Aktualizováno Tvorba pracovních míst ve Spojených státech se značně zlepšila. V září bylo vytvořeno 248 tisíc nových míst, zatímco trh byl nastaven na 215 tisíc. Výsledek překonává i náš 230tisícový odhad. Zlepšení přichází po slabším předchozím měsíci. Srpnový údaj však byl revidován vzhůru. Po úpravě činil přírůstek pracovních míst za srpen 180 tisíc.

Zlepšila se tvorba míst ve výrobním sektoru, ale pouze zásluhou těžby a stavebnictví, zatímco zpracovatelský průmysl zaměstnal méně lidí než v srpnu. Hlavním tahounem růstu zaměstnanosti celkově byly specializované služby následované obchodem a dopravou. Vládní sektor místa v září vytvářel a to více než v srpnu.
Míra nezaměstnanosti v září spadla na 5,9 procenta z přechozích 6,1. V tomto případě se čekala stagnace. Průzkum mezi domácnostmi, ze kterého čísla plynou, rovněž konstatuje slušný nárůst zaměstnanosti. Na druhou stranu ale ještě více lidí než do práce mířilo mimo pracovní sílu. Míra participace populace na pracovní síle mírně klesla na 62,7 procenta a náznaky možné změny sestupného trendu jsou tak minulostí.
Příliš dobře nevypadá mzdová statistika, neboť hodinová mzda v září pouze stagnovala a meziročně je vyšší o 2,0 procenta. To je pod očekávaným růstem. Na druhou stranu v měsících, kdy rychle roste zaměstnanost, nebereme horší dynamiku mezd až tak závažně, neboť u nově nabíraných lidí lze předpokládat o něco nižší platy. Co je příznivé, je nárůst celkového objemu mezd, který v meziročním srovnání odhadujeme na 4,2 procenta, více než v srpnu. Stejný je i růst za celý třetí kvartál, což dává základ pro další solidní zvýšení spotřebitelské poptávky.
I přes vady na kráse, jakou jsou nižší míra participace a slabá dynamika mezd, považujeme zářijová čísla za velmi dobrá. Slabý srpen byl napraven, navíc po revizi už ani srpnová čísla tolik nekontrastují s jinými statistikami, které byly dobré. Průměr za oba měsíce je bezpečně nad 200 tisíci a tvorba míst si letos drží růstovou tendenci.
Dobrá data z trhu práce mohou jako obvykle vyvolávat spekulace, že se termín prvního zvýšení sazeb Fedu posouvá o něco blíž. Naši představu o politice Fedu ale nezměnil horší srpen, takže ani tentokrát není příliš důvod ji měnit. Měnová politika by se měla začít zpřísňovat zhruba v polovině roku 2015. Samotná tvorba nových míst i nezaměstnanost se vyvíjí přes občasná zaváhání dobře, na druhou stranu ale participace dál klesá a mzdy zatím nevyvolávají tlak na ceny, když rostou jen mírně nad inflaci.
Dolar na data zareagoval prudkým posílením, zatímco americké výnosy vzrostly.