Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Saúdská Arábie na rozcestí: bez reforem ji čeká dovoz ropy

Saúdská Arábie na rozcestí: bez reforem ji čeká dovoz ropy

13.02.2014 12:24
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V Saúdské Arábii nejsou místní moc zvyklí pracovat. Proč taky? Stát těží 10 milionů barelů ropy denně, roční výnosy z jejího exportu šplhají do stovek miliard dolarů a na zbrojní výdaje si královská rodina Saúdů může dovolit vydat 8 % HDP, poměrově dvakrát tolik co Spojené státy.

Jenže nic na světě netrvá věčně, ani ropná extáze. Rychle rostoucí populaci 28 milionů lidí, z nichž polovině je méně než 25 let, nebude možno donekonečna uplácet štědrou státní podporou a nazpět očekávat loajalitu vůči vládnoucí dynastii.

Ta během arabského jara dostala pořádný strach a plácla se přes kapsu ještě víc než dřív. Krom výrazného zvýšení platů státním zaměstnancům byl ohlášen stimulační investiční program v hodnotě 130 mld. USD. Rijád si navíc může dovolit financovat miliardovými částkami povstalce v Sýrii, armádní kliku v Egyptě a vlády v Libanonu, Jemenu a Bahrajnu. Posledně jmenované dokonce v březnu 2011 přijely saúdskoarabské jednotky v počtu tisícovky mužů poskytnout bratrskou pomoc, která se nakonec i díky vyhlášení stanného práva ukázala být efektivní. Zahraniční intervence mají v zásadě jeden cíl: aby v nestabilitou stižených zemích nezískali převahu klerikové-revolucionáři z Íránu.

Růst výdajů vyvolal podobný růst závislosti jako v Rusku. Americká banka Merrill Lynch odhaduje, že cena ropy, při které bude saúdskoarabský rozpočet vyrovnaný, vzrostla na 85 USD za barel. V Rusku, kde tato hranice před deseti lety nepřesahovala 30 USD, nyní činí víc než 100 USD za barel.

Mezitím se saúdskoarabská nezaměstnanost mladých vyšplhala na 30 %. Oficiální míra nezaměstnanosti v ekonomice jako celku podle vládních údajů loni klesla na 11,7 %, avšak ekonomové odhadují, že 40 % obyvatelstva v produktivním věku nepracuje. Zhruba 41 % všech nových pracovních míst od roku 2011 vzniklo ve veřejném sektoru, na soukromý sektor mimo ropu připadlo jen 5,5 %.

Po letech spoléhání se na levnou pracovní sílu migrantů vláda otočila a snaží se podpořit zaměstnávání domácí populace. K tomu byly představeny radikální reformy trhu práce, které zavádí sestupnou škálu pokut pro společnosti dávající práci cizincům. Připravuje se také zvýšení minimální mzdy pro místní obyvatele o třetinu a odměňování společností, které zvyšují platy. Nedávný plošný zátah na nelegální migranty vyústil v exodus zhruba jednoho milionu lidí, zatímco další tři miliony migrantů svůj pobyt v zemi zlegalizovaly. Opatření začínají mít kýžený efekt. Zaměstnanost místních v soukromém sektoru vzrostla z 11 % v roce 2011 na loňských 16 %.

Firmy, kterým se předtím dařilo odvracet pokusy o změnu zavedených pořádků, si teď stěžují na dodatečné náklady nové legislativy. Nejzávažněji byl postižen stavební sektor. Řada nedokončených developerských projektů zeje prázdnotou a expanzivní plány maloobchodních řetězců se dostaly do skluzu. Předmětem stížností je i pomalý postup reformy vzdělání. K uplatnění v soukromé sféře lidem chybí kvalifikace a práci, kterou považují za podřadnou, z principu brát nechtějí.

Krom pracovního trhu se vláda bude muset vypořádat se zkostnatělým systémem dotování energií a paliv. Mezinárodní energetická agentura (IEA) odhaduje, že těžba ropy z břidlicových ložisek Spojené státy do dvou let posune před Saúdskou Arábii i Rusko. Do toho působí láce dotovaného saúdského benzínu, která nadměrně stimuluje domácí poptávku. Ta už teď z produkce ropy ukrajuje 24 %. Při zachování stávajícího trendu bude muset království do roku 2027 začít ropu dovážet.

Podle analytiků bude královská dynastie k reformám přinucena, i když populistický král Abduláh, jemuž je přes 90 let, se výdobytků rentiérského státu bude chtít držet co nejdéle. Korunní princ Salman, následník trůnu, je na tom zdravotně špatně, takže zemi v následujících letech čeká nejistý proces předávání moci, možná mladší generaci vládců, kteří by mohli být citlivější vůči požadavkům moderní doby. „Čas pomalu dochází, peníze na tyhle problémy donekonečna házet nelze,“ tvrdí nejmenovaný západní diplomat.

(Zdroje: FT, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  
5:59Ropná dekáda: Proč už ropné šoky nejsou, co bývaly?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data