Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Národní divadlo na akciovou burzu!

Národní divadlo na akciovou burzu!

28.04.2014 13:20
Autor: Pavel Daniel

Investoři prý mají rádi netradiční a ziskové investice. Nu, dobrá. Jistě jste si sami všimli při hledání nějakých netradičních investičních příležitostí, že v nabídce akcií, podílových fondů, či ETF jsou většinou jen finanční, průmyslové, dopravní a další podniky. Sem tam je na hlavních akciových trzích kotovaná nějaká ta mediální skupina, ale co třeba akcie divadla, které má tu čest být označeno jako Národní. Hledal jsem proto akcie Národních divadel ve světě, které by byly součástí hlavních trhů, ale výsledek byl mizerný. Téměř žádné akcie Národního divadla, kotované na akciovém trhu, k nalezení snadno nebyly. A to je možná chyba.

Vezměme třeba domácí scénu. Faktem je, že jde o klíčovou státní organizaci, která během posledních let hospodařila s tučným rozpočtem. Z výročních zpráv Národního divadla v Praze vyplývá, že za rok 2011 scéna vykázala zisk ve výši 2,8 milionu korun. V roce 2012 hospodařilo Národní divadlo se sumou tři čtvrtě miliardy korun a vykázalo zisk ve výši 12,8 milionu korun. Tedy meziroční nárůst o 357,2%. Neuvěřitelné číslo, že? Když k tomu přidáme meziroční kvalitativní zlepšení výkonu uměleckého souboru, majetek scény ve výši miliard korun, mohli by být akcionáři nadmíru spokojeni.
 
Pro (teoretické) srovnání poslouží čísla hospodaření s nejobchodovanější českou akcií, totiž výsledky hospodaření energetické společnosti ČEZ. Z výročních zpráv firmy vyplývá, že meziroční propad čistého zisku mezi roky 2012 a 2011 činil 1,5 % na 40,2 miliardy korun. A akcie firmy? Během dvou let, tedy od 1. ledna 2011 až do 31. prosince 2012 oslabily z 800 korun za akci na 680 korun za kus, tedy o 15 %. Jistě, řeč čísel nepromítá do sebe další okolnosti spojené s fungováním kulturní scény číslo jedna. Třeba možné kolísání finanční a ideové podpory příslušného ministerstva, nízkou návštěvnost, nečekané přírodní události, jako třeba záplavy, atd. Jenže… i firmy jako ČEZ mají řadu okolností, které nelze čekat či předpovědět.

Kulturní scény drží krok s veřejným děním i co do aktuálnosti. Vždyť třeba pražské Národní divadlo si k připomenutí 100. výročí vypuknutí první světové války, vymyslelo projekt, nazvaný 1914. Domácí média ho většinou kvitují jako zajímavou událost a mluví o něm jako o nejočekávanější události letošní divadelní sezony. Není tedy snad ani nutné být certifikovaným analytikem k prohlášení, že by investoři a akcionáři jistě nenechali bez povšimnutí cenné papíry instituce, která dává nějakou nej… událost. Počin má přitom parametry mezinárodní události. Instituce totiž angažovala mezinárodní odborníky k řízení spektáklu, obsadila nejlepší herce a podpořila bohatou výpravou. Takže všechno naznačuje úspěch na kapitálovém trhu. Ale zpátky na zem. Národní divadlo v Česku nemá zatím žádné cenné papíry, které by byly veřejně obchodovatelné. Myslím, že to je škoda.

Kdoví, proč se klíčové scény kulturního života v zemích nesnaží proniknout i do světa investic. Možným argumentem je třeba to, že by management kulturního stánku musel odkrýt všechny finanční toky a dát je jako hotovou informaci veřejnosti, tedy akcionářům. A příklad třeba od vídeňské konkurence, kde zažili kvůli skandálům s machinacemi s účetnictvím velký poprask, ukazuje, že by investoři nemuseli být takovými zprávami potěšeni. I tak by ale stálo za to popřemýšlet, zda třeba právě kulturní stánky nejsou tou pravou příležitostí na oživení některých kapitálových trhů.

“Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.”

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.06.2021
6:14Na Evropu se valí obří vlna divestic. Čekat můžeme i primární úpisy
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (03/21 Q1)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y