Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odvrácená strana evropské integrace: z Rumunska utekla třetina lékařů

Odvrácená strana evropské integrace: z Rumunska utekla třetina lékařů

20.02.2014 7:55
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Zatímco se Velká Británie před příchodem Nového roku zbytečně obávala nájezdu nekvalifikovaných migrantů z jihovýchodní Evropy, kteří měli přijet zneužívat sociální systém, skutečným loserem těsnějšího propojení kontinentu a odbourání bariér pohybu pracovních sil jsou často nové členské státy EU.

Příkladem je hromadný exodus rumunských doktorů do Německa, Francie i Velké Británie. Za poslední dva roky dvacetimilionovou zemi podle oficiálních dat opustilo sedm z celkových 20 tisíc kvalifikovaných lékařů. Od rumunského vstupu do EU v roce 2007 si odchod za lepším zvolilo už 14 tisíc lékařů. Důvod je nasnadě: nástupní plat v nemocnicích v Bukurešti byl nedávno zvýšen z 200 na 350 euro čistého měsíčně. V Británii či Německu si se započtením přesčasů a nočních směn mohou emigranti přijít až na 3000 euro.

„My jsme ti, které berou na hůl, ne Britové,“ stěžuje si chirurg v bukurešťské fakultní nemocnici, který pracuje 60 hodin týdně. Obavy ze zneužívání britského zdravotnického systému odbývá s hořkou ironií. Právě tento systém totiž funguje díky tisícům lékařů z Rumunska a jiných nových členských zemí EU, včetně Česka.

Londýn se do poslední chvíle snažil využívat možností omezit příliv migrantů, k čemuž měl podle unijní legislativy právo sedm let. Nyní, po opadnutí posledních překážek, rostou obavy v Rumunsku, že odliv mozků bude pokračovat.

Podle předsedy rumunské lékařské komory Vasile Astărăstoa odchod tak velké části vysoce kvalifikovaných odborníků ochromil zdravotnictví. V řadě regionů zbyl na miliony lidí jeden kardiolog. „Pokud si myslíte, že situace je špatná v metropoli, zajeďte se podívat na venkov, kde je to tragické,“ tvrdí předseda.

Z malého horského městečka Talea o 1200 obyvatelích odjel poslední praktický lékař před třemi lety, když si našel lepší místo ve Francii. Do obce teď jednou týdně dojíždí rodinný lékař z nedalekého města, aby pomohl ženě místního faráře, jež jako vyškolená sestra převzala klíče od místní ordinace. „Dělám to jen z dobré vůle a na vlastní náklady. Jiné vesnice jsou bez doktora, úplně izolované,“ tvrdí lékař.

Podle Astărăstoa přišel úprk lékařů druhou nejchudší zemi EU (podle HDP na hlavu) v uplynulých letech na 3 mld. euro. To prý jsou jen peníze, které stát investoval do medicínského vzdělání těch, kteří odešli. Největšími beneficienty jsou Francie, Německo a Británie, z nichž na každou připadá kolem 4000 rumunských lékařů.

Personální agentury, které rekrutují rumunské doktory pro práci v západní Evropě, tvrdí, že motivací mnoha lidí k odchodu nejsou jen peníze. V Londýně či Berlíně jsou daleko lepší pracovní podmínky a také perspektivy profesního rozvoje.

(Zdroje: FT, Reuters)


Váš názor
 • ruphej se opět domnívá,
  20.02.2014 12:48

  že nemůže žádnou DPH na FU zaplatit, dokud zboží neprodá, ale to nebrání plátci nejprve tuto DPH vybrat od zákazníka :-))))) A japato získá rupíku tu daň, když produkt neprodá?:-)))))))))
  Jesse
 • Jezdec
  20.02.2014 12:08

  Tady čtu, žes stojíš za kompletní imigrací!! Jsi ďábel, viz. " doktoři (sestry, řemeslníci, specialisté, kteří je tu na radu jezdce jen vyučí) by od nás neodcházeli, hurvínku ;-)" Kalka
  Velkamedvědice
 • Musím
  20.02.2014 11:35

  poděkovat Kalce za její příspěvek. Díky ní jsem si uvědomil, že Singer účinně podpořil zaměstnanost čechů. Jak vyvozuje, díky tomu, že devalvovala měna, klesl zájem citinců o zaměstnání u nás. Statistiky jsem neviděl, budu jí věřit. Znamená to tedy více práce pro čechy. To hlavička tenm Singer. o))
  Velkamedvědice
  • VM
   20.02.2014 11:49

   Nemusíš mi děkovat. Vyvozuješ stejně špatně jako když s pomocí svých příruček tvrdíš, že dph se v obchodech plátců dph připočítává ke konečné ceně. Viz např cena MF Dnes v trafice na rohu a v Kauflandu. Kdyby skutečně dph platili jak plátci, tak neplátci dph, tak by tu byl ráj a doktoři (sestry, řemeslníci, specialisté, kteří je tu na radu jezdce jen vyučí) by od nás neodcházeli, hurvínku ;-)
   Kalka.
   • Re: VM
    20.02.2014 11:58

    K novinám. Mají jednotnou cenu, jako cigarety. Neblamuj.
    Velkamedvědice
   • Re: VM
    20.02.2014 11:52

    Tomu nerozumím. Tys jasně psala, že díky devalvaci klesá zájem cizinců o práci u nás, to znamená větší příležitost pro čechy. Kde mám chybu, pokud je Tvé tvrzení prevdivé. Sice jsem sto od Tebe nečekal , chválu Singrovi, ale musím Ti dát za pravdu..
    Velkamedvědice
    • ReRe: VM
     20.02.2014 12:08

     Kde jsem napsala, že to, že díky devalvaci klesá zájem cizinců o práci u nás, znamená větší příležitost pro Čechy? Jako myslíš, že absolventi speciální školy se mohou, stejně jako oněch 80% nezaměstnaných "nepřízpusobivých", stát doktory? Jj, tvé vývody mě vždycky obveselí...
     Kalka.
     •  
      20.02.2014 12:22

      Jáj, ja tiež som absolventom špeciálnej školy, no prispôsobil som sa dobre, veru hej.
      Šaňo
     • ?
      20.02.2014 12:17

      Dvě třetiny nezaměstnaných je ve věku nad 50 let, ty je nazáváš nepřízpusobivé. Hm. Tak Kalka nechápe, že je největší neezaměstnanost v historii a tvrdí, že většina nezaměstnaných jsou nepřízposobivý, nebo absolventi zvláštní školy. Stojí tento blábol za komentář?? A pokud by to tak bylo. Můžeme Nečase zpětně velebit, pokud všichni, co nejsou dementi nebo nepřízpusobiví, práci mají. Já tomu nevěřím.
      Velkamedvědice
      • VM re: ?
       20.02.2014 12:32

       Máš pravdu. Špatně jsem se pro tebe vyjádřila. Ale opravdu myslíš, že z tzv. "nepřizpůsobivých" je jich nezaměstnaných 100% (tedy když nesouhlasíš s mými 80%)? Jinak máš za to, že 80% je míň než dvě třetiny? no neudivilo by mě to. Soudíc podle tvých jiných "expertních " výroků...
       Kalka.
      • terazky zasa hádzajú na Nečaska špinu
       20.02.2014 12:24

       http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/263562-necasova-ma-v-praze-tri-byty-doma-mela-sperky-za-10-milionu/
       Šaňo
     • ?
      20.02.2014 12:12

      Pokud je jeden pracovní trh a ty vyvozuješ, že určitá skupina lidí k němu zrtatila přístup, o to více zcela logicky zůstává pro zůstavší. POd čarou. Žádní extra speciální doktoři ze západu k nám nejezdili. Ukrajince 4% na rok nedradí, jsou tu i jiné vazby. To jen levičáci často berou doktory jako rukojmí, když si chtějí s někým něco vyřídit.
      Velkamedvědice
 •  
  20.02.2014 11:30

  Proc kazdyho tady tak strasne stvou cesti doktori? Fakt nechapu. Byli jste nekdy treba na osetreni v UK nebo USA? Pak srovnavejte.
  Jirin
  • Jirin
   20.02.2014 11:35

   Proč všechny? Ty nevidíš, k čemu začala diskuze? To jenom r*h jako obvykle meritum věci (důsledky devalvace kč) jako obvykle zapindal...
   Kalka.
   • Re: Jirin
    20.02.2014 11:45

    Já myslel, že článek je o doktorech, ne devalvaci v čechách.
    Velkamedvědice
   • Re: Jirin
    20.02.2014 11:42

    Jj, promin, nekdy to uz nemam ani silu cist, nechapu proc tolik lidi tady nesnasi doktory a navic si porad mysli ze o toku penez ve zdravotnictvi rozhoduji lekari, fakt nechapu.
    Jirin
    •  
     20.02.2014 12:06

     tady cca 60 tis. akutnich luzek.....ve Svedsku cca 20 tis. akutnich luzek...tady cca 180 nemocnic, ve Svedksu cca 90 nemocnic....se srovnatelnym poctem obyvatel a nepomerne vyssi rozlohou Svedska......je tady predoktorovano, pokud je to tezsi pripad, tak to vzdy vozi do fakultek....ty regionalni nemocnice jsou pouze na paradu a zamestnanost cvachu.....no nejsmutnejsi je, ze i ten cvach bez zkusenosti chce mit garantovany x nasobek prumerny plat, jenom proto, ze nosi bily plast.....
     abc
     •  
      20.02.2014 12:48

      To je asi marne, nemate poneti o tom jak to chodi. Jasne, ale uavzte ze tady v CR i ten posledni bezdomovec dostane plnou peci, neni problem do neho proinvestoivat treba i 2 miliony v horizontu cca 1 tydne. To venku proste nehrozi, pacient ktery nespolupracuje a opak.nedodrzuje lecbu nema sanci, u nas i po padesate dostane plnou terapii. Tohle ovsem neni problem lekaru, ale politicka zalezitost. Mi jsme tu od toho, abychom lecili, pokud spolecnost rozhodne ze na lecbu vsech nema, potom s tim muzete neco delat.
      Jirin
    •  
     20.02.2014 11:44

     . a já si myslím, že čeští doktoři jsou nadprůměrní. rup*hej
     Velkamedvědice
   • Re: Jirin
    20.02.2014 11:38

    To já jsem Tě pochopil, díky delvalvaci stpupne zaměstnanost čechů, cizinci jim nebudou brát práci. Už jsem Ti poděkoval.
    Velkamedvědice
 •  
  20.02.2014 11:02

  Pokud by se zavřely nadbytečný nemocnice, tak by doktorů bylo i u nás nadbytek. Protože ale chce mít každá středisková obec nemocnici, tka je doktorů nedostatek. A z medicíny je politika, kde ani trh neplatí.
  marpol
  •  
   20.02.2014 11:49

   Mily diskutujici, cimpakto podle Vas je, ze teda musime slouzit jak sileni a delat skoro 300hod/mesic, a lidi porad vozi a vozi dal a dal? No nadbytkem nemocnci to asi nebude ze.
   Jirin
   •  
    20.02.2014 13:53

    Já ví, že doktor neznamená odborník na ekonomii. Ale snad se shodneme, že je ekonomicky i personálně výhodnější mít jednu nemocnici a třeba personálně posílenou, než držet služby ve dvou. Znám případ, kdy se držely služby na oddělení, kde leželi dva pacienti. Špitál v každém městě je politikum. Vím, že změna není v možnostech ani zájmem doktorů, ale znamená to uměle zvýšenou potřebu doktorů. Pak je to služba za službou, ale efekt na nic.
    marpol
 • Pěknej průšvih!
  20.02.2014 10:47

  Vždycky když čtu místní diskuse, mám takovou nezkrotnou touhu zařít křičet: "Ty Čechy jsou ale v pěkný prdeli!" Přeji všem pěkný den!
  razit
 • jo, mimochodem
  20.02.2014 10:46

  zjistilo se taky něco šokujícího. Čeští doktůrci zas tak velmi žádaní experti v zahraničí nejsou. V tichosti se jich už několik desítek vrátilo. To jen my se tu navzájem chvástáme, že naše zdravotnictví je na světové úrovni. Asi podle toho, že nás svět zná podle hokejistů:-))) Právním státem jsme taky podle počtu právníků na jednoho obyvatele :-)))
  Jesse
 • to není moc
  20.02.2014 10:43

  Nevím co se řeší 7 z 20.000 to je prd
  • Re: to není moc
   20.02.2014 10:46

   radsi bych pilulky proti rakovine, nez aby na me dochtor delal hokus pokus.
   Azb
   •  
    20.02.2014 10:54

    kolik , že je druhů rakoviny ? kolem 70
    Jezdec.
   •  
    20.02.2014 10:47

    Takový pilulky neexistujou. Nesmíš ty reklamy zas tolik sledovat :-))
    Jesse
Aktuální komentáře
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů
10:15UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jmenovité hodnoty dluhopisu
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování per rollam

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data