Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Spotřeba uhlí do roku 2018 dál poroste, už ale pomaleji

IEA: Spotřeba uhlí do roku 2018 dál poroste, už ale pomaleji

16.12.2013 13:04, aktualizováno: 16.12. 15:26
Autor: ČTK

Aktualizováno

Růst globální poptávky po uhlí v příštích pěti letech mírně zpomalí. Hlavní podíl na tom bude mít snaha Číny omezit závislost na uhlí, ale i nižší poptávka v Evropě a ve Spojených státech. Vyplývá to z výhledu vývoje trhu, který dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Uhlí je druhým největším energetickým zdrojem za ropou. 

Poptávka po uhlí se má do roku 2018 zvyšovat v průměru o 2,3 procenta ročně. Podle loňského výhledu, který IEA zveřejnila na dalších pět let do roku 2017, měla poptávka růst o 2,6 procenta ročně. V období let 2007 až 2012 se zvyšovala o 3,4 procenta ročně. 

Na vývoj trhu s uhlím má stále velký vliv Čína. Ta se má na nové poptávce po uhlí v příštích letech podílet téměř 60 procenty. Snahy vlády o zlepšení efektivity výroby elektřiny a rozšíření zdrojů produkce elektřiny však růst zpomalí. IEA zatím neočekává, že by se poptávka po uhlí v Číně v příštích pěti letech dostala na vrchol. 

Poptávka po uhlí ve zbývajících částech Asie by v příštích pěti letech měla mít vzestupný trend. Spotřebu zvyšují hlavně Indie a země jihovýchodní Asie. Indie bude v příštích pěti letech soupeřit s Čínou o pozici největšího světového dovozce uhlí. 

IEA také upozornila, že růst poptávky je patrný hlavně v zemích, které nejsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), nicméně ani v zemích OECD jako celku by poptávka neměla v nejbližší době klesat. Podle agentury tam bude spíš stagnovat. 

V zemích, které nejsou členy OECD, by poptávka měla v příštích pěti letech růst o 3,1 procenta ročně. Tyto země budou mít na celkové spotřebě uhlí do roku 2018 podíl zhruba 77 procent. 

Ze zemí OECD se má v Japonsku spotřeba v průměru zvyšovat o 1,3 procenta a v Jižní Koreji o tři procenta. Evropská uhelná horečka, způsobená rozdílem ceny uhlí a plynu a nízkými cenami emisních povolenek, se však podle IEA ukázala jako dočasná. Poptávka po uhlí v Evropě by tak do roku 2018 měla klesat o jedno procento ročně. 

V USA právní předpisy v oblasti životního prostředí brání výstavbě nových uhelných elektráren a některé starší uhelné elektrárny budou nutné odstavit z provozu. Růst produkce plynu z břidlic rovněž nadále podporuje přechod elektráren ze spalování uhlí na plyn. Poptávka by se tam tedy měla snižovat o 0,1 procenta ročně.

 


Čtěte více:

Buffett: Uhlí nečeká propad v důležitosti, pokles ale bude postupný a trvalý
26.7.2013 15:54
Jestliže nyní největší ekonomika světa vděčí skoro za dvě pětiny elekt...
Uhlí se ve druhém pololetí zlepšení cen nedočká. Jestli podraží, tak až na konci roku 2014, soudí šéf Bogdanky (+komentář)
3.10.2013 11:26
Polský těžař uhlí Bogdanka, kterého chtělo NWR před více než dvěma let...
Šéf JSW: Koksovatelné uhlí čekám o něco výš, energetickému nedovolí růst dovozy
18.11.2013 9:41
Polský těžař uhlí JSW nabídl za OKK Koksovny NWR podobnou cenu, jako v...
Uhlí dalším terčem po honu na tabák? Investoři i politici rozjíždějí akci čisté ruce
20.11.2013 12:27
Nešpiňte si portfolia akciemi z uhelného sektoru, který skrze emise př...
Premiér Rusnok nevyloučil prolomení limitů těžby hnědého uhlí
21.11.2013 15:09
Rusnokova vláda v demisi se podle premiéra nejspíš bude zabývat limity...
Hornické odbory vyzvaly vládu k prolomení těžebních limitů. 900 milionů tun uhlí láká…
27.11.2013 15:18
Hornické odbory vyzvaly vládu, aby co nejdříve zrušila vládní usnesení...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba