Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropný

Ropný "rebound", nebo nová kapitola dějin?

30.12.2014 18:00
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Letošní rok na finančních trzích nabídl celou řadu zajímavých příběhů. Jedním z těch nejdramatičtějších a nejdůležitějších je bezesporu pokles cen ropy. Černé zlato totiž svým propadem o desítky procent na trhy vneslo paniku, mísící se s nekonečným nadšením. Stejně jako i investice na finančních trzích má totiž také pokles cen ropy své vítěze a poražené.

Mezi vítězi najdeme země jako Turecko, či Indie, pro které představuje ropa jednu z klíčových importních položek běžného účtu. Pokles její ceny pak implikuje celou řadu důsledků, počínaje lepším příspěvkem zahraničního obchodu hrubému domácímu produktu a konče úsporou zdejších podniků a domácností.

Na straně druhé stojí exportní země v čele s OPEC. Právě těm vývoz ropy tvoří velkou část jejich státních rozpočtů a pokles cen zvyšuje tlak na financování jejich deficitů. Kromě obligátního Ruska, dopady pocítí země jako je Nigérie, Venezuela či Irák. Například pro Irák zasažený neustálými vojenskými střety poté ekonomický problém dostává další rozměr, neboť může již tak vnitřně nestabilní zemi dále polarizovat.

Pro obě strany „ropného duelu“, a také všechny hráče na světových finančních trzích, pak vystává klíčová otázka – jaká je budoucnoust černého zlata?

Podle mnohých je současný výpadek v cenách ropy pouze dočasným jevem. Z jejich pohledu je nejlepší strategií postupné budování pozic a vyčkávání na rychlý „rebound“. Právě příští rok pak může sehrát klíčovou roli. Během něj by totiž měla ekonomika zužitkovat pozitivní nákladový šok a rozhýbat svá hospodářská kolečka. Od spotřebitelů (především těch méně bonitních) se čeká růst výdajů s tím, jak jejich peněženky relativně nabobtnají díky nižším nákladům vydaným na benzín. Od firem pak nárůst ziskových marží, kterým zespoda pomůže pokles ceny vstupů. Především pak má ale komodita podle zastánců krátkodobého výkyvu postupně najít cestu zpět k výrazně vyšším hodnotám. Dopomoci tomu má uzavírání podnikatelské činnosti neprofitabilních těžařů, kteří při současné ceně neoperují na svých průměrných variabilních nákladech. Řeč je především o dražších severoamerických těžařích, u nichž je těžba z břidlicových nalezišť náročnější. Právě u jejich postupného opouštění trhu pak můžeme logiku vystavění pozic zakončit konstatováním, že boom nekonvenční těžby zapříčinil převis nabídky ropy nad poptávkou a poklesem na nabídkové straně dojde k návratu do dřívější rovnováhy.

Pokud by zastánci rychlého reboundu měli pravdu, stálo by za zvážení postupné investování do akcií těžařských firem či dodavatelů ropných zařízení. Právě ti by se mohli zařadit po bok leteckého, automobilového či spotřebitelského průmyslu, které by měly v první fázi nižších cen profitovat z pozitivního nákladového šoku a na nichž je budování pozic poměrně lákavou strategií. 

Nicméně, co když současný pokles cen ropy není vychýlením z rovnováhy, ale její celkovou změnou? Pak by přece stavba pozic na akciích ropných těžařů, kteří své investiční projekty vystavěli na premisi daleko vyšších cen ropy, mohla představovat vysoce nerentabilní strategii. I proto se vyplatí zauvažovat nad opačným scénářem, tedy situací, kdy nízká cena ropy přetrvá. O tom však více zase zítra...

 

 


Váš názor
  • Odpověděl na vaši otázku předem
    31.12.2014 15:47

    Ano, pan Rockefeller & His Family odpověděli na Vaši dnešní otázku předem. Jejich informace jsou rychlejší než vaše ze lžimédií: http://www.bloomberg.com/news/2014-09-22/companies-pledging-action-as-leaders-set-to-talk-climate.html
    Detective
    • Re:
      02.01.2015 10:22

      Stejně si myslím, že se rozhoupali pozdě.
      A.
Aktuální komentáře
24.03.2025
17:44Pražská burza se poprvé v historii dostala přes 2100 bodů, akcie rostou i v zámoří. Trump opět hrozí cly  
17:39Propojení amerických trhů s mezinárodními a malá připomínka roku 2008
17:12J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace Změna emise + NAV
16:07Morgan Stanley: Rotace do Evropy u konce, Trumpova opce neexistuje, slabší dolar akciím pomůže
15:54Německá softwarová firma SAP se stala největší v Evropě podle tržní kapitalizace
15:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Prezentace pro investory březen 2025
15:10Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu a uplatnění opce na předčasné splacení dluhopisu XS2321749355
14:39CNBC: Je výhodné nakupovat v bodě maximální nejistoty. Už tam jsme?
14:38Čínská automobilka BYD vloni dosáhla rekordního zisku, v tržbách překonala Teslu
12:57Týdenní výhled: ČNB pravděpodobně podrží sazby na 3,75 %, Bayer musí zaplatit dalších 2,1 miliardy dolarů  
11:10S&P Global: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil
10:57Zahraniční dluh ČR ke konci loňska meziročně stoupl o 460 miliard na 5,27 bilionu korun
10:54Důsledek politiky Trump 2.0? Wall Street hledá příležitosti kdekoli mimo USA
10:53Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil, pokles průmyslu zvolnil
9:08Rozbřesk: ČNB ponechá v tomto týdnu sazby beze změny
8:47Kanada by mohla vyhrát obchodní válku s USA, ČNB pravděpodobně přeruší měnové uvolňování a evropské futures jsou zelené  
6:01Drobní investoři se nenechávají zastrašit medvědy a kupují 'dip' na amerických akciích. Vyplatí se jejich sázka?
23.03.2025
9:45Víkendář: I pro čínské společnosti by už mohlo být lepší přesunout výrobu do Indie. Jenže…
22.03.2025
9:34Víkendář: Globalizace vedená Čínou, bizarní ústup USA?
21.03.2025
21:01Propad na zámořském trhu vedl Fedex a Nike  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu