Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR může prodat OKD, pokud se nedohodne s věřiteli

NWR může prodat OKD, pokud se nedohodne s věřiteli

2.7.2014 8:18, aktualizováno: 2.7. 9:58
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Těžař New World Resources (NWR) dnes ráno před otevřením trhu oznámil, že pokračuje v procesu restrukturalizace a vyjednávání s věřiteli. V případě, že by tato jednání nebyla úspěšná, pak by jako krajní varianta přišel na řadu prodej společnosti OKD, a. s. a také polské NWR Karbonia. 

Prodej by nastal v případě, že by se NWR do září s věřiteli nedohodla na podmínkách kapitálové restrukturalizace. ČTK to dnes řekl ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák. Firma podle něj potřebuje, aby s podmínkami souhlasilo 75 procent věřitelů, zatím má souhlas 63 procent. Součástí restrukturalizačního plánu je také masivní naředění akcií stávajících minoritních akcionářů (podíl stávajících akcií by v případě uskutečnění transakce klesl na 4 %). 

Společnost v dnešním prohlášení současně oznámila, že se dohodla s výborem věřitelů na revidovaných podmínkách své restrukturalizace. NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

Společnost NWR utrpěla těžké ztráty kvůli poklesu cen uhlí na světových trzích. Průměrná nasmlouvaná cena koksovatelného uhlí pro dodávky ve druhém čtvrtletí roku 2014 je 85 EUR za tunu, což představuje šestiprocentní pokles oproti ceně realizované v 1. čtvrtletí roku 2014. NWR proto navrhla majitelům dluhopisů restrukturalizaci dluhu a vydání nových akcií. Plán je však podmíněn tím, že ho musejí schválit majitelé dluhopisů a akcionáři.

Společnost NWR pokračuje v klíčovém jednání se svými věřiteli a akcionáři ohledně restrukturalizace skupiny NWR. K těmto vyjednáváním musela NWR přistoupit z důvodu svého vysokého zadlužení. Dalším důvodem restrukturalizace je také pokles cen koksovatelného uhlí a vysoké náklady na těžbu. Z těchto důvodu chtěla společnost NWR uzavřít důl Paskov, avšak po jednání s vládou odložila ukončení těžby v tomto dole až na rok 2017. 

„Společnost NWR pokročila v jednáních s držiteli dluhopisů a dalšími zainteresovanými stranami ve věci své kapitálové restrukturalizace. Představenstvo NWR je přesvědčeno, že podmínky pro konsenzuální dohodu budou splněny. Členové představenstva však samozřejmě mají zodpovědnost být připraveni na všechny možnosti a reagovat na všechny představitelné scénáře vývoje,“ uvedl ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák.

Skutečnost, že se společnost NWR (zatím) nedohodla s věřiteli, hodnotíme jako negativní a ponecháváme cílovou cenu pro akcie NWR na 3,5 Kč, uvedl analytik Patria Direct Tomáš Tomčány. Akcie NWR na polské burze reagují na nové zprávy poklesem o 3,8 %, v Praze se titul ráno propadá o 16,7 %

Ukončení procesu restrukturalizace se očekává na konci září 2014.

Zdroj: NWR, Bloomberg, Reuters, ČTK, MF


Váš názor
 • by mne zajímalo
  2.7.2014 10:22

  By mne tedy zajímalo, jestli až NWR ohlásí, že většina věřitelů nesouhlasí s prodejem OKD tak to zase vyletí o 20% zpátky nahoru ....
  tom
  • Re: by mne zajímalo
   2.7.2014 10:34

   Mě by zase zajímalo, kdo ten sajrajt koupí...Když se to nevyplácí ani takovýmu šejdířovi, tak už vidim, jak se tam hrnou stovky uhlobaronů, který toužej zrovna v tomhle utopit kapitál - a že se ho do těch děr vejde!
   marrtt
   •  
    2.7.2014 10:42

    Už před 2 roky byly OKD nerentabilní. Prostě konec.
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data