Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína šílí po zlatě. Směřuje do krize

Čína šílí po zlatě. Směřuje do krize

18.02.2014 18:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Pro některé milovníky zlata není lehké to pochopit, ale pokud některá země dováží velké množství zlata, nemusí to být známkou její prosperity. Ve skutečnosti to může poukazovat na přicházející problémy. Bohaté a prosperující země zlato nepotřebují (a ani velký objem měnových rezerv). Nemusí jimi zajišťovat stabilitu své měny, protože jsou silné, produktivní, schopné. Jejich měny jsou stabilní, ale ne proto, že by byly vzácné nebo by jich byl nedostatek. Důvodem je prostě to, že to jsou měny dobře spravované.

I kdybychom se drželi logiky milovníků zlata a věřili tomu, že „tištění peněz“ je to samé jako ničení jejich hodnoty, bude velký import zlata známkou snahy o posílení měny. Jinak řečeno, bude snahou o posílení něčeho, co by jinak bylo samo o sobě slabé. Když pak hovoříme o nákupech zlata ze strany Číny, nesmíme zapomínat, že ani zdaleka není jasné, že tyto nákupy provádí centrální banka PBOC. To je důležité, protože nákupy ze strany centrální banky jsou značně odlišné od nákupů prováděných soukromými subjekty. Ty mají smysl ve chvíli, kdy oficiální peníze nemají dostatečnou podporu ze strany státu a je pravděpodobné, že si neudrží svou stabilitu.

V případě Číny by nákupy zlata ze strany státu mohly být motivovány jeho snahou o zajištění měny něčím jiným, než jsou devizové rezervy. Šlo by vlastně o krok k větší ekonomické autonomii. Nyní je čínská měna zajištěna dolary stejně jako samotnou čínskou ekonomikou. To je důvod, proč byla PBOC v minulých letech schopna pumpovat do ekonomiky peníze bez toho, aby docházelo k inflačním tlakům. Domácí měna je totiž ukotvena za pomoci dolarových rezerv. Můžeme o tom také přemýšlet jako o obrovském ETF, který vlastní americké vládní dluhopisy a díky němuž mohou Číňané svou měnou víceméně kopírovat dolar. PBOC tak není moc nadšená pro záměnu dolarových aktiv za zlato. Výjimkou by byl případ, kdy by zlatem jištěný čínský jüan byl stejně stabilní jako měna jištěná devizovými rezervami. Uvedený popis ukazuje, jak v základu funguje systém devizových rezerv či systém dolarových rezerv. Umožňuje slabší ekonomice, aby si půjčila stabilitu od silnější měny.

Freya Beamish z Lombard Street Research navíc tvrdí, že kdyby se Čína skutečně snažila o nahrazení dolarových rezerv zlatem, dosavadní nákupy by k tomu ani zdaleka nestačily. Tvrdí, že i kdyby všechny produkce a dovozy zlata šly do rozvahy PBOC, tvořilo by zlato stále méně než 6 % devizových rezerv. Na druhou stranu je ale možné, že masivní příliv zlata do země je krokem směrem k internacionalizaci čínské měny a snahou o únik z dominance dolaru. Pravděpodobně ale nepůjde o klíčový motiv. Mnohem pravděpodobnější je, že nákupy provádí soukromý sektor. Ten se obává okamžiku, kdy se PBOC rozhodne zavést flexibilní kurz a měna ztratí část své kupní síly. To by vysvětlovalo i čínskou posedlost dalšími alternativami typu bitcoin.

Můžeme tak říci, že obrovská chuť Číny po zlatě je jasným signálem nedůvěry v čínské závazky a v domácí měnu. Její kurz je nyní podle řady názoru nadhodnocený. Čína navíc představuje epicentrum nadměrných úspor světové ekonomiky. Takže je velmi těžké vysvětlit vysoké nominální i reálné sazby jinak než tím, že likvidita se snaží dostat ze systému pryč. Není náhodou, že dovozy zlata z Hong Kongu se zvedly v roce 2011. Tedy v době, kdy se poprvé začalo hovořit o tom, že čínský jüan je nadhodnocený. Čína nyní pravděpodobně není schopna růst bez dalšího zvyšování dluhu, a to skončí depreciací kurzu, krizí nebo obojím. Zlato je přirozeným zajištěním proti oběma scénářům. Indie si už prošla bolestivou lekcí, která ji naučila, jakou škodu nadělá hromadění zlata namísto toho, aby bylo bohatství domácností směrováno k výdajům za zboží a služby.

Autorkou je Izabella Kaminska.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
 • Čína
  19.02.2014 18:06

  TO : Jesse Jeden z dnešních největších problémů Číny je obrovitý nárůst obezity obyvatelstva, včetně dětí. Obří masy lidí tam zápasí s nadměrnou obezitou.
  Xiluodu Dam
 • nedovera vo vlastnu menu
  19.02.2014 12:32

  V pripade, ze by nakupovala zlato cinska centralna banka, tipoval by som skor na nedoveru voci USD, t.j. snahu o zmenu vyraznej zavislosti devizovych rezerv na USD. Navyse ak by Cina prilis tlacila na pilu pri nakupoch, sama by tlacila cenu zlata nahor, co urcite momentalne nie je ich zamerom. Nakolko je vsak momentalne vacsina nakupov skor zo sukromneho sektora, usudzoval by som skor na skutocnost, ze sa zlepsuje socialne postavenie obycajnych ludi v Cine a kedze ich je vela, tak aj nakupovaneho zlata je vela. Nic viac, nic menej....
  histo(e)rik
 • Čínská měna
  19.02.2014 9:14

  Už roku 1997 za časů asijské krize, kdy se doslova hroutily tamní měny /Thajsko, Malajsie, Indonésie,...atd/ vycházely takovéto články předpovídající zhroucení /nebo aspoň prudké oslabení/ čínského Juanu. Jejich autoři se mýlili. Juan neoslabil, naopak od té doby k Dolaru posílil z 8,28 na 6,07 za jeden Dolar , tedy asi o 25 %. Těžko počítat s oslabením měny u země, která ročně spotřebuje 1200 tun zlata a jejíž devizové rezervy se blíží 4 bilionům Dolarů = větší jak HDP Německa. Navíc má Čína stálý přebytek zahraničního obchodu se zbožím kolem 200 mld. USD ročně. Nevidím důvod oslabování čínské měny. Součet dluhu státu, provinciií plus občanů je v USA a Japonsku daleko větší jak v Číně, USA = jen stát - 107 % a Japonsko - 230 %.
  Xiluodu Dam
  • Re: Čínská měna
   19.02.2014 9:25

   Bych čínu tak horlivě nekomentoval... Když máš jednu miliardu vyhladovělého obyvatelstva, pak je zcela pochopitelné, že když každému z nich dáš o jednu misku rýže víc, tak z toho západní analytici udělají ekonomickou revoluci :-)))
   Jesse
 • Čína a zlato
  19.02.2014 9:04

  Číňané nenakupují masívně jenom zlato, ale třeba i byty, domy, auta a zahraniční dovolené ,všechny tyto nákupy tam rostou každý rok dvojciferným tempem = maloobchodní obrat loni + 13 % . Do 5 let Čína v maloobchodním obratu předhoní i USA. Nezdá se mi, že by Číňané nenakupovali, když třeba v Pekingu už je tolik nových osobních aut, že se tam právo na nákup auta dokonce musí losovat na internetu ,jinak se tam ucpou ulice a lidé se udusí. Loni Číňané utratili za své zahraniční dovolené asi 120 miliard Dolarů = nejvíc na světě. Že by se v Číně neutrácelo ???
  Xiluodu Dam
 •  
  18.02.2014 23:56

  Nemůžu pochopit, jak může být někdo schopen takové argumentace. Připadá mi to jako by tento článek byl připraven záměrně pro očany USA u nichž jeden ze čtyř věří že slunce obíhá kolem země, a jemuž tyto argumenty stačí ke klidnému spánku nekonečného snu o stále lepší budoucnosti.
 • Zlato
  18.02.2014 23:08

  Opravdu pošahaný názor ! Němci, kteří nemají ani poloviční ekonomiku proti Číně, mají 3500 tun zlata , Čína zatím 1000 tun. Německá centrálbanka tak vlastní v přepočtu na velikost ekonomiky asi 8 krát více zlata než Čína !!! USA mají jen o 45% větší ekonomiku než Čína ale přitom vlastní 8300 tun zlata, tedy i USA mají na velikost ekonomiky 4 krát více zlata než Čína ! P.S. Vážená autorko, proč USA a Německo daleko více než Čína podepírají své měny zlatem ???
  Xiluodu Dam
  • Re: Zlato
   19.02.2014 7:27

   Autorka Izabella Kaminska se asi tvůj názor nikdy nedozví:-)
   Jesse
  • Re: Zlato
   19.02.2014 0:21

   Historické nákupy německa jsou odrazem historických obav. Momentálně šílí šikmoočka a asi mají proč.
   ..
Aktuální komentáře
18.04.2021
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztžka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk
10:57Známky silného oživení a nižší výnosy akciím vyhovují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data