Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Udělají z nás hedge fondy boháče?

Udělají z nás hedge fondy boháče?

23.05.2014 14:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslední vydání průzkumu hedge fondů od Institutional Investor Alpha’s vyvolává u mnoha lidí otázku: Jak jsou tyto fondy nadále schopny získávat tolik peněz? Vědci i novináři poukazují na to, že hedge fondy jako skupina už hodně dlouho negenerují čistou návratnost vyšší, než jakou nabízí celý trh. Odměnu ale dostávají, ať jde trh nahoru či dolů, takže bychom se měli hlavně ptát, proč do nich stále teče tolik peněz od penzijních fondů i dalších investorů. A proč vůbec očekávat, že nějaký hedge fond bude schopný nabídnout výjimečnou návratnost?

Lidé často zaměňují výraz „hedge fond“ za „investoři, kteří mají mimořádné schopnosti“. Na konferenci Skybridge Alternatives Conference minulý rok zazněl názor, že „běžné fondy jsou jako vrtulová letadla, ale hedge fondy jsou stíhačky“. A všichni jsme samozřejmě slyšeli o mimořádných hedge fondech a miliardářích, kteří je spravují. Zmínit můžeme Johna Paulsona, Kena Griffina či Cliffa Asnesse. Je tu ale nějaký fundamentální argument pro to, abychom většinu hedge fondů považovali za „stíhačky“?

„Hedge fond“ je v první řadě právnický výraz. Všechny druhy fondů jsou nějakým způsobem regulovány. Je určeno, jaká aktiva mohou kupovat a jakým klientům mohou nabízet své služby. Hedge fondy mohou také nabízet služby jen určitým investorům – bohatým jedincům, velkým institucím a těm, které lze kvalifikovat jako sofistikované investory. Tato omezení jsou pak vyvážena tím, že hedge fondy mohou investovat do více druhů aktiv a mohou používat finanční páku podle svého uvážení. Teoreticky by tak toto nastavení mohlo znamenat, že hedge fondy budou dobrým nástrojem pro diverzifikaci. Mohou totiž kupovat aktiva, která nejsou pro jiné instituce dostupná. Kromě toho ovšem nenalezneme mnoho důvodů, které by nás přesvědčily, že hedge fondy jako skupina představují něco výjimečného.

Hedge fond si vlastně může založit každý. Vše, co na to potřebujete, je licence. A můžete s tím začít i bez toho, abyste měli nějakou zkušenost se správou peněz. Říká se tomu volný vstup na trh. Ten podle ekonomické teorie zajišťuje konkurenci a snížení průměrných zisků v odvětví. Proč by tomu tedy u hedge fondů mělo být jinak? Jinak řečeno, pokud penzijní fondy či bohatí jedinci sypou peníze do něčeho jen proto, že se to jmenuje hedge fond, nejde o žádnou sofistikovanou investici, která by měla přinést výjimečnou návratnost. Platí pouze vysokou cenu za trochu diverzifikace. Není pak divu, že během posledních desetiletích teče do hedge fondů hodně peněz, ale návratnost není nijak zářivá. Konkurence prostě odstranila schopnost těchto fondů generovat zisky větší, než nabízí celý trh.

Kde získaly hedge fondy svou dobrou reputaci? Je možné, že na počátku se investoři této rizikové skupiny aktiv stranili a na jejich přesvědčení bylo třeba vysoké čisté návratnosti. Poté, co se rozšířil názor o „stíhačkách“, mohly fondy zvýšit poplatky a do odvětví vstoupila řada nových hráčů. Nakonec jimi generovaná čistá návratnost zkolabovala. To neznamená, že některé z nich nejsou schopny poskytnout výjimečné výsledky. Problém tkví v tom, že tyto hvězdy vaše peníze nepotřebují. Ve chvíli, kdy se ukáže, které to jsou, mají už dost kapitálu. Kdyby ho ještě navýšily, poškodilo by to jejich schopnost generovat velké zisky. A jste schopni vybrat fond, který ještě nemá dost kapitálu a zároveň má výjimečnou schopnost investovat? Pokud si myslíte, že ne, měli byste zvážit investici do indexu, který kopíruje průměrnou návratnost hedge fondů, jako je třeba HFRX Global Hedge Fund Index. Získáte tak onu diverzifikaci bez toho, abyste platili vysoké poplatky.

Autorem je ekonom Noah Smith. 

Zdroj: Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data