Aktualizováno Akcie energetického giganta se dnes naposledy obchodují s nárokem na čtyřicetikorunovou dividendu. Při současné ceně 602,2 Kč se jedná o výnos zhruba 6,6 %, což není vůbec špatné a investoři si tak dozajista mnou ruce. Najdou se však i takoví, kteří již akcie v portfoliu nechtějí a uvažují o jejich prodeji. Pro ty pak v souvislosti s dividendou vystává poměrně zajímavá otázka – prodat akcie před uplynutím nároku (tedy dnes) nebo „shrábnou“ výplatu kuponu a realizovat prodej až po technickém poklesu akcie (snížení hodnoty akcie o dividendu během prvního obchodního dne po uplynutí nároku)?
Pokud bychom se drželi teoretických předpokladů, měl by technický pokles dosáhnout přesně hodnoty dividendy. Pak by pro investora otázka načasování prodeje byla bezpředmětná, neboť cena akcie před uplynutím nároku bude rovna součtu budoucí ceny a připsané dividendy. Jenže jak už tomu bývá, teorie v praxi nefunguje tak zcela dokonale. Minimálně při pohledu na vývoj ceny titulů na pražské burze po ztrátě nároku na dividendu…
Ani u jedné z pěti akcií, které v Praze během letošního roku vyplatily dividendu, totiž technický pokles (respektive první obchodní den po uplynutí nároku na dividendu) nenarostl do velikosti, která by odpovídala hodnotě dividendy. Pro investora, který plánoval prodej akcií u těchto titulů tak bylo výhodné, pokud posečkal na dividendu a uzavření pozice realizoval až v prvním obchodním dni po uplynutí nároku!

První možné vysvětlení by bylo možné hledat v trendu, ve kterém se daná akcie nacházela. Například odvrátila technický pokles a v prvním dni bez dividendy rostla o 20,5 Kč nejspíše z důvodu silného nákupního tlaku, který hnal titul vzhůru. Jenže „trendové vysvětlení“ dostane povážlivé trhliny ve chvíli, kdy se podíváme na akcie . Ty totiž ještě před dividendou započaly v rámci korekce mírný sestup z několikaletých maxim. I přes prodejní sentiment však pokles v prvním dni bez dividendy nebyl v souladu s teoretickými odhady.
Druhou možností by mohla být snaha dlouhodobých investorů získat akcie při o dividendu korigované ceně a zajistit si s předstihem dividendu pro další rok. Podobnou strategii by mohl zvolit investor se silnější averzí k riziku, který vyhledává akcie s vyšší dividendou a nízkou mírou volatility. Takovému popisu by na pražské burze pravděpodobně seděl .
Co se týče samotného , ten od začátku roku prochází růstovým trendem. V minulém týdnu však mírně ztratil, když se začala projevovat očekávání nižší dividendy. Jestli je to pouze krátkodobá korekce či začátek hlubšího poklesu zjistí investoři až s odstupem času. Pro ty, kteří čekat nechtějí a raději by akcie prodaly již nyní, pak bezpochyby stojí za zvážení, zda tak učinit již dnes nebo využít dividendového nároku a uzavřít pozici během zítřka. Pokud by chtěli věřit letošnímu vývoji u titulů, které již své dividendy na pražské burze vyplatily, doporučení by pravděpodobně znělo „počkat“. Námitek však najdeme celou spoustu. Tou první je bezesporu daňová úspora. Akcionář, který akcie drží déle než 6 měsíců totiž prodejem před uplynutím nároku ušetří peníze, o které by přišel zdaněním vyplacené dividendy (15 %). Ve chvíli, kdy akcii drží onoho půl roku pak nedaní kapitálový zisk a jeho příjem je plně osvobozen (od 1. ledna 2014 již platí daňový test 3 roky). Mezi další námitky lze zařadit nedostatečný počet sledovaných příkladů či odlišnosti mezi jednotlivými akciemi. No a v neposlední řadě je potřeba mít na paměti, že ačkoliv se historie často opakuje, ne vždycky tak učiní, když to zrovna potřebujeme…