Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česko si zahrává, může přijít až o 65 mld. Kč z fondů EU

Česko si zahrává, může přijít až o 65 mld. Kč z fondů EU

11.07.2014 10:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Česko může v končícím programovém období přijít až o 65 miliard korun na projekty financované z evropských fondů. Nedaří se totiž čerpat tyto peníze dostatečně rychle. Varuje před tím aktuální zpráva EU report 2014, kterou dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podobné odhady představilo už dříve také ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které čerpání evropských peněz koordinuje.

NKÚ poukázal na to, že na konci loňského roku byly proplaceny projekty celkem za 395 miliard korun, což představovalo jen zhruba polovinu (54 procent) připravených peněz. Na konci letošního prvního čtvrtletí objem peněz na účtech příjemců dotací vzrostl na 57 procent.

Kromě pomalého čerpání dotací NKÚ kritizuje také to, že Češi chybovali při výběru projektů. "Typickým příkladem je diskutovaná stavba zdvihacího mostu v Kolíně, který byl koncipován pro tak velké lodě, které kvůli splavnosti ani po Labi plout nemohou," poznamenal prezident NKÚ Miloslav Kala. V některých případech si podle něj třeba ředitelé škol pořizovali rekvalifikace na svářeče a členové pedagogického sboru třeba na maséry.

Peníze z evropských fondů však šly i na předražené projekty, například na marketingovou kampaň Ryba domácí za více než 150 milionů korun, jejíž přínosy jsou více než sporné. Podle Kaly budou problémy i s projekty, které budou v budoucnu výrazně zatěžovat státní rozpočet. V tomto ohledu zmínil výstavbu vědeckých center, jejichž financování provozu bude podle Kaly velmi nákladné. Problémem je i korupční prostředí, uvedl šéf NKÚ.

Právě kvůli těmto chybám uplatnila Evropská komise v roce 2012 vůči Česku pokuty 125 milionů eur (3,43 miliardy korun), což zemi řadí na sedmé místo ze všech států EU. "Zároveň Česká republika do konce roku 2012 z vlastní iniciativy oznámila korekce za dalších 228 milionů eur (6,26 miliardy korun). Všechny tyto prostředky tak půjdou na vrub státního rozpočtu, místo aby byly uhrazeny z evropských fondů," upozornil prezident NKÚ Kala.

Údaje za roky 2013 a 2014 zatím nejsou oficiálně k dispozici, ale například v červnu letošního roku byla v rámci operačního programu Podnikání a inovace vyměřena další pokuta ve výši 1,8 miliardy korun.

V období 2007 až 2013 mohlo Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu získat přibližně 700 miliard korun. Z hlediska jejich čerpání je však Česko nejhorší z celé unie. Loni nedočerpalo až deset miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. Letos podle odhadů hrozí nedočerpání 24 miliard korun a dalších 26 miliard korun bude v ohrožení příští rok. V nadcházejícím programovém období má ČR k dispozici 22 miliard eur (594 miliard korun).

Zdroje: NKÚ, ČTK


Čtěte více:

Na českém fondovém trhu se objevil nový fenomén – Katolický fond SICAV
16.05.2014 13:39
Představitelé České biskupské konference (ČBK) dnes podepsali s invest...

Váš názor
 • Jak se může někdo ještě divit.
  11.07.2014 10:25

  Když občané a hlavně komunisti posílají do Bruselu komunistu Ransdorfa, kterej se tam chodí jen vychrápat za naše prachy a někdy si dojde jen účast "odpíchnout" aniž by se namáhal zůčastnit. Ono je v tý posteli přeci jen větší pohodlí než na židli a je to za stejný prachy. Navíc ho tam nikdo nebudí a neotravují kamery. Pak že za to už nemůžou komouši. Svatá prostoto.
  xxx
  • Re: Jak se může někdo ještě divit.
   11.07.2014 10:52

   Ne že by se měli komunisté nějak hájit, ale demence některých příspěvků nezná mezí. Ať koukám, jak koukám, tak nevidím nic jiného než, že čeští ouředníčci nedělají pořádně svou práci. Jak s tímto zrovna souvisí komunistický europoslanec, to nechápu. Apropo být na mě, celý ten bruselský EUmoloch alá RVHP i s jejich prašivými dotacemi kopnu do prdele a pěkně poctivě v Evropě každý za svoje.
   Peté13
   • Kdo za to může ?
    11.07.2014 14:54

    Nechci tvrdit, že všichni úředníci se předřou nebo jsou dokonalí, ale za tento konkrétní problém úplně jen úředníci podle mého názoru nemohou. Není žádným tajemstvím, že obsazení pozic, kde se rozhoduje o evropských penězích, si vždy politici bez ohledu na stranickou příslušnost velmi pečlivě hlídali a hlavním kritériem pro ty kdo na ně zasednou, nikdy nebyla odbornost, ale spíše loajalita (včetně té vůči stranickým pokladnám). Doufejme, že připravovaný zákon o státní službě v tomto ohledu přinese alespoň nějaký posun k lepšímu.
    Karel Havel
Aktuální komentáře
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  
9:43Petr Dufek: Slabé oživení ekonomiky za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data