Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Verbund a nový energetický normál

Verbund a nový energetický normál

23.10.2014 16:55

V jednom z nedávných příspěvků do série Zaměřeno na Blue chips jsme pouvažovali nad výjimečností rakouského akciového trhu. Poté jsme se spolu podívali na jeho zástupce – největší cihelnu na světě Wienerberger. Dnes bych rád to samé učinil s Verbundem. Řadě domácích investorů bude tato firma jistě blízká, protože sledují ČEZ a tudíž vše kolem středoevropských energetik. Následující grafy porovnávají vývoj ceny akcií německých energetik a Verbundu, k tomu je přidán vývoj cen elektrické energie v Německu:

bch1


Zdroj: FT, ČEZ

Co se týče pětileté návratnosti, jsou na tom RWE, EON a Verbund poměrně podobně. Což pro akcionáře není žádná výhra, protože se pohybují hluboko v červených číslech. Zatímco dlouhodobý trend návratnosti je u všech podobný, Verbund se od německých kolegyň přece jen poměrně často odchyluje. A hlavně je jasně patrné, že z těchto tří firem je Verbund ta, jejíž akcie nejpřesněji kopíruje ceny elektrické energie. Jinak řečeno, pokud někdo chce sázet hlavně na cenu elektrické energie v regionu (či proti ní), může tak pravděpodobně učinit přes tuto rakouskou „vodní“ energetiku. A jak vypadá fundament této „kopírky“?

Předně nás asi zajímá, zda na tom Verbund není tak, jako některé evropské kolegyně, které mají občas problém s pokrytím investic provozní hotovostí. Ale vezměme to popořadě: Tržby za posledních pět let klesly z 3,5 na 3,18 miliard eur, provozní zisk naopak vzrostl z jedné miliardy na 1,22 miliard eur. Provozní tok hotovosti bohužel tuto trajektorii nesleduje. Je poměrně dost volatilní, vrcholu dosáhl na jedné miliardě eur v roce 2012, loni klesl na 840 milionů eur. Investice do dlouhodobých provozních aktiv – CapEx, je ale znatelně pod těmito úrovněmi (loni dosáhl 560 milionů eur).

bch2

Zdroj: FT

Za poslední tři roky vydělala firma na úrovni CF po CapEx v průměru 300 milionů eur ročně, minulý rok to bylo 277 milionů eur. Požadovaná návratnost o něco málo převyšuje 5 %. Této aproximaci volného cash flow pro akcionáře (žádný velký pohyb dluhu ...) by na ospravedlnění současné kapitalizace stačil dlouhodobý pokles FCFE o 5,7 % ročně. Výhled energetického trhu sice není nijak optimistický, ale i tak to nezní špatně. Problém je v tom, že tento standard týkající se schopnosti generovat CF dostane letos čitelnou ránu: V polovině letošního roku klesla EBITDA meziročně o 56 %, provozní CF o 30 % (i když znatelně klesly i investice).

Změna na regionálním energetickém trhu není ani zdaleka pouze cyklická. I management Verbundu hovoří o „novém energetickém normálu“. Je tedy nepravděpodobné, že by k výraznějšímu obratu na trhu došlo v dohledné době. Na druhou stranu je jasné, že evropské energetiky už si dost vytrpěly a pochopitelně přitahují zájem řady investorů hledajících hodnotu. Ta je ale v nevyužitých, či „nedoceněných“ kapacitách schována pouze v případě, že využití a ocenění kapacit se zlepší.

Verbund každopádně zatím patří mezi ty firmy, na jejichž finančním zdraví se tlak odvětví a ekonomického vývoje tolik nepodepsal. Například sousední RWE nebyla schopna provozním tokem hotovosti pokrýt investice v letech 2009 – 2012. A francouzská EDF za posledních pět let investovala vždy více, než kolik generovala na provozní úrovni. To neznamená, že by tyto firmy byly před krachem – třeba čistý dluh k EBITDA je u EDF kolem 2, firmy také nemají shodné investiční cykly, atd. Ale Verbund má čistý dluh k EBITDA kolem 1,6 a CapEx provozním cash flow zatím bez problémů pokrývá.

 Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2019
22:04Wall Street zakončila nerozhodně, US Steel -11 %
17:40Na Applu došlo k něčemu, čeho by si měl dobře všimnout každý investor
17:35Airbnb hodlá v příštím roce vstoupit na burzu
17:29Euro smazalo ztráty a na akciích dnes zavládl optimismus  
15:55Čtyři největší tuzemské banky podepsaly vznik Národního rozvojového fondu, kam vloží až 7 miliard korun
15:54Niepelt: Libra změní monetární systém, ale jinak, než si Facebook může myslet
15:47Žalobce: Činnost Babiše jednoznačně směřovala k získání dotace
14:09Analytik Patrie: Více než miliardová vratka za proud ovlivní některé ukazatele ČEZu  
13:42Slovensko kvůli pomalejšímu růstu nesplní cíl vyrovnaného rozpočtu
12:53Investiční tip Novo Nordisk: Prvotřídní finanční ukazatele  
12:30OECD varuje před nejslabším růstem ekonomiky od finanční krize
10:50Taylor: Engelsova prodleva a sílící volání po socialismu
10:33Zprávy z Fedu nejsou tak špatné, jak se může zdát. Akcie rostou  
10:03Výroba aut za osm měsíců je na loňských rekordních 942 000 vozech
10:00České dráhy, a.s. - Změny v Dozorčí radě ČD k 19.9.2019
9:18Rozbřesk: Nejednotný Fed sice snížil úroky, ale v prognóze už s jejich další redukcí nepočítá
8:53Futures se po prohlášení Fedu vydaly do červeného  
8:47Microsoft oznámil zpětný odkup akcií za až 40 miliard dolarů a zvyšuje dividendu
8:26ČEZ musí SŽDC vrátit miliardu za proud, rozhodl pravomocně soud
7:36ČEZ, a. s. – Soud potvrdil povinnost ČEZ Prodej vrátit bezdůvodné obohacení společnosti SŽDC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y