Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhopisoví medvědi a akcioví turisté

Dluhopisoví medvědi a akcioví turisté

27.12.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

„Medvědi nevědí, že tůristi nemaj zbraně,“ zpívá se v populárním songu Ivana Mládka. Tůristy po procitnutí medvědů prý čeká nemilé přepadení. Pokud bychom dřímajícím medvědům přiřadili dluhopisy a bezstarostným turistům akcie, bude konsensus na trhu pro příští rok upřednostňovat druhé jmenované, tak jako tomu bylo letos. Kdyby se ale investoři orientovali podle fundamentálních faktorů, měli by možná sázet zcela opačně.

Pro akcie je zpravidla určující vývoj korporátních zisků. Analytici Thomson Reuters nedávno spočítali, že v poslední době 103 společností z indexu S&P 500 vydalo k ziskům negativní výhled, zatímco zvýšení odhadu oznámilo jen devět firem. Jde o nejhorší zaznamenaný poměr. Prognózy výsledků za 4Q13 jsou snižovány ostošest. Zpomalující dynamika korporátních čísel se však burzy jakoby netýká. S&P vystoupal na nová maxima a od ledna připisuje 27% zisk.

U dluhopisů patří ke hlavním determinantům výhodnosti inflace: rostoucí ceny redukují kupní sílu pevně stanovených úroků i jistiny. V 70. letech minulého století, kdy ve Spojených státech řádila dvouciferná inflace, zbyly držitelům obligací jen oči pro pláč. Letos všeobecný trend poukazuje na pokles inflace a růst výnosů. To je nezvyklá kombinace.

Ve Spojených státech dosahuje růst cen 1,2% meziročního tempa. I ve Velké Británii inflace poprvé po čtyřech letech klesla ke 2% cíli centrální banky. Několik evropských zemí jako Řecko či Kypr zažívá nefalšovanou deflaci. Podle Lombard Street Research existuje 50% riziko deflace v Estonsku, Nizozemí, Portugalsku a Španělsku.

Deflace je špatnou zprávou pro vysoce zadlužené ekonomiky (jelikož hodnota dluhu v reálném vyjádření roste), ale požehnáním pro držitele státních obligací. Navíc deflace znamená, že i v prostředí nulových úrokových měr centrálních bank jsou reálné úrokové míry vždy kladné.

Trh se v současnosti zabývá spíš utlumováním stimulačních nákupů hypotéčních a státních dluhopisů americkou centrální bankou. Je těžké odhadnout, do jaké míry byly výnosy kvantitativním uvolňováním uměle stlačeny. Od května, kdy Fed omezování nákupů poprvé vážněji naznačil, výnos desetiletého dluhopisu vzrostl o víc než jeden procentní bod.

Pokud bychom inflaci odečetli od výnosu desetiletých amerických obligací, pak jejich reálný výnos od začátku roku 2012 vzrostl téměř o tři procentní body. Na stávající úrovni kolem 1,7 % se pohybuje poblíž dlouhodobého průměru amerických instrumentů s fixním výnosem od roku 1945.

A co akcie? Ty se v době smrákání nad korporátními zisky obchodují při P/E na 25násobku (po úpravě o cyklické výkyvy), výrazně nad historickým průměrem. Podle Cliffa Asnesse ze společnosti AQR v minulosti kupci na takto vysokých multiplikačních úrovních v následujících deseti letech sotva něco vydělali. A přesto investoři dál vybírají peníze z dluhopisů a přesměrovávají je do akcií. Zřejmě se domnívají, že medvědi budou i v příštím roce spát a nechávat turisty na pokoji. Možná je čeká nepříjemné překvapení.

(Zdroje: Buttonwood, Thomson Reuters, multpl.com)


Váš názor
  • moc hezky podáno
    27.12.2013 8:40

    hlavně od redakce, která na jaře hlásala "sell in may and go away" . Jako obvykle - od vás si nechat radit o hodně peněz přijít.
    Rujhep
Aktuální komentáře
19.6.2018
22:05Hrozba nových cel poslala Wall Street do rudé barvy
18:21Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?  
17:45Evropa umazala část ztrát, indexy v USA v červeném
17:41Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát  
16:58ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
16:40Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy
16:26Pravděpodobná dlouhodobá tržní cena kryptoměn je nula
15:23Česká zbrojovka a.s.- Oznámení zahájení výplaty pátého úrokového výnosu
14:44Prosil bych jednu soběstačnost. Trumpova nová hrozba Číně v několika číslech
13:46Respektovaný institut Ifo prudce snížil odhad růstu německé ekonomiky
12:55Co investoři do ETF chtějí
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů