Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Verbund a nový energetický normál

Verbund a nový energetický normál

23.10.2014 16:55

V jednom z nedávných příspěvků do série Zaměřeno na Blue chips jsme pouvažovali nad výjimečností rakouského akciového trhu. Poté jsme se spolu podívali na jeho zástupce – největší cihelnu na světě Wienerberger. Dnes bych rád to samé učinil s Verbundem. Řadě domácích investorů bude tato firma jistě blízká, protože sledují ČEZ a tudíž vše kolem středoevropských energetik. Následující grafy porovnávají vývoj ceny akcií německých energetik a Verbundu, k tomu je přidán vývoj cen elektrické energie v Německu:

bch1


Zdroj: FT, ČEZ

Co se týče pětileté návratnosti, jsou na tom RWE, EON a Verbund poměrně podobně. Což pro akcionáře není žádná výhra, protože se pohybují hluboko v červených číslech. Zatímco dlouhodobý trend návratnosti je u všech podobný, Verbund se od německých kolegyň přece jen poměrně často odchyluje. A hlavně je jasně patrné, že z těchto tří firem je Verbund ta, jejíž akcie nejpřesněji kopíruje ceny elektrické energie. Jinak řečeno, pokud někdo chce sázet hlavně na cenu elektrické energie v regionu (či proti ní), může tak pravděpodobně učinit přes tuto rakouskou „vodní“ energetiku. A jak vypadá fundament této „kopírky“?

Předně nás asi zajímá, zda na tom Verbund není tak, jako některé evropské kolegyně, které mají občas problém s pokrytím investic provozní hotovostí. Ale vezměme to popořadě: Tržby za posledních pět let klesly z 3,5 na 3,18 miliard eur, provozní zisk naopak vzrostl z jedné miliardy na 1,22 miliard eur. Provozní tok hotovosti bohužel tuto trajektorii nesleduje. Je poměrně dost volatilní, vrcholu dosáhl na jedné miliardě eur v roce 2012, loni klesl na 840 milionů eur. Investice do dlouhodobých provozních aktiv – CapEx, je ale znatelně pod těmito úrovněmi (loni dosáhl 560 milionů eur).

bch2

Zdroj: FT

Za poslední tři roky vydělala firma na úrovni CF po CapEx v průměru 300 milionů eur ročně, minulý rok to bylo 277 milionů eur. Požadovaná návratnost o něco málo převyšuje 5 %. Této aproximaci volného cash flow pro akcionáře (žádný velký pohyb dluhu ...) by na ospravedlnění současné kapitalizace stačil dlouhodobý pokles FCFE o 5,7 % ročně. Výhled energetického trhu sice není nijak optimistický, ale i tak to nezní špatně. Problém je v tom, že tento standard týkající se schopnosti generovat CF dostane letos čitelnou ránu: V polovině letošního roku klesla EBITDA meziročně o 56 %, provozní CF o 30 % (i když znatelně klesly i investice).

Změna na regionálním energetickém trhu není ani zdaleka pouze cyklická. I management Verbundu hovoří o „novém energetickém normálu“. Je tedy nepravděpodobné, že by k výraznějšímu obratu na trhu došlo v dohledné době. Na druhou stranu je jasné, že evropské energetiky už si dost vytrpěly a pochopitelně přitahují zájem řady investorů hledajících hodnotu. Ta je ale v nevyužitých, či „nedoceněných“ kapacitách schována pouze v případě, že využití a ocenění kapacit se zlepší.

Verbund každopádně zatím patří mezi ty firmy, na jejichž finančním zdraví se tlak odvětví a ekonomického vývoje tolik nepodepsal. Například sousední RWE nebyla schopna provozním tokem hotovosti pokrýt investice v letech 2009 – 2012. A francouzská EDF za posledních pět let investovala vždy více, než kolik generovala na provozní úrovni. To neznamená, že by tyto firmy byly před krachem – třeba čistý dluh k EBITDA je u EDF kolem 2, firmy také nemají shodné investiční cykly, atd. Ale Verbund má čistý dluh k EBITDA kolem 1,6 a CapEx provozním cash flow zatím bez problémů pokrývá.

 Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.07.2020
9:36Víkendář: Přehnaná hodnotová lekce pro investory
04.07.2020
15:17Politico: Všichni budeme mluvit německy?
9:11Víkendář: Nová nejbohatší země na světě?
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data