Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyplatí se spekulantům prodat akcie (ČEZ) před či po dividendě?

Vyplatí se spekulantům prodat akcie (ČEZ) před či po dividendě?

30.06.2014 14:05, aktualizováno: 30.6. 15:26
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Aktualizováno

Akcie energetického giganta ČEZ se dnes naposledy obchodují s nárokem na čtyřicetikorunovou dividendu. Při současné ceně 602,2 se jedná o výnos zhruba 6,6 %, což není vůbec špatné a investoři si tak dozajista mnou ruce. Najdou se však i takoví, kteří již akcie v portfoliu nechtějí a uvažují o jejich prodeji. Pro ty pak v souvislosti s dividendou vystává poměrně zajímavá otázka – prodat akcie před uplynutím nároku (tedy dnes) nebo „shrábnou“ výplatu kuponu a realizovat prodej až po technickém poklesu akcie (snížení hodnoty akcie o dividendu během prvního obchodního dne po uplynutí nároku)?

Pokud bychom se drželi teoretických předpokladů, měl by technický pokles dosáhnout přesně hodnoty dividendy. Pak by pro investora otázka načasování prodeje byla bezpředmětná, neboť cena akcie před uplynutím nároku bude rovna součtu budoucí ceny a připsané dividendy. Jenže jak už tomu bývá, teorie v praxi nefunguje tak zcela dokonale. Minimálně při pohledu na vývoj ceny titulů na pražské burze po ztrátě nároku na dividendu…

Ani u jedné z pěti akcií, které v Praze během letošního roku vyplatily dividendu, totiž technický pokles (respektive první obchodní den po uplynutí nároku na dividendu) nenarostl do velikosti, která by odpovídala hodnotě dividendy. Pro investora, který plánoval prodej akcií u těchto titulů tak bylo výhodné, pokud posečkal na dividendu a uzavření pozice realizoval až v prvním obchodním dni po uplynutí nároku!

divča

První možné vysvětlení by bylo možné hledat v trendu, ve kterém se daná akcie nacházela. Například Erste Bank odvrátila technický pokles a v prvním dni bez dividendy rostla o 20,5 nejspíše z důvodu silného nákupního tlaku, který hnal titul vzhůru. Jenže „trendové vysvětlení“ dostane povážlivé trhliny ve chvíli, kdy se podíváme na akcie Fortuna. Ty totiž ještě před dividendou započaly v rámci korekce mírný sestup z několikaletých maxim. I přes prodejní sentiment však pokles v prvním dni bez dividendy nebyl v souladu s teoretickými odhady.

Druhou možností by mohla být snaha dlouhodobých investorů získat akcie při o dividendu korigované ceně a zajistit si s předstihem dividendu pro další rok. Podobnou strategii by mohl zvolit investor se silnější averzí k riziku, který vyhledává akcie s vyšší dividendou a nízkou mírou volatility. Takovému popisu by na pražské burze pravděpodobně seděl Philip Morris.

Co se týče samotného ČEZu, ten od začátku roku prochází růstovým trendem. V minulém týdnu však mírně ztratil, když se začala projevovat očekávání nižší dividendy. Jestli je to pouze krátkodobá korekce či začátek hlubšího poklesu zjistí investoři až s odstupem času. Pro ty, kteří čekat nechtějí a raději by akcie prodaly již nyní, pak bezpochyby stojí za zvážení, zda tak učinit již dnes nebo využít dividendového nároku a uzavřít pozici během zítřka. Pokud by chtěli věřit letošnímu vývoji u titulů, které již své dividendy na pražské burze vyplatily, doporučení by pravděpodobně znělo „počkat“. Námitek však najdeme celou spoustu. Tou první je bezesporu daňová úspora. Akcionář, který akcie drží déle než 6 měsíců totiž prodejem před uplynutím nároku ušetří peníze, o které by přišel zdaněním vyplacené dividendy (15 %). Ve chvíli, kdy akcii drží onoho půl roku pak nedaní kapitálový zisk a jeho příjem je plně osvobozen (od 1. ledna 2014 již platí daňový test 3 roky). Mezi další námitky lze zařadit nedostatečný počet sledovaných příkladů či odlišnosti mezi jednotlivými akciemi. No a v neposlední řadě je potřeba mít na paměti, že ačkoliv se historie často opakuje, ne vždycky tak učiní, když to zrovna potřebujeme…

 


Čtěte více:

ČEZ uzavřel dohodu s Albánií: ukončí spor a získá zpět téměř 3 mld. Kč
24.06.2014 9:46
ČEZ, a.s. (IČ 45274649) Vnitřní informace Společnost ČEZ zveřejňuj...
Šéf ČEZ jednal s rumunským premiérem o nastavení podpory obnovitelných zdrojů
25.06.2014 13:52
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se dnes v Bukurešti setkal s rumuns...
ČEZ schválil dividendu 40 Kč na akcii, co na to akcie?
27.06.2014 17:58
Valná hromada energetického giganta ČEZ definitivně rozhodla. Ze zisku...

Váš názor
 • Nechtěl jsem fčera prudit,
  02.07.2014 8:00

  ale nadpis tohoto článku mě dobře pobavil. Autor ho lehce zamotal, asi správně mělo být "Vyplatí se spekulantům koupit akcie (ČEZ) před či po dividendě?
  mamon
 •  
  30.06.2014 15:46

  Není náhodou daňový test 3 roky?
  jawaman
 • Endgame
  30.06.2014 14:41

  Po 3 létech R&D (někdo může říci 8 létech) se lidstvo konečně dočká uvedení OverUnity technologie na trh. Produkt je Market Ready, nevím kolik hodin/dnů zbývá do uvedení. Produkty bude pro U.S. trh vyrábět a produkovat "jeden ze tří největších amerických výrobců (v oboru ohřívačů vody)" a pro EU trh "jeden ze tří největších Evropských výrobců". Okruh kandidátů je úzký: A.C Smith (produkuje a prodává pod několika brandy), Rheem (dceřinka Palomy JP), Bosch, Vaillant, Ariston. Tahle technologie je jen předehra, přijdou další. Všichni jste schopní analytici, konsekvence spočítáte raz dva. Foto: System Ready https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t1.0-9/10479155_10152222953243977_6224870256610902575_n.jpg
  Detective
  • Re: Endgame
   01.07.2014 18:52

   Kup ho, přivez mi ho k otestování a když to bude fungovat, odkoupím za dvojnásobek pořizovací ceny. Jinak (snad kromě vzniku vesmíru) platí zákon zachování hmoty a energie, velmi urputně.
   sgt.Mike
  • Re: daň
   30.06.2014 15:46

   Kdo koupil letos musí akcie držet 3 roky, aby neplatil daň z příjmu. 6 měsíců platí jen na akcie koupené do 31.12.2013.
   rimys
Aktuální komentáře
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data