Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
DB: Eurodolar na významné křižovatce, do akcií ještě ne

DB: Eurodolar na významné křižovatce, do akcií ještě ne

26.3.2014 7:40
Autor: Redakce, Patria Online

Globální růst zpomaluje a vedoucí indikátory už dva měsíce klesají. Náš model ukazuje, že v následujících měsících bude tento vývoj pokračovat. V minulosti podobné situace přinášely zklamání ohledně ziskovosti firem a korekce na americkém akciovém trhu. Dnes k těmto negativním faktorům musíme přidat růst geopolitického rizika a poměrně vysoké valuace. Náš nový odhad růstu americké ekonomiky ukazuje, že za celý rok by tato ekonomika měla růst o 2 %. Nejde o žádnou pohromu, ale znamenalo by to, že zisky společností by mohly být velkým zklamáním, protože investoři v letošním roce čekali jejich oživení. Dalším důvodem pro opatrnost při investicích do akcií je překvapivě jestřábí prohlášení Fedu. Trhy si zvykly na to, že Fed vydával při slabším růstu akomodační signály, či dokonce odkládal zmírnění tempa nákupů aktiv. Fed už ale není k trhům tak přívětivý.

Vedle popsaných negativních faktorů ale najdeme i faktory pozitivní. Sentiment v USA by se měl za čas začít zlepšovat a ostatní centrální banky budou svou politiku i nadále uvolňovat. Na plyn šlápne i Bank of Japan, protože japonská ekonomika zbrzdí kvůli zvýšení sazby DPH. Čína už s uvolňováním začala, centrální banka dodává na trh likviditu, aby stlačila dolů sazby a podpořila investice. Zpomalení globální ekonomiky by mělo být pouze přechodné, dlouhodobější výhled zůstává i nadále pozitivní, a to se týká i rizikových aktiv. Poslední týden ale potvrdil to, že v následujících několika měsících je namístě opatrnost.

Posun Fedu k jestřábům má dopad i na ECB. Ve hře jsou ale protichůdné síly. Na jednu stranu poslední kroky Fedu snížily tlak na eurodolar, což je pro ECB úleva. Na druhou stranu rostoucí sazby v USA tlačí nahoru i sazby v eurozóně. Pokud tomu tak bude i nadále, bude to pro ECB výzva, protože trhy začnou očekávat rychlejší utažení její politiky. Trpělivost investorů je pod tlakem a ze strany ECB už možná nebudou stačit slova, ale budou muset přijít činy. Jinak by banka mohla ztratit kontrolu nad sazbami.

Euro během minulého týdne mírně oslabilo, předchozí posilování bylo ovšem výrazné. Jeho dopad se obvykle projevuje se zpožděním a namístě jsou obavy z toho, jak se projeví na oživení eurozóny. Janet Yellen se snažila tlumit spekulace o růstu sazeb, je ale pravděpodobné, že výnosová křivka na americkém peněžním trhu už nebude tak pevně ukotvena jako v minulosti. To by mohlo nakonec vydláždit cestu k silnějšímu dolaru. Nemůžeme vyloučit, že se eurodolar v současné době nachází na významné křižovatce, nedomníváme se však, že nás během krátké doby čeká nějaký prudký posun.

Graf ukazuje vývoj amerického akciového trhu a změnu vedoucího indikátoru americké ekonomiky. V době, kdy tento indikátor klesá (modrá pole), má akciový trh tendenci ke korekcím:

eurodolar
 
 

Zdroj: Danske Bank


Váš názor
 •  
  26.3.2014 9:50

  Předběhla jsi mě o minutu - už jsem to reklamovala :-). Dle toho grafu, to značí ,že akci trh budu mít tendenci ke korekci. Vzhledem k tomu, že rok 2014 se dle cyklů 4,10 střetává i s cyklem 7 letým - tak nás možná čekají velmi příznivé ceny k nákupu.
  AMN
 • Dotaz
  26.3.2014 9:44

  Jaké brýle doporučujete na spatření modrého pole?
  Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y