Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koho by „ruský šok“ postihl nejvíce?

Koho by „ruský šok“ postihl nejvíce?

9.9.2014 6:30
Autor: Redakce, Patria Online

Nová studie „Europe’s Russian connections“ se snaží o posouzení toho, které evropské země by byly nejvíce postiženy možnou další eskalací sporu mezi těmito zeměmi a Ruskem. Autoři studie v ní píší: „Konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku se už nyní podepisují na ruských finančních trzích. Které evropské země by byly nejvíce postiženy v případě, kdyby došlo k výraznému přerušení obchodních a finančních vazeb s Ruskem? Při zodpovězení této otázky je nutný pohled na široké spektrum vazeb mezi evropskými zeměmi a Ruskem. Jedná se zejména o obchod se zbožím a službami, energiemi, pohyb investic (přímé zahraniční investice z Ruska do evropských zemí a naopak) a další finanční vazby.“ Hlavní závěry zní následovně:

1. Pro většinu evropských zemí není Rusko klíčovým exportním trhem. Pomalejší růst ruské ekonomiky by se jich tedy pravděpodobně výrazněji nedotkl. Výjimku představují pouze země, které s Ruskem přímo sousedí, jako Ukrajina či Pobaltí. Závislost je větší na straně dovozů, zejména co se týče ropy a plynu. V některých zemích je také patrná velká závislost chemického průmyslu na dovozech z Ruska. Přitom platí, že obecně by bylo jednodušší nahradit ruskou ropu než zemní plyn.

2. Přímé zahraniční investice z Ruska převyšují 5 % HDP v Bělorusku, Moldavsku a Bulharsku. Řada zemí západní Evropy pak má výrazné přímé investice v Rusku. Týká se to zejména Nizozemí a Irska. Vysoké investice vykazují i finanční centra jako Kypr a Lucembursko. Silná orientace na Rusko je patrná u řady západních bank. Jde zejména o banky rakouské, maďarské, francouzské a italské, které mají v Rusku řadu poboček a které financují klienty v této zemi. U některých bank tvoří zisky generované v Rusku velkou část jejich celkové ziskovosti. V některých případech je to více než třetina.

3. Západní banky také půjčují finančním institucím ve východní Evropě, které zase fungují coby věřitelé ruských subjektů. Pokud by tedy ruská ekonomika čelila problémům, vyvolalo by to pravděpodobně plošné přehodnocení rizika celého regionu a následně omezení dostupnosti úvěrů. Nezanedbatelným faktorem jsou i portfoliové investice. Ruská aktiva tvoří 6 – 12 % benchmarků rozvíjejících se trhů. V této oblasti ale zatím známky šíření nákazy do dalších zemí patrné nejsou.

První z následujících tabulek shrnuje celkové riziko zemí ve střední, východní a jižní Evropě. Největší riziko je vyznačeno červeně, ve sloupcích jsou uvedeny za sebou: Zemní plyn, dovozy z Ruska, vývozy do Ruska, přímé zahraniční investice z Ruska a do Ruska a nakonec exponovanost bank vůči Rusku. Celkové riziko je podle tohoto hodnocení největší u Běloruska, Litvy a Lotyšska a samozřejmě i Ukrajiny. Relativně nízkému riziku čelí země jako Slovinsko, Rumunsko, Makedonie či Chorvatsko. U České republiky je vyšší riziko spojené s prvními třemi oblastmi, tedy dovozem plynu, dovozy a vývozy zboží a služeb do Ruska.

1
Ve druhé tabulce najdeme stejné hodnocení pro země západní Evropy. Je patrné, že ve srovnání s výše uvedenými státy je západní Evropa ohrožena mnohem méně. Nejhůře na tom je Rakousko, Finsko, Kypr a Nizozemí:

2
Zdroj: Europe’s Russian connections, VOX


Čtěte více:

Ruské matky – nejsilnější Putinova opozice
3.9.2014 14:15
Evropa se aktuálně dohaduje na nové podobě sankcí proti Rusku. Americk...

Váš názor
 •  
  11.9.2014 19:31

  a o to jim jde,rozdelit lid,vyvolat mezi nimi valku a az se pobiji tak prijit z vlajkou osn a to zbyle stado si podridit ,jednoduchy nekolik desetileti ucinny zpusob okupace
  cetv
 • kde domov můj...
  9.9.2014 22:38

  Celý Váš problém... Otáka... A kde je českaká koruna v prdeli... Váš domov je čsko a nie ukrajina ani rusko ani usa! Postaraje sa o svoj zadok, lebo CZK je v prdeli...
  jářku
  • Re: kde domov můj...
   10.9.2014 7:40

   Celý tvůj problém je v tom, že ČR není tvoje zem, tak se starej, jestli ti už Půtin přivezl maso z toho Mongolska :-)))
   Jesse
   •  
    10.9.2014 12:44

    keď Ti niekto napľuje do tvojho podliackého ksichtu , tak polieš že prší .... presne ako tvoj smiech cez slzy
    jářku
    • jářku, džesie
     10.9.2014 15:21

     Tvou zkušenost, jak Ti napilivali do podlého ksichtu je nepřenosná. Džesie podlý není, takto nepochopí. A k zbytku Tvého výtoku. Kdo Tě čte, se opravdu směje přes slzy, protože jeden neví, zda si více k pláči nebo smíchu.
     Velkamedvědice
    • čobolskej
     10.9.2014 12:58

     ovcomrde a putinův rektální speleolegu, není ti vůbec rozumět a to slovensky umím.
     sean
  • Re: kde domov můj...
   9.9.2014 22:59

   ...hlavně už nech ty nebohý němý tváře na pokoji ...
   sean
  • Re: kde domov můj...
   9.9.2014 22:51

   To sis zase spletl. V prdeli je slovenská koruná, máte dýchavičné euro. Česká koruna přežila Emile.
   Velkamedvědice
 • Něco pro místní rusofily
  9.9.2014 22:11

  http://www.mojevideo.sk/video/20d14/rusko_vs_usa_%28socialny_experiment%29.html
  qwer
  • Re: Něco pro místní rusofily
   10.9.2014 7:38

   Dost mě fascinovalo, když ten testující rus ještě po tom všem řekl o rusech, že jsou fascinující národ. Opak je pravdou, jsou ještě větší plebejci než češi... prostě slovani :-)))
   Jesse
 • tož Novinky:
  9.9.2014 16:41

  "Slova pražského primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) o tom, že žádné jiné město kromě Prahy nemůže dostat Českou republiku na evropskou úroveň, nezůstala dlouho bez odezvy. Do primátora opřeli exprimátor Bohuslav Svoboda a jihomoravský hejtman Michal Hašek, jenž okomentoval výrok slovy: „Ještě větší blbec, než jsme doufali.”"
  mša
  • Re: tož Novinky:
   9.9.2014 16:57

   Hašek je imbecil s ušima jako Hurvajz se Spejblem. Fakt se za toho idiota stydím, když mluví za moravu a moraváky... Takže jsem zase nasranej, že ve své kritice Hudečka za blbce označil. Ti křupani z TOP09 mají ten centralizmus zažranej v krvi. Tohle přece nemůže být pravicová strana !!! Znáte vy blbci principy pravicovosti? Už aj ten šišloid kníže vypadá víc jako dementní bolševik než pravičák. Bože proč nás trestáš....
   Jesse
   • Oprava
    9.9.2014 16:59

    Hudečka za blbce označil dřív než já :-) To mě fakt sere, takovej hurvajz a jak naschvál řekl pravdu, když ji nikdy před tím neřekl.
    Jesse
    • Re: Oprava
     11.9.2014 19:26

     TOP 09 není pravicová strana ,je to jen černoprdelnická odnož,tvrdě barbarsky prosazujicí katolické zajmy na učet většinové společnosti.A propo ted zahynuli v mžiku 4 dělníci,pujde jim KURVA Duka honem sloužit mši,jako našim 4 nebohým vojákum zahynuvším v Afganistánu.Je Jejich život v jiné ceně?Všichni chtějí stejně živit své děti a rodiny.
     L.Pitinský
    • Re: Oprava
     9.9.2014 17:01

     :) jsem se lekla
     mša
     •  
      9.9.2014 17:02

      nóóó proto :-)
      Jesse
      • ok
       9.9.2014 22:13

       ...ale furt je Hudeček proti panu Vajíčku Sobotkovi a Michalu Šaškovi uplnej Superman ..:-)))
       sean
       • Re: ok
        10.9.2014 7:29

        a co jsem napsal o 4 řádky výš? Tys to nečetl, veď?:-)
        Jesse
        • jesse
         10.9.2014 9:05

         ....to víš, že četl, to bylo jen pro ostatní, který to nemaj srovnaný tak jako my....:-)
         sean
         • Re: jesse+sean
          10.9.2014 12:52

          kluciiii, vemte se a zahulte si společně ( si tak obdivuhodně rozumíte ... Ten Vás hudeček je stejny superman jako vy dva :-)
          jářku
 • tuhle
  9.9.2014 11:58

  ...jsem na fejsu jistýho proruskýho bolševickýho kreténa štěpána kotrby četl, že by odsoudil paulczynského za vlastizradu, protože je agent cia :-) ...no tak vytvářím alternativní seznam: Klaus, Zeman, Vyvadil, Kotrba, Hájek, Huml, Semelová . Blízko je i Sobotka a Okamura. Určitě jsem na někoho zapomněl, tak doplňujte.
  sean
  • Re: tuhle
   9.9.2014 22:47

   Typický projev kádrovčíka. Di se s tím vycpat.
   avatar
  • Re: tuhle
   9.9.2014 12:17

   Až na Okamuru je ten seznem odpovídající... Ještě zařaď Šabatovou, všechny socany, Bobo... šak ty víš které :-)))
   Jesse
 • Sankce fungují
  9.9.2014 11:29

  Zajímave predevčírem jsem byl v Banske Bystrici kde je na kopci veliký nápis We dont want NATO Yankees go home- je tam jiste primator trošku fašista - i pro KGB je fašišta dobrý když pomuže pro plánek Putina- extremista Kotleba ale jiste si takove lidi najdou i bojuvky KGB po ruzných statech strední i východni Evropy- dukazem je i slovenska mutace KGB novin Hlas Ruska http://slovak.ruvr.ru/ Perfektne graficky provedená- taky dilo KGB o tom není pochyb. Putin ale pujde dolu vodou. Alternativni zdroje energie jsou a jsou dokonce i hodne levne a moc dostupne Príkladem je vodikove hospodarstvi- peroxid vodiku H2O2, nebo atomove elektrarny vyrabejici krome elektriny i vodik..možnosti je spousta Fotovoltaika vyrabejici H2O2 peroxid vodika ..a v prikladech by jsem mohl pokračovat i dve hodiny HOWGH
  Vilda
  • Re: Sankce fungují
   9.9.2014 12:24

   No hlavně že si v Banské Bystrici nevyvěsili "Isten velük" :-DDD
   sgt.Mike
  • Re: Sankce fungují
   9.9.2014 11:41

   Putin si bez prodeje surovin ani neprdne. Dám krk na to, že má ze snížení exportu kopřivku, páč státní kasu má prázdnou a když neprodá na trhu nic, půjde ten jeho slovanský národ se širokou duší do prdele... a tak to bude dobře.
   Jesse
   •  
    9.9.2014 12:06

    no my tady jsme slovane a ty jesse jsi kdo??
    cetv
    • běž do učení
     9.9.2014 12:16

     k antropologům, něco se tam naučíš. Pak se vrať a omluv se. Moravský a český národ nesou slovanské rysy a související prvky pouze z jedné čtvrtiny.
     Jesse
     • Re: běž do učení
      9.9.2014 15:32

      jesse, yačínam veriť že sú veci nemenné... jedna vec je istá, že ty si bol, si a budeš dement :-)
      jářku
     • Re: běž do učení
      9.9.2014 12:18

      aha tak me pouc myslim to vazne,ke komu se tedy klonime puvodem?
      cetv
Aktuální komentáře
15.12.2017
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m