. Postupně se tak budeme zabývat jednotlivými dědickými tituly, konkrétně závětí, dědickou smlouvou a děděním ze zákona, nevynecháme však ani na problematiku odmítnutí, zřeknutí či vzdání se dědictví, vydědění nebo odkazu. 

Přestože by měla být úcta k mrtvému a jeho poslední vůli jednou ze základních hodnot každé společnosti, současná úprava dědického práva tuto zásadu příliš nerespektuje a ve stručnosti se dá říct, že rozhodování zůstavitele o jeho majetku spíše komplikuje. Více než zájmy zůstavitele jsou tak preferovány zájmy dědiců. NOZ se tento přístup snaží změnit tím, že do oblasti dědického práva zavádí řadu tradičních a nepochybně přínosných institutů známých již z dob římského práva. Nová právní úprava je tak podrobnější a bezpochyby lépe vyhovuje heslu moderní doby, že je na zůstaviteli, aby se svobodně rozhodl, komu a za jakých podmínek odkáže svůj majetek.

Pozůstalost, nebo dědictví?

Dědické právo je podle NOZ právo na pozůstalost nebo na poměrný díl z ní. Pozůstalost tvoří veškeré jmění zůstavitele k okamžiku jeho smrti, tedy jak aktiva, tak i dluhy. Výjimku však tvoří práva a povinnosti, které nejsou způsobilé přejít na právní nástupce. Současně se smrtí člověka tak zanikají například práva rodinná, nebo například povinnost mrtvého sochaře zhotovit sochu podle uzavřené smlouvy o dílo. Toho, komu náleží dědické právo, označuje NOZ jako dědice a pozůstalost ve vztahu k takovému dědici je dědictvím. Z uvedeného je zřejmé, že dědictví je pojem užší než pozůstalost a představuje tu část pozůstalosti, která skutečně přechází na dědice.

Dědické tituly

Přechod jmění na právního nástupce zůstavitele se děje na základě dědických titulů. Dědic tak nabývá dědictví buď na základě závěti zůstavitele, dědické smlouvy s ním nebo na základě zákona. Nejrozšířenějším či lépe řečeno nejčastějším je dědění ze zákona, což se pravděpodobně nezmění ani od účinnosti NOZ. Dědění ze zákona nastává, pokud zůstavitel neučinil žádný krok k vyloučení této formy přechodu jmění a v podstatě řeší posloupnost běžným způsobem fungující rodiny, která přijde o svého blízkého. NOZ stanoví, že po zemřelém automaticky dědí ti, kteří byli (v normální fungující rodině měli být) zůstaviteli „nejbližší“, a to na základě jasných pravidel a roztřídění do šesti dědických tříd.

Zůstavitel má však možnost rozhodnout o svém majetku pro případ smrti sám na základě své svobodné vůle, a to buď formou závěti či dědickou smlouvou. Stěžejní rozdíl mezi těmito dědickými tituly je ten, že zatímco závěť je jednostranným projevem vůle zůstavitele, dědická smlouva je výsledkem projevu vůle dvou stran. V případě, že zůstavitel uzavře dědickou smlouvu, nemá možnost tuto svou vůli jednostranně zrušit a nahradit ji vůlí jinou tak, jak to může učinit v případě závěti. Naopak, lze ji zrušit jen po domluvě s druhou smluvní stranou. Dědická smlouva je tak nejsilnějším dědickým titulem a zůstavitel by měl před jejím uzavřením své úmysly pečlivě zvážit.

Vedle závěti a dědické smlouvy umožňuje NOZ zůstaviteli, aby pořídil pro případ smrti i takzvaným dovětkem. Tím může zůstavitel nařídit odkaz, stanovit dědici nebo odkazovníku určité podmínky či příkaz. NOZ rovněž reaguje na situaci, kdy zůstavitel odkáže někomu toliko jednotlivou věc (obraz, sbírku). Taková osoba nebude dědicem, ale pouze odkazovníkem a bude mít vůči dědicům pohledávku na vydání odkázané věci.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)