Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato jako bezpečný přístav? Teorie vs praxe posledních dnů...

Zlato jako bezpečný přístav? Teorie vs praxe posledních dnů...

05.09.2014 13:30
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Geopolitické napětí je obvykle signálem pro investory k přemíštění jejich finančních prostředků do bezpečných přístavů. Takovou úlohu dlouhodobě zastávalo a zastává zlato. Vývoj uplynulého týdne však dokazuje, že tradiční poučky a pravdy na finančních trzích neplatí zcela vždy. Vyostření ukrajinské krize spojené s další várkou sankčních opatření zlatu nedodalo růstovou podporu a „žlutý kov“ v posledních dnech silně oslabuje.

Možné vysvětlení propadu posledních dní lze nejspíš hledat v souběhu několika faktorů. Tím pravděpodobně nejvýznamnějším se jeví včerejší zasedání ECB. Očekávání (a nakonec naplnění) scénáře, ve kterém autorita kývne na další uvolnění měnové politiky vytvořilo silnější tlak na oslabení eura s tím, jak na trh budou proudit dodatečné prostředky a znehodnocovat tak evropskou měnu. Inverzně tak došlo k posílení amerického dolaru (vůči euru, JPY i dalším měnám), což by se mělo negativně odrážet na ceně zlata, které se s posílením dolaru stává relativně dražším. Avšak níže uvedený graf ukazuje, že pokles zlata uplynulého týdne započal dříve, než došlo k dalšímu posílení dolaru. Zdá se tak, že apreciace americké měny sehrála spíše roli katalyzátoru, který vytvořil dodatečný tlak na pokles ceny zlata.

zlato

Další možnou příčinu pokračujícího cenového propadu zlata tak můžeme hledat na evropských akciových trzích. Těm se v uplynulém týdnu dařilo vskutku výborně, když připisují až necelá 3 %. V celku logicky tak investoři dychtící po zajímavém zhodnocení nastoupili raději na akciovou loď a zlatu v minulých dnech dali takříkajíc vale. Tomu by napovídal i dnešní vývoj, kdy akcie obchodují v mírném záporu, zatímco zlato konsoliduje zelenou nulou.

Nejpravděpodobnějším vysvětlením mizerné výkonnosti zlata v uplynulém týdnu se skutečně zdá být mix uvedených faktorů. Daleko zajímavější otázka však zůstává - je zlatu jakožto bezpečnému přístavu (prozatím) konec? Poslední týdny se zdá, že ano. Přece jen jeho roli převzal dolar, který vykazuje sníženou volatilitu a stabilní vývoj. Uvolnění měnové politiky ECB v kontrastu k plánovanému utažení ze strany Fedu, pak může sice volatilitu opět rozpoutat, posilování dolaru, které tlačí na pokles ceny zlata, však téměř určitě nezabrání. Plánovaná restrikce americké centrální banky v kombinaci se stále se lepšícím prospektem hospodářského růstu ekonomiky USA pak postupně nejspíš začne tlačit na růst výnosů na dlouhém konci výnosové křivky. To by mělo dopomoci zvýšení sazeb u státních dluhopisů a vystupňovat tak substituční tlak na zlato. Sečteno podtrženo tak zlato nemá zcela dokonalé vyhlídky. Na druhou stranu netřeba připomínat, že očekávání a teorie často na finančních trzích nedojdou svému naplnění...


Čtěte více:

ECB snižuje sazby a oznamuje nákupy cenných papírů!
04.09.2014 13:59
Úrokové sazby v eurozóně klesají. Evropská centrální banka snižuje hla...
Eurodolar pod 1,3000 poprvé od loňského července
04.09.2014 17:14
Dnešek byl dost špatným dnem pro euro, na čemž měla rozhodující podíl...

Váš názor
 •  
  05.09.2014 13:44

  To jsem si oddychl, že roli bezpečného přístavu převezme tak zdravá měna, jakou je americký dolar!
  Pracovitý Prosecký
  •  
   09.09.2014 8:18

   Asi si nakoupím dolary, sice za 100 let přišli o 99% kupní síly, ale přístav je přístav. Jsem opravdu překvapen co vše je možné napsat a že vůbec někdo srovnává zlato s papírovou měnou, ať už je to měna jakákoliv. Pokud dolar nebudou akceptovat země jako Čína, Rusko, Indie atd., asi se ten přístav na hony vzdaluje. Co potom tu jeho násilím vynucenou roli převezme? Nápověda: uznává to většina světa jako platidlo a uchovatel hodnoty už několik tisíc let.
   boca
   • Ty bys měl investovat do rublu
    09.09.2014 8:55

    podle toho co píšeš tak víš víc než odborníci, nebo si to alespon' myslíš co ? To nevíš že 150 let starý papírový USD je stále platný a směnitelný. Zkus to s jinou měnou. To co píšeš je inflace a ne USD. Ale podle vzoru blbých bolševíků se tu ztrapn'uješ. Už jsi někdy vůbec přišel s vlastní myšlenkou asi těžko.
    ooo
    • Re: Ty bys měl investovat do rublu
     10.09.2014 12:18

     Ok, tak reálně mám dva lidi, jeden si v roce 1900 koupil za 100 dolarů zlato a prodejce si nechal těch sto dolarů. A nyní, ten kdo si nechal 100 dolarů, má pořád svých 100 dolarů, ale ten co má to zlato, jej dnes prodá za 4000 dolarů. Kde je tedy dolar bezpečný? opravdu nevím...
     MS
     • Kdyby ti tvoji dva si koupili za 100USD
      11.09.2014 20:58

      před těmi sto lety akcie General Elektric, tak by ted' za ně dostali, po všech těch krizích, i s úroky přes 148 000 USD. To je dokonce víc než za to zlato, jestli mu ho nikdo neznárodnil. Jen blbec si nechává hotovost a doufá že zbohatne. Tak je to i s tvým zlatem. Ale hezká ukázka jak to myslí jednozavitovi.
      ZZZ
     •  
      10.09.2014 12:36

      Nákup dolaru nemusí znamenat držení hotovosti. Častěji je tím myšleno nákup bankovních vkladů, termínovaných účtů, popřípadě dluhopisů. Kdyby těch 100 dolarů pravidelně investoval do státních dluhopisů, tak by měl ještě několikanásobně více než 4000 dolarů. Kdyby je uložil na termíňák, tak bude mít asi méně než 4000 dolarů, ale nebude na tom podstatně hůř, a to toměř bez rizika! Zlato je z dlouhodobého hlediska v pomětru výnos/riziko ten největší propadák. Ten jen ta masivní propaganda, která vám léta cpala něco jiného, a díky které šla cena zlata až do roku 2011 nahoru, tvrdí něco jiného. Ale je to lež. :)
      Nyk Lísn
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data