Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odstraňte majetkové nerovnosti, krize pak možná nebudou, radí expert

Odstraňte majetkové nerovnosti, krize pak možná nebudou, radí expert

22.04.2014 18:05
Autor: Pavel Daniel

Finanční krize z let 2007 až 2008 prý vůbec nemusela být. A navíc - pokud nejsilnější ekonomiky světa pochopí, že majetkové nerovnosti způsobují vážné vykolejení z „normálu“, může se stát, že finanční krize lidstvo nemusejí potkat. Televizi CNBC to řekl Thomas Piketty, autor nejprodávanější ekonomické knihy v letošním roce v USA – Kapitál v 21. století. Podle něj totiž krizi z roku 2007 až 2008 způsobily právě majetkové „nerovnosti“ v USA. „Jedním z důsledků rostoucí majetkové nerovnosti je virtuální stagnace kupní síly nižší a střední třídy. Ve Spojených státech to pak nevyhnutelně vedlo k tomu, že se domácnosti uskrovňovaly a přestaly nakupovat. Zároveň ovšem rostla jejich zadluženost,“ zhodnotil Thomas Piketty. Podle něj pak byly domácnosti vydány doslova napospas bankám a finančním zprostředkovatelům, kteří již tak předluženým domácnostem nabízeli lákavější a lákavější podmínky pro čerpání dalších úvěrů.

Co pak ve skutečnosti udělala spirála dluhů je podle Pikettyho už známo. „Mnoha lidem, kteří si vzali hypotéku, vzrostly jejich dluhy na neúnosnou mez, takže domácnosti je nebyli sto zvládnout,“ tvrdí Piketty. A co hůř – dopady z obrovské dluhové zátěže domácností se projevily i u mnoha finančních institucí, jejichž akcie byly, nebo dokonce ještě jsou, kotované na Wall Street. „Příběhy firem Bear Stearns či Lehman Brothers snad není třeba znovu opakovat,“ prohlásil Piketty. Podle něj je proto vážnou hrozbou vzniku krizí, jakou byla právě ta z let 2007 až 2008, majetková nerovnost. „Majetková nerovnost ovšem nemusí být až takovou noční můrou, pokud by daná ekonomika vykazovala robustní ekonomický růst a pokud by daňová politika v zemi rychle reagovala na měnící se reálie,“ konstatoval Thomas Piketty. Třeba daňovými změnami. Daňový systém by měl být při hromadících se komplikacích v ekonomice podle Pikettyho změněn tak, aby byl více progresivní. Účinným nástrojem je podle něj například zavedení daně z majetku. Ta fungovala tak, že nejbohatší vrstvy lidí v zemi by platili například 10% daň z objemu svého majetku. To by podle Pikettyho mohlo vést ke snížení daní u zbytku, tedy u 90 % populace. Podle Pikettyho takový scénář ovšem není zřejmě v blízké budoucnosti úplně reálný. Otázka proto stojí: „Je možný vznik další krize, třeba v USA, kterou způsobí rostoucí majetková nerovnováha?

Podle Pikettyho to není vyloučeno. A svým výkladem se vrací na začátek – když totiž podle něj má v zemi většina populace stagnující příjmy, rychle roste dluhové zatížení. A tím se finanční systém stává křehčím a zranitelnějším. „Historie navíc ukazuje stále se opakující jev, totiž, jak křehkým se může finanční systém stát, když majetková nerovnováha roste,“ dodává Piketty. CNBC jako argument k tomu, že Thomas Piketty není s podobným názorem osamocen, uvedla závěry studie ekonomického historika Harvard Business School Davida Moose a bývalého ministra práce USA Roberta Reicha, kteří zkoumali paralely mezi příjmovou nerovností v USA a krizí z roku 1928, které vyvolala celosvětovou velkou recesi. Ze studie vyplývá, že u zmiňovaných historických událostí se výrazně projevila majetková nerovnost. V roce 1928 se na 50 % HDP Spojených států podílelo 10 % nejvýše vydělávajících lidí a 1 % nejbohatší populace se na HDP podílelo zhruba polovinou z uvedených 50 %. „Je proto třeba studovat podobná čísla velmi pečlivě, aby k větším majetkovým nerovnostem nedocházelo,“ uzavřel Thomas Piketty.

“Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.”


Čtěte více:

Pokud byste měli vědět jedinou věc o americké ekonomice...
24.03.2014 12:29
Pokud byste měli o americké ekonomice vědět jednu jedinou věc, měl by ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  
17:49Na 1 milion tržeb firem v indexu S&P 500 je nyní potřeba o 70 % méně lidí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data