Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summers: Potěmkinovy peníze Ukrajině nepomohou

Summers: Potěmkinovy peníze Ukrajině nepomohou

14.03.2014 17:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Události na Ukrajině ukázaly, jak důležitou roli hraje vnější pomoc úspěšným domácím reformám. A to jak na ekonomické, tak i politické úrovni. Na jednu stranu je situace na Ukrajině výjimečná, protože jde o citlivou oblast mezi Ruskem a Evropou. Na druhou stranu jde o další příklad neustále se opakujícího jevu – nelegitimní, či vysoce problematická vláda je svržena, světová komunita by ráda podpořila ekonomické reformy, dosadí se nová vláda, která by měla být demokratičtější. Platí zde obecné pravidlo – svět se snaží pomoci s nejlepšími pohnutkami, ale výsledky bývají často zklamáním. Důvodem je skutečnost, že fungující instituce nemohou být vytvořeny z vnějšku. Svůj osud si tvoří jednotlivé země samy.

I přes výše uvedené ale můžeme zvýšit efektivitu pomoci. Rozhodující faktor představuje v první řadě rychlost. Nová vláda nepřežije, pokud nedokáže věci změnit. Pomoc tak musí dorazit rychle, aby byla změna jasně patrná. Dále je nutno vyhnout se „Potěmkinovým penězům“. Tedy tendenci ohlásit velkou pomoc s tím, že se tato zpráva dostane do médií, ale bez dodatku o dodání většiny peněz během delší doby. Pak přichází zklamání. Co se týče slibů Ukrajině, západ by se měl držet zpět. Následně by se měl ale snažit pomoci více, než se očekává.

Další poučení se týká realismu ohledně dluhů. Zadlužení Ukrajiny je nižší než u krizí postižených zemí evropské periferie. Splácení těchto dluhů může být s ohledem na stabilitu přínosem. Měla by být ale pečlivě zvážena možnost restrukturalizace a změny doby splatnosti dluhů. To by posloužilo i jako signál politické podpory podobně, jako v případě Polska roku 1989. Čestný přístup je pak stejně důležitý jako opatrnost. Politici jsou obvykle jen opatrní, což ale není správný postoj. Rozkrádání veřejných zdrojů totiž zapříčiňuje ekonomický úpadek.

Ukrajině by pomohly i další politické kroky mezinárodní komunity. Spojené státy by měly ukázat, že chtějí i nadále finančně podporovat MMF. Ukrajině by k posílení autonomie a ekonomiky mohlo pomoci otevření obchodu s doma vytěženou ropou a zemním plynem. V neposlední řadě stojí úkoly pro Evropu, která je této zemi mnohem blíže. Možnost užšího partnerství mezi EU a Ukrajinou by měla sloužit jako maják, který by naváděl ukrajinské ekonomické reformy.

Autorem je Larry Summers.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 •  
  16.03.2014 7:22

  Summers - větší blbost jsem ještě nečet. 1. Nová vláda která vznikla na ukrajině je krajně nacionalistická - fašistická - benderovci. to má podporovat EU? 2. Rusové a Ukrajinci se neměli nikdy moc rádi, dnes začínám chápat proč... 3. Principem pomocí západu a tedy i nás, proto že jsme v EU je ve skutečnosti dostat ekonomicky do područí Ukrajinu a využít ji do morku kosti. Prostředkem je pomoc, ale co je to za pomoc? Jsou to úvěry za úžernické úroky. A to ještě za tím všim je ještě chtíč Ameriky nanútiť EU drahý americký plyn. To se děje i v rámci EU úvěry německých bank Řecku za nekřesťanský to úrok a z toho vzniklá krize i ve španělsku. 4. Proč nezmrazí západ účty ukrajinským oligarchúm a dát je ukrajině. Např íklad Tikošenkové, Janukoviče.... Toby byla pomoc ukrajine. Neee česko dá manželovi Timošenkové politický azyl. Tak že summere nohama na zem a nebo se věnij poezii o lásce...
  jářku
  •  
   16.03.2014 9:42

   Je nezákonné referendum konajúce sa dnes s16.3.2014 Taliansku? Ide odtrhnutie severu talianska od juhu a obodtrhnutí sa od EU a vystúpenia z NATO. Pripomínam že Taliansko teda obyvateľia majú podľa štatistýk najvyššie IQ v Európe....
   jářku
   • Skotsko
    16.03.2014 13:53

    Odtržení Skotů od Anglie je otázka času. Nějak se těm soudruhům Evropa drolí... drolí... a zase drolí :-)))
    Jesse
   • Baskicko i Katalánsko
    16.03.2014 13:52

    Bilbao - Po nedávném vítězství separatistické Nové vlámské aliance v komunálních volbách v Antverpách a dvoumilionové manifestaci stoupenců katalánské nezávislosti v Barceloně ožívá myšlenka na vznik samostatného státu znovu také v Baskicku.
    Jesse
   • Španělsko
    16.03.2014 13:51

    Katalánský parlament drtivou většinou podpořil referendum o nezávislosti na Španělsku, který chce regionální vláda uspořádat v listopadu. Poslanci v poměru hlasů 87 pro, 43 proti a třech abstencích schválili podání žádosti ústřednímu parlamentu v Madridu, aby jejich regionu povolil plebiscit zorganizovat.
    Jesse
  •  
   16.03.2014 8:11

   Omlouvám se za chyby. Obrazovka byla příliš malá. Obsahově doufám jste porozuměly.
   jářku
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university