Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roste to a je to levné...

Roste to a je to levné...

07.04.2014 18:04

Většina investorů asi alespoň slyšela o hře na hodnotové a růstové akcie. Slovo hra používám proto, že do určité míry jde o umělý koncept a většinu trhu bychom asi těžko do vyhraněné kategorie zařadili. Ale držme se nyní tohoto pohledu. Hodnotové akcie se pak vyznačují tím, že jejich fundament (zisky, cash flow) moc neroste, či dokonce trpí a valuační měřítka jsou relativně nízko. Růstové tituly si naopak užívají rostoucího fundamentu. To ale nemusí znamenat zlepšující se fundament (zde je právě jeden oříšek) - růst zde většinou znamená růst tržeb, se zisky a hlavně cash flow pro akcionáře to může být úplně jinak. Valuace těchto titulů jsou ale každopádně obvykle relativně vysoko.

Jakýmsi ideálem by tak měly v rámci uvedeného rozdělení být levné růstové tituly. Při tom, jak je na hlavních světových trzích narváno, bychom mohli bezpečně předpokládat, že takové „peníze na chodníku“ jen tak nenajdeme. Následující graf ukazuje současnou pozici jednotlivých obchodovaných odvětví na osách: ziskové momentum (x) a relativní PE (y). V prvním poli tak jsou sektory s malým růstem zisků (respektive poklesem) a relativně vysokou valuací – to je to nejhorší, co bychom alespoň na první pohled chtěli. Směrem doprava se přesouváme do vysoké valuace kombinované s vyšším růstem zisků („přirozená“ kombinace), dole pak je nízký růst a nízká valuace (opět „přirozeno“) a nakonec pomyslná bonanza – vysoký růst, nízká valuace. Kupodivu i zde něco najdeme – automobilky, banky, pojišťovny, těžaře.

a1

Rozdělení je zajímavé, ale spíše než indikátor oběda zadarmo jde o demonstraci toho, že někdy je pro valuaci rozhodující i něco jiného, než krátkodobý pohyb zisků (riziko, poměr zisků a cash flow, dlouhodobý růstový výhled a nejistota ...). Ale pokud chceme použít nějaký filtr pro hledání potenciálně zajímavých akcií, uvedené je podle mne mezi těmi relevantnějšími. Následující tabulka od Citi (přes FTAlphaville) pak ukazuje akcie, které tituly by měly být v rámci nejsilnějšího pohybu zisků nejlevnější (poslední tři sloupce srovnávají současné relativní PE, jeho desetiletý medián a poměr těchto dvou hodnot). Například Fiat tak je nyní svou valuací 23 bodů pod tímto mediánem:

a2

Mezi vybranými firmami je i řada známých jmen, včetně bank. U nich ale tvrdím, že pokud nechceme trávit dlouhé hodiny, či spíše dny jejich analýzou, jsou fundamentálně v podstatě neuchopitelné. A možná ani potom ne – řada příkladů dokazuje, že ani jejich šéfové neví o tom, jaké věci mají v rozvahách a co dovedou způsobit. Zmíněný Fiat pak ukazuje to, co jsem již zmínil – popsaná selekce neukazuje ani tak na oběd zadarmo, ale na to, jaký typ investice, či oběda to je (je to již delší dobu, ale na tuto firmu jsme se dívali v Zaostřeno na blue chips).

Valuace vyspělých trhů je minimálně napjatá. To neznamená, že je nutno se houfně stahovat. Zároveň snad klesla celková korelace trhu a to znamená, že náhlé vlny averze a náklonnosti k riziku už nepředstavují tak dominantní faktor jako během krize a řady pokrizových let. Oba tyto faktory silně podporují odklon od plošného pohledu a příklon k výběru jednotlivých akcií. Během těch dlouhých „risk-on, risk-off“ let jsme na to mohli zapomenout, ale podstata investování je právě v tom, vybrat fundamentálně podhodnocené akcie (či ty nadhodnocené) a koupit je (prodat, shortovat je). Tím investor pomáhá sobě i ostatním (včetně těch firem).

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2021
10:31Důvěra v ekonomiku ČR v červnu vzrostla, stoupla mezi spotřebiteli i podniky
10:14Evropa koriguje ztráty. Otázky kolem Fedu zůstávají  
9:17Rozbřesk: Koruna po zvýšení sazeb ČNB posiluje pod 25,40 EUR/CZK
9:05Podíl PPF ve společnosti O2 přesáhl 90 %, dalším krokem je vytěsnění minoritních akcionářů
8:59Evropské trhy jsou naladěny pozitivně, tématem doma po Monetě ovládnutí O2 ze strany PPF a vytěsnění menšinových akcionářů  
5:56Trumpova cla vedla k miliardovým ztrátám, tvrdí zpráva Fedu
23.06.2021
22:03US indexy ve středu bez výraznějších pohybů. Tesla +5%  
17:52Hodně předražené akcie podle Morningstar – několik poznámek
17:35Akcie pod tlakem, koruna se zisky díky ČNB  
17:17Skupina PPF plánuje vytěsnit minoritní akcionáře O2, zahájí odkup akcií až za 264 korun
16:41ČNB zvýšila sazby a rovnou připravuje trh na další zdražování peněz
14:38ČNB poprvé od začátku pandemie zvedá sazby. Do konce roku mohou přijít další zvýšení, říká Rusnok
12:55Analytik Michal Křikava: Výsledek valné hromady představuje podpůrnou zprávu pro akcie Monety  
11:55ČEZ, a.s.: Zpráva o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ za rok 2020
11:32Ropa je nejdražší za dva roky a ropné akcie prý pozadu nemusejí být dlouho
11:24Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Webinář zdarma s hlavním analytikem Patrie již dnes od 15:00
10:58Podnikatelská aktivita v eurozóně je díky ústupu pandemie nejvyšší za 15 let
10:57Eurodolar roste na komentářích i datech, koruna vyhlíží vyšší sazby  
9:13Rozbřesk: ČNB zvýší sazby a naznačí jejich další růst
8:56Dnes bude zasedat ČNB, Fed bude s navyšováním sazeb trpělivý a futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (05/21 Q3, Bef-mkt)
Carnival Corp (05/21 Q2, Bef-mkt)
FedEx Corp (05/21 Q4, Aft-mkt)
NIKE Inc (05/21 Q4, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m