Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zkrácených pracovních úvazků v ČR zřejmě hned tak nepřibyde

Zkrácených pracovních úvazků v ČR zřejmě hned tak nepřibyde

11.09.2014 10:35
Autor: Pavel Daniel

Trh práce v USA se může pochlubit statistikami, které Americe doslova závidí ne jedna země na světě. Tamní statistikové ukázali, že zatímco v roce 2009 bylo v zemi okolo patnácti milionů nezaměstnaných, aktuální evidence lidí bez práce čítá 9 milionů lidí. Ekonomové rádi dodávají, že americký trh práce doznal v posledních letech výrazného zlepšení, kterému hlavně napomohlo zavedení zkrácených úvazků a brigád. Zhruba jedna třetina Američanů totiž nyní pracuje právě v tomto režimu. O dalších opatřeních k zvrácení nepříznivé situace na trhu práce v USA, si můžete přečíst ZDE. Podle Milana Mostýna, mluvčího největšího zaměstnavatelského svazu v ČR, Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR), ale čeští zaměstnavatelé zatím nevidí příliš perspektivně zavádění kratších úvazků. „Je to mimo jiné dané částečně opatrností firem i konzervativním přístupem samotných pracovníků,“ doplnil Mostýn.

Patria Online: Proč se nedaří v tuzemsku zavádět větší objem zkrácených a krátkých úvazků?

Situace se postupně a jen zvolna mění. Je to do značné míry dáno podílem průmyslu a dalších odvětví, kde není jednoduché zavádět flexibilní formy práce. Je to částečně dané opatrností firem i konzervativním přístupem samotných pracovníků.

Patria Online: Kvůli čemu se podle vás nedaří v ČR snižovat nezaměstnanost a tvořit nová pracovní místa?

Firmy jsou v nabírání nových pracovníků velmi zdrženlivé, v minulých letech musely výrazně redukovat počty pracovníků. Pro příštích 12 měsíců se v souhrnu očekává nábor nových pracovníků o méně než 1,5 procenta. Zhruba je to v průmyslu 20 tisíc pracovníků, tedy žádný masový nábor.

Patria Online: Mohlo by rychlejší zavedení např. kurzarbeitu přinést i v ČR podobně úspěšné řešení nezaměstnanosti, jako v USA?

Téma kurzarbeitu se opět zvedlo, a to v souvislosti s očekávanými dopady sankcí EU-Rusko na řadu tuzemských firem. Kurzarbeit by měl firmy udržet ve dvou případech: v ekonomických potížích a při živelných katastrofách. Předchozí model, který zaměstnavatelé od samého začátku kritizovali, nebyl funkční kvůli příliš složité správě (administrování) evropských fondů. Současná podoba by se měla opírat o národní prostředky.

Patria Online: Jak by měl nový model kurzarbeitu vypadat?

O formě se zatím vyjednává. Rozhoduje se mezi dvěma variantami. První varianta kurzarbeitu nepočítá se vzděláváním. Podíl na náhradě mzdy při částečné nezaměstnanosti v členění mezi zaměstnavatele a stát by byl 40% a 20% se stropem pro příspěvek státu ve výši dvojnásobku minimální mzdy. Druhá varianta zahrnuje vzdělávání pracovníků s podílem na náhradě mzdy mezi zaměstnavatelem a státem v členění 45% a 45% se stropem 1,0 průměrné mzdy. SP ČR se s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR (MPSV) dohodl, že MPSV rozpracuje obě varianty, včetně finančních propočtů a dopadů a to jak z hlediska makroekonomických dopadů, tak z hlediska firem. Další jednání se uskuteční v úterý 16. září.

Patria Online: Připravují zaměstnavatelé nějakou strategii, která by mohla s nezaměstnaností v ČR výrazně pohnout k lepšímu?

Již několik let fungují sektorové rady a sektorové dohody, které napříč ekonomikou nabízejí řešení, jak zvednout a udržet zaměstnanost, jak efektivněji nastavit vzdělávací systém tak, aby vycházel vstříc požadavkům trhu práce a firem, až po to, jak zlepšit spolupráci škol a firem. Co se již podařilo prosadit jsou daňové úlevy pro firmy při poskytování stipendií a při studentských praxích atd. Efekty musíme vyhodnotit. Příští rok chceme vyhlásit Rokem průmyslu a technického vzdělávání, jehož hlavním smyslem je zvednout klíčová témata a návrhy řešení podpory technického vzdělávání. Jedním z největších problémů firem je totiž stále nedostatek technicky vzdělaných pracovníků, zatímco na trhu práce je přebytek více jak půl milionu lidí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu