Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přichází rok evropských akcií a období nízkých cen ropy

Přichází rok evropských akcií a období nízkých cen ropy

31.12.2014 17:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Na konci roku 2014 došlo na evropských akciových trzích k prudké korekci. Řada faktorů by ale napovídala, že dojde k úplně opačnému vývoji. Investoři pravděpodobně reagovali na politická rizika, která se v eurozóně objevila (Řecko, Španělsko). K tomu zapůsobilo negativně zpomalení rozvíjejících se trhů a ruská krize spolu s rostoucí averzí k riziku. Investoři by se ale od evropských akcií odvracet neměli a hlavní důvody jsou následující:

pip1

Klesla cena ropy a to je pro ekonomiku eurozóny pozitivní. Pokles nákladů spojených s dovozy energií totiž naprosto vyváží snížení exportů do zemí, které vyvážejí ropu. Na HDP eurozóny by se nižší cena ropy měla projevit zvýšením HDP asi o 0,7 %. Pozitivně se projeví jak na poptávce spotřebitelů, tak na výdajích firem. Vedle cen ropy došlo i k poklesu dlouhodobých sazeb, ale nižší ceny ropy nevedou k deflaci. Nominální sazby se pohybují v souladu se změnami inflace, reálné sazby neleží na úrovních, které by byly výjimečně vysoko. Nemělo by tedy docházet k poklesu valuace na akciovém trhu.

Klesající inflace a ceny ropy by měly tlačit ECB do programu kvantitativního uvolňování, který je založen na nákupu vládních dluhopisů. Investoři prodejem vládních dluhopisů získají likviditu, která bude reinvestována a dá se čekat, že z velké části bude proudit do evropských akcií. Investoři se totiž budou snažit o eliminaci kurzového rizika a o získání vyšší návratnosti. Ceny na evropských akciových trzích by tedy měly růst podobně jako ve Spojených státech, Velké Británii a Japonsku.

K uvedeným faktorům můžeme přidat i diverzifikaci japonských investorů. Kvantitativní uvolňování v jejich zemi totiž vede k tomu, že roste jejich snaha o mezinárodní diverzifikaci. Ta by se měla projevit i na evropských akciových trzích. Je také dobře známo, že japonské penzijní fondy se nacházejí pod velkým tlakem vlády, aby nakupovaly i zahraniční měny a akcie. Dá se tedy čekat, že do Evropy přijde vlna japonského kapitálu. Pomoci by v tomto směru měla i klesající atraktivita amerických akcií. Na té se podepíše zmíněná klesající cena ropy, která ovlivní americký energetický sektor a související odvětví.

Graf porovnává vývoj monetární báze v Japonsku a vývoj akciového indexu Nikkei . Růst báze nabral na tempu v roce 2013 a v roce 2014 pokračoval v rámci nové ekonomické politiky japonské vlády v rychlém tempu. Akciový trh začal v roce 2013 prudce stoupat a tento trend trval i v roce 2014, i když si index prošel řadou korekcí:


pip1


Jestliže bude období nízkých cen ropy trvat půl roku, dosavadní strategie ropných firem a zemí vyvážejících ropu se nemusí výrazně měnit a jejich ekonomická situace nebude ovlivněna závažnějším způsobem. Je ale jasné, že pokud zůstanou ceny ropy nízko po několik let, hovoříme o úplně jiné situaci. Lze nějak odhadnout, jak dlouho bude období nízkých cen trvat?

Pomoci může pohled na historický vývoj a podobná období a výhled týkající se globálního růstu poptávky po ropě (která závisí na růstu globální ekonomiky a také na samotné ceně ropy). K tomu je vhodné zvážit vývoj těžebních kapacit, které závisí na výši současných investic do těžby a průzkumu. A v neposlední řadě je tu chování zemí OPEC a hlavně Saúdské Arábie.

Když se podíváme na dlouhodobý vývoj cen ropy, je zřejmé, že k podobnému poklesu jako dnes došlo v letech 1985–1986 a v roce 2009. V prvním případě zůstaly ceny nízko po dobu čtyř let, po pádu Lehman Brothers pouze dva roky. Celkově je patrné, že cykly nízkých cen ropy a investic jsou dlouhé. Když použijeme ekonometrickou analýzu senzitivit poptávky po ropě na změny globálního produktu, měla by globální poptávka po ropě růst v roce 2015 o 1 % a v roce 2016 o 1,3 %, v roce 2017 pak o 1,4 % a v roce 2018 také o 1,4 %. Výše investic implikuje, že v roce 2015 by měla těžební kapacita vzrůst o 0,9 % a v roce následujícím o 0,8 %.

V roce 2015 by se tedy měla uzavírat mezera mezi produkční kapacitou a poptávkou o 100 000 barelů denně. V roce 2016 o 500 000 barelů denně, v roce následujícím o 1,1 milionu barelů denně a v roce 2018 o 1,7 milionu barelů denně. Jen země OPEC mají ale v současné době nadměrné kapacity ve výši 3,3 milionu barelů denně. Je proto pravděpodobné, že k růstu cen ropy nedojde dříve než v roce 2017.

Následující tabulka porovnává produkční náklady při různých typech těžby. Nejnižších nákladů dosahují společnosti na Středním východě – pohybují se kolem 27 dolarů za barel. V Rusku je těžba také relativně levná, náklady zde dosahují 50 dolarů za barel. Naopak těžba z ropných písků sebou nese náklady na úrovni 80 dolarů za barel. V polárních oblastech se těží při nákladech 75 dolarů za barel, americká těžba z břidlic dosahuje nákladů kolem 60 dolarů za barel.

pip2

Zdroj: Natixis

 


Čtěte více:

Přehled obchodních hodin na burzách v Evropě a Severní Americe během Vánoc a Nového roku
31.12.2014 8:28
V následujících dvou tabulkách naleznete přehledně shrnuté obchodní ho...
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách
31.12.2014 8:42
ČRPražská burza v poslední obchodní seanci letošního roku mírně rostla...

Váš názor
 •  
  26.03.2015 12:39

  USA už robia všetko preto, aby sa cena ropy zdvihla a tým europske akcie brzdila. Podporujú bombardovanie Yemenu, teda zase vojnu.
  milota
  • milota
   26.03.2015 12:48

   Srovnej si to vhlavě. Takže USA už dělá vše pro zvětšení ruských příjmů?? Jak se to hodí, co.
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data