Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roste to a je to levné...

Roste to a je to levné...

07.04.2014 18:04

Většina investorů asi alespoň slyšela o hře na hodnotové a růstové akcie. Slovo hra používám proto, že do určité míry jde o umělý koncept a většinu trhu bychom asi těžko do vyhraněné kategorie zařadili. Ale držme se nyní tohoto pohledu. Hodnotové akcie se pak vyznačují tím, že jejich fundament (zisky, cash flow) moc neroste, či dokonce trpí a valuační měřítka jsou relativně nízko. Růstové tituly si naopak užívají rostoucího fundamentu. To ale nemusí znamenat zlepšující se fundament (zde je právě jeden oříšek) - růst zde většinou znamená růst tržeb, se zisky a hlavně cash flow pro akcionáře to může být úplně jinak. Valuace těchto titulů jsou ale každopádně obvykle relativně vysoko.

Jakýmsi ideálem by tak měly v rámci uvedeného rozdělení být levné růstové tituly. Při tom, jak je na hlavních světových trzích narváno, bychom mohli bezpečně předpokládat, že takové „peníze na chodníku“ jen tak nenajdeme. Následující graf ukazuje současnou pozici jednotlivých obchodovaných odvětví na osách: ziskové momentum (x) a relativní PE (y). V prvním poli tak jsou sektory s malým růstem zisků (respektive poklesem) a relativně vysokou valuací – to je to nejhorší, co bychom alespoň na první pohled chtěli. Směrem doprava se přesouváme do vysoké valuace kombinované s vyšším růstem zisků („přirozená“ kombinace), dole pak je nízký růst a nízká valuace (opět „přirozeno“) a nakonec pomyslná bonanza – vysoký růst, nízká valuace. Kupodivu i zde něco najdeme – automobilky, banky, pojišťovny, těžaře.

a1

Rozdělení je zajímavé, ale spíše než indikátor oběda zadarmo jde o demonstraci toho, že někdy je pro valuaci rozhodující i něco jiného, než krátkodobý pohyb zisků (riziko, poměr zisků a cash flow, dlouhodobý růstový výhled a nejistota ...). Ale pokud chceme použít nějaký filtr pro hledání potenciálně zajímavých akcií, uvedené je podle mne mezi těmi relevantnějšími. Následující tabulka od Citi (přes FTAlphaville) pak ukazuje akcie, které tituly by měly být v rámci nejsilnějšího pohybu zisků nejlevnější (poslední tři sloupce srovnávají současné relativní PE, jeho desetiletý medián a poměr těchto dvou hodnot). Například Fiat tak je nyní svou valuací 23 bodů pod tímto mediánem:

a2

Mezi vybranými firmami je i řada známých jmen, včetně bank. U nich ale tvrdím, že pokud nechceme trávit dlouhé hodiny, či spíše dny jejich analýzou, jsou fundamentálně v podstatě neuchopitelné. A možná ani potom ne – řada příkladů dokazuje, že ani jejich šéfové neví o tom, jaké věci mají v rozvahách a co dovedou způsobit. Zmíněný Fiat pak ukazuje to, co jsem již zmínil – popsaná selekce neukazuje ani tak na oběd zadarmo, ale na to, jaký typ investice, či oběda to je (je to již delší dobu, ale na tuto firmu jsme se dívali v Zaostřeno na blue chips).

Valuace vyspělých trhů je minimálně napjatá. To neznamená, že je nutno se houfně stahovat. Zároveň snad klesla celková korelace trhu a to znamená, že náhlé vlny averze a náklonnosti k riziku už nepředstavují tak dominantní faktor jako během krize a řady pokrizových let. Oba tyto faktory silně podporují odklon od plošného pohledu a příklon k výběru jednotlivých akcií. Během těch dlouhých „risk-on, risk-off“ let jsme na to mohli zapomenout, ale podstata investování je právě v tom, vybrat fundamentálně podhodnocené akcie (či ty nadhodnocené) a koupit je (prodat, shortovat je). Tím investor pomáhá sobě i ostatním (včetně těch firem).

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data