Ze svých letošních maxim na 1,7200 GBPUSD oslabila britská libra o více než 7,5 % za tři měsíce a měnový pár GBPUSD přinesl díky své volatilitě v poslední době mnoho příležitostí k ziskovým obchodům.
Pásmo mezi 1,5900 - 1,6000 GBPUSD zastavilo americký dolar v jeho útocích, libře se podařilo v minulém týdnu posílit i přes ne příliš pozitivní zprávy o stavu britského hospodářství, které ve třetím čtvrtletí tohoto roku zpomalilo na 0,7 % (oproti 0,9% růstu ve 2Q). Menší roli sehrály také stres testy ECB - evropské banky v tomto testu vcelku obstály a ostrovní ekonomika se na této informaci také mírně svezla.
Z technického pohledu měnový pár míří k horní hranici regresního kanálu. Ten protíná silnou rezistenci při hodnotě 1,6180 GBPUSD, na které se nachází několik fraktálů a nejsilnější, 50% úroveň Fibonacciho retracementu a také první rezistence týdenního pivotu.
Důležitý signál však poskytuje 21denní exponenciální klouzavý průměr EMA, jehož hodnotu měnový pár překonal. Oscilátor RSI neposkytuje jasný signál, aktuálně se pohybuje v neutrálním pásmu. Oscilátor MACD se pohybuje nad signální linií.
Zajímavý pohled na situaci poskytuje také index spekulativního sentimentu SSI. Jeho hodnota 1,07 značí, že 52 % procent obchodníků je v dlouhé pozici. Kontrariánská teorie by tedy velela zaujmout opačný postoj.

Preferovaný scénář: SHORT pozice. Měnový pár se stále nachází v regresním kanále a pokud nebudou trhy ovlivněny negativními zprávami, může americký dolar mírně posílit k hodnotám 1,6000 GBPUSD
Alternativní scénář: LONG pozice. Překonáním střednědobého 21denního EMA může britská libra chytit podstatné momentum, které jí pomůže překonat silnou rezistenci u 1,6180 GBPUSD.