Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    V USA pokračují protesty kvůli smrti černocha rukou policisty

    V USA pokračují protesty kvůli smrti černocha rukou policisty

    05.12.2014 8:56
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Další masové protesty v souvislosti se smrtí neozbrojeného černocha rukou bělošského policisty propukly ve čtvrtek místního času v New Yorku a několika dalších městech po celých Spojených státech. Demonstranti kritizují rozhodnutí velké poroty neobvinit policistu, při jehož zatýkacím chvatu černoch Eric Garner zemřel. Případ dál prohloubil napětí mezi běloškou většinou a černoškou menšinou, které rozjitřil případ zastřeleného černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu ve státě Missouri.

    Kromě New Yorku, kde se sešlo několik tisíc lidí, se demonstruje také v hlavním městě Washingtonu, v Chicagu, Bostonu, Baltimoru či Minneapolisu. Protesty jsou podle televizní stanice CNN hlasité, ale pokojné. Lidé skandují poslední Garnerova slova: "Nemůžu dýchat!" Někteří si lehají na zem a blokují dopravu na dolním Manhattanu. Policie už několik demonstrantů zatkla. Středeční protesty si vyžádaly přinejmenším 83 zatčení.

    Newyorský starosta Bill de Blasio už oznámil, že místní policisté projdou školením, jehož cílem bude zlepšit vztahy mezi policií a menšinami. "Lidé musí vědět, že na černých životech a hnědých životech záleží stejně jako na bílých," uvedl starosta na tiskové konferenci s odkazem na jedno z hesel demonstrantů.

    Garner, který byl podezřelý z nelegálního prodeje cigaret, se policistům při zatýkání 17. července bránil a byl přitlačen k zemi. Třiačtyřicetiletý zadržený, který byl obézní, trpěl astmatem a vysokým tlakem, si stěžoval, že nemůže dýchat. Poté ztratil vědomí a v nemocnici byl prohlášen za mrtvého. Celý incident zaznamenal na kameru náhodný kolemjdoucí. Obhajoba policisty dosud argumentovala, že za smrtí stálo především chatrné zdraví Garnera. Policie uvedla, že Garner se bránil zatčení. Policista Daniel Panteleo, který zákrok prováděl, odmítl, že by použil nedovolený chvat.

    Americkou veřejnost již v listopadu rozdělil případ zastřeleného černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu ve státě Missouri. Ani tam velká porota neobvinila bělošského policistu Darrena Wilsona, který zastřelil údajně v sebeobraně osmnáctiletého černocha. Při následných násilných demonstracích vzplanulo dvanáct budov a policie zatkla zhruba 100 lidí.


    Váš názor
    •  
      05.12.2014 10:06

      Nevím,ale mám takový pocit,že se Rusko sofistikovaně zbavuje USD při zatím skvělém kurzu,protože efekt na posílení rublu se nedostavuje a nelze ho ani předpokládat. A jestli nakupuje za dolary zlato,jeví se mi to jako geniální tah.Zvláště pak v souvislosti se vzrůstajícím rizikem nepokojů v USA,hrozby občanské války a rozpadu unie. Když přidáme její gigantické zadlužení a enormní vydrážděnost..nevim,nevim. Prosím pomozte mi někdo se v tom zorientovat.Předem děkuji.
      mintaka
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m