Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa, USA, Japonsko - není deflace jako deflace

Evropa, USA, Japonsko - není deflace jako deflace

26.02.2014 7:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle řady názorů dnes vyspělý svět čelí hrozbě deflace, která poškozuje ekonomiku a měla by být odvrácena makroekonomickou stimulací. Podobné zobecňující názory jsou ale zavádějící a mohou vést i ke špatně nastavené politice. Obavy z deflace v USA jsou přehnané. Nominální produkt v této ekonomice zrychluje, situace na trhu práce se zlepšuje a pravděpodobnost deflace je v podstatě nulová. Je naopak vysoce pravděpodobné, že jádrová inflace už dosáhla svého dna a v následujících dvou letech mírně poroste. Většinou se ignoruje to, že velká část současné dezinflace v USA má původ v technologických inovacích, které zvedají potenciál ekonomiky. Jde o velmi rozdílný případ od situace, kdy ekonomika trpí nedostatečnou poptávkou.

Evropa na rozdíl od Spojených států trpí pomalým růstem a zotavuje se z krize. Zde je nepravděpodobnější, že inflace zůstane velmi nízko a bude se pohybovat u nuly. Existuje přibližně 20% pravděpodobnost toho, že tato ekonomika se dokonce dostane do mírné deflace. Správná politika musí odrážet potřebu reforem na straně jedné a obavy z deflace na straně druhé.

Rozdílná situace panuje i v Japonsku. Země dvě desetiletí bojovala s deflačními tlaky a její problémy odrážejí špatně nastavenou politiku, která vedla k útlumu poptávky a ekonomické aktivity. Abého vláda se snaží o změnu očekávání, úspěch bude dán tím, zda se centrální bance podaří svou agresivní stimulací generovat udržitelný růst výdajů. Tuto stimulaci ale musí doprovázet reformy, které vyřeší strukturální problémy a zvýší potenciální růst. Doposud k nim nedošlo a podle mého názoru zůstane letos jádrová inflace nad 1 %, ale pod 2 %, která si vláda stanovila jako svůj cíl.

Ohledně vývoje v Evropě je nutné dodat, že ECB by neměla uplatnit stejně agresivní politiku jako centrální banky v Japonsku a USA. Výzvy, kterým Evropa čelí, jsou reálného, ne monetárního rázu. Politika ECB je již v tuto chvíli akomodační, její hlavní sazba je v reálném vyjádření negativní, finanční systém má dostatek likvidity. Nezamýšlené důsledky kvantitativního uvolňování by byly vysoké. Vlády některých zemí by jej mohly vnímat jako signál k odložení potřebných reforem. Soukromý sektor by na jeho základě mohl změnit své chování v oblasti mezd, což by zbrzdilo nutný posun reálných mezd. Nízká inflace či dokonce krátkodobá deflace by byly nejlepší (i když bolestivou) cestou k odstranění dřívějších excesů.

Uvedené je výtahem z „Clarifying the debate about deflation concerns“, autorem je Mickey Levy.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 • "rozumne vudce"
  26.02.2014 10:20

  nj, kde vzit a nekrast, ze?
  hm
  • Re: "rozumne vudce"
   26.02.2014 10:22

   (nak mi nefunguje pavouk)
   hm
 • Jestlipak se VM odváží
  26.02.2014 10:20

  insultovat otčinu nebo pana Levyho: "... krátkodobá deflace by byla nejlepší (i když bolestivou) cestou k odstranění dřívějších excesů." Nejspíš ne, Vycvičil se doma jen na babičce ;-)
  Kalka.
 •  
  26.02.2014 10:10

  Když čtu podobné články je mě velmi, velmi smutno.Kde by český národ byl, kdyby uměl do svého čela postavit rozumné vůdce. Napřed. po válce komunisti, potom Klauzovo rozkradení státu, následuje Kalouskovo nýmanství. Arogantní zabrání majetku Dukou, který církvím nikdy nepatřil. Mezitím nájezdy různých Rátů, Janoušků, ale i dosud neznámých známých superzlodějů, arogantní diletantství Sígrovi bandy. A přesto tento národ žije a v zemi kterou obývá se dá žít. Doufám, že se dožiju toho , že křivdy i těch posledních 20 let (a ty nejsou menší, než ty čtyřicet let předtím), budou napravení a zločinci jak je normální potrestáni.
  Homo
  • dávej
   26.02.2014 13:33

   trestní oznámení, třeba se ujme. Já bohužel relevantní informace nemám, jinak bych ho podal, padni komu padni
   lime
  •  
   26.02.2014 10:51

   Viera v spravodlivost je ako viera v boha. Oboje je dar ducha. Oboje vyzaduje, aby ludia doverovali a moc nepreverovali.
   Eco
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data