Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ukrajinská krize tlačí ceny ropy a plynu vzhůru, analytici však tlumí obavy

Ukrajinská krize tlačí ceny ropy a plynu vzhůru, analytici však tlumí obavy

03.03.2014 18:17
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Vyostřující se situace na Ukrajině západ „hluboce znepokojuje“. Poté, co ruské jednotky obsadily většinu území Krymu, narůstají obavy z válečného konfliktu. Stranou zájmu nemohou proto zůstat debaty ohledně dodávek energetických komodit z Ruské federace.

Je to již více než rok od kolize mezi Izraelem a Íránem. Tehdejší obava z válečného konfliktu hnala ceny ropu nahoru. Současná situace na Ukrajině tak vzbuzuje obdobné obavy. Světové ceny ropy se pod tlakem rostoucího napětí na Ukrajině vyšplhaly na několikaměsíční maxima. Severomořské ropa Brent stoupá na 112,3 USD za barel a pohybuje se na nejvyšší úrovni od začátku letošního roku. Americká WTI vzrostla na 104,8 USD za barel, což je nejvíce od září loňského roku.
 
Významnější výkyvy cen však dle analytiků zatím nehrozí. „Trh s ropou reaguje na možnost, že se situace zhorší. Pokud skutečně dojde k válce, cena ropy prudce stoupne. Americká ropa by pak snadno mohla překonat hranici 110 USD či dokonce 120 USD," domnívá se analytik Ben Le Brun ze společnosti OptionsXpress. Růst ceny předpokládá také Ole Hansen ze Saxo Bank. Pro Bloomberg odhadl přirážku okolo 5 USD na barel ropy. Zároveň však dodal, že nějaké větší nebezpečí zvyšování cen nehrozí. „Trh ropy je dobře zásoben, je zde velké množství zásob mimo trh, a pokud budou včleněny do oběhu, může to situaci uklidnit,” uvedl Hansen s odkazem na nabídku od producentů z Libye a Iránu. Nestálá situace tak dle jeho názoru může mít vliv spíše na ceny plynu.

Ty vyskočily podobným způsobem jako v lednu 2009. Tehdy Rusko zastavilo dodávky putující do Evropy přes Ukrajinu kvůli sporu o přepravní podmínky a samotné ceny. Riziko opakování historie však dle analytiků nehrozí, neboť současná situace je odlišná. Za prvé evropské státy disponují vysokým množstvím zásob. Po mírné zimě reportují polovinu celkových zásob nevyužitou, zatímco obvyklá hodnota v tomto období dosahuje 42 %, uvádí Gas Infrastructure Europe. V Evropě nejslabší zima od roku 2008 zredukovala poptávku po plynu a poslala ceny na nejnižší hodnoty za poslední dva roky. Celková poptávka starého kontinentu po plynu tak byla v minulém roce nejnižší od roku 1999. Druhým faktorem je plně funkční plynovod Nord Stream, který po dně Baltského moře přivádí ruský plyn do Evropy, respektive přímo do Německa. Od jeho otevření v roce 2011 se podíl plynu dodávaného přes Ukrajinu snížil ze zhruba 80 % na 50 %. „Právě díky Nord Stream je Rusko méně závislé na Ukrajině jako transitním státě, než tomu bylo v roce 2009,” řekl analytik Energy Aspects Richard Mallinson. V neposlední řadě má pak na hladkém průběhu dodávek zájem samotné Rusko. Příjmy jeho rozpočtu jsou totiž z poloviny tvořeny právě vývozem ropy a plynu. Ruský koncern Gazprom minulý týden ujistil, že dodávky plynu do Evropy nejsou ohroženy. Podobně shovívavý však nehodlá být k prozatímní ukrajinské vládě. V sobotu pohrozil, že uvažuje o zrušení dohody z minulého roku zajištující Ukrajině zvýhodněné ceny dodávek. K tomuto kroku hodlá přistoupit v případě, že Ukrajina nesplatí více než 1,5 mld. USD velký dluh za dříve dodaná paliva. Hrozba je součástí ofenzivní taktiky Ruska, které o víkendu ovládlo Krym a zmobilizovalo armádu.

Evropské země již dříve zásah Ruska na Ukrajině odsoudily a uvedly, že zvažují uvalení sankcí či dokonce mezinárodní izolace. V takovém případě by Rusko nejspíš odpovědělo omezením dodávek, což by pro jeho státní kasu i evropské státy mělo silně negativní dopady. I proto je pro obě strany prioritním řešením diplomatická debata, jejíž výsledek je ovšem nejistý. 

(Zdroje: WSJ, Bloomberg, 24/7wallst)


Čtěte více:

Západ
03.03.2014 8:34
Většina Krymu je pod kontrolou ruských vojáků, kteří v noci na dnešek ...
04:00 SEČ. Ukrajinské jednotky na Krymu se musejí vzdát, nebo přijde vojenský úder
03.03.2014 16:31
Ruská Černomořská flotila dala ukrajinským silám na Krymu čas do útern...

Váš názor
  • Ceny plynu
    01.04.2014 11:53

    Zatímco začátkem března padaly předpovědi o tom, že ceny ropy a plynu patrně nebudou mít vzestupné tendence (http://www.bloomberg.com/news/2014-03-02/ukraine-tension-seen-stoking-gas-crude-prices-when-markets-open.html), dnes, 1.4., Rusko razantně zvedlo cenu plynu pro Ukrajinu. http://news.yahoo.com/russia-hikes-gas-price-ukraine-081252144.html. Ole Hansen ze Saxo Bank (http://cz.saxobank.com/) měl nicméně nejspíš pravdu v tom, že velké výkyvy v ceně ropy nejsou aktuálně (zdůrazňuji slovo aktuálně) na pořadu dne.
    ViktorV
Aktuální komentáře
13.04.2021
6:22ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu Evropské unie nebo třetí země za rok 2020
5:48Výsledková sezóna za dveřmi: Padne rekord z roku 2018?
12.04.2021
22:24Klid před bouří?  
18:41Dolar a akciový trh
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y