Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny nebyla nikdy větší než nyní

Víkendář: Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny nebyla nikdy větší než nyní

03.01.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Vypadá to, že ten příběh je už starý jako řecké báje a pověsti. Řecká vláda opět padá, a to kvůli rozpočtovým škrtům. Politické strany, které se staví proti nim i proti celému programu finanční podpory, sbírají body. Pokud v nových volbách dostane šanci krajně levicová strana Syriza, nastane hra s Německem. Postoj Syrizy je velmi jednoduchý a pochopitelný. Chce více výdajů a méně dluhu. Konkrétně požaduje zvýšení výdajů na potravinové lístky, zdravotní péči, obnovu dodávek elektrické energie pro domácnosti, které si ji nyní nemohou dovolit. A také požaduje restrukturalizaci dluhů, které i přes jejich předchozí snížení dosahují 175 % HDP.

Bankéři se samozřejmě domnívají, že takové požadavky jsou „horší než komunismus“. Jak ovšem poukazuje třeba Wolfgang Münchau z Financial Times, na těchto postojích není nic radikálního, i když sama strana radikální být může. Je nesmyslné chtít po někom vrácení peněz, pokud je prostě vrátit nemůže. Takové snahy se s úspěchem nesetkají a budou-li pokračovat, povede to pouze k ještě hlubší recesi. V případě Řecka bychom ale měli hovořit spíše o největší depresi v historii.

Německo ovšem na změny v utahování a snížení dluhu nikdy nepřistoupí. Obává se, že strany jako Podemos ve Španělsku by požadovaly podobné ústupky, jaké získala Syriza. Německo se tak drží stále stejného plánu. Řecko podle něj musí pokračovat v utahování a reformovat svůj trh práce. Jinak se předpokládá, že ho Německo z eurozóny vykopne. Kdyby to nestačilo na to, aby lidé Syrizu nepodporovali, nastoupí ECB. Ta Řekům připomene, že by stejně jako v případě Irska mohla stáhnout podporu, které se z její strany dostává domácím bankám, aby se udržely nad vodou.

To samé, co píšu nyní, jsem mohl napsat před dvěma lety. Tehdy se v Řecku také konaly volby a zdá se, že se od té doby nic významného nezměnilo. Ale tak to není. Německo i Řecko se totiž dnes domnívají, že mají silnější pozici. To znamená, že tu je vyšší pravděpodobnost, že obě strany začnou blafovat. Kdyby se tak stalo, zjistí nakonec, že druhá strana neblafuje. A Řecko by odešlo z eurozóny. V roce 2012 nemohlo Německo něco takového připustit, i když by to nejraději udělalo. Panika na dluhopisových trzích se totiž šířila do Španělska a Itálie a panovaly obavy z dominového efektu. Pokud by odešlo Řecko, mohlo to samé nastat u ostatních zemí. A kdo by pak chtěl držet jejich dluh, který by byl z eur převeden na liry a peseta? Šířila se panika, kterou zastavila až ECB, která použila zázračná slova: „Vše, co bude třeba.“ Dnes nejsou problémy v Řecku schopny zvýšit výnosy italských či španělských dluhopisů. Německo se tak může domnívat, že si s Řeckem může pohrávat bez toho, aby hrozila katastrofa či zkáza eura.

Řecko samotné si v roce 2012 také nemohlo odchod z eurozóny dovolit. Mělo takzvaný primární deficit, což znamená, že i kdyby neplatilo úroky, jeho výdaje by převyšovaly jeho daňové příjmy. Pokud by tedy v té době přišel default, řecká vláda by stále musela šetřit. V nové situaci by ale této zemi už nikdo nepůjčil a úspory by tedy musely přijít okamžitě. Nebo by mohlo dojít k tištění peněz, pak by ale vzrostla inflace. Pokud by Řecko v té době hrozilo odchodem, bylo by to jako výhrůžka sebevraždou. Dnes ale země dosahuje přebytku kolem 3 % HDP. Pravděpodobnost opuštění eura se tak zvyšuje. Řecko by stále muselo zachraňovat své banky, pravděpodobně by použilo tištění peněz. Dalo by se to ale zvládnout. Celý pohled také mění fakt, že v zemi je 25% nezaměstnanost.

Nacházíme se tedy v době, kdy Německo více než kdy jindy věří, že Řecko může odejít. A to samé platí u Řeků samotných. Ani jedna země to ve skutečnosti nechce. Ale není už ochotna platit jakoukoliv cenu za to, by se tomuto kroku vyhnula. Německo by ale mělo být opatrné. To, že se nyní žádná nákaza nešíří, neznamená, že tomu tak bude i nadále. Krize v eurozóně je krizí finanční, která se změnila v ekonomickou a politickou. Je pravda, že společná měna má morální základ, toho se ale nikdo nenají. V určitém okamžiku budou voliči příliš unavení papírovými monumenty míru a prosperity.

Autorem je Matt O'Brien.

Zdroj: The Atlantic, WonkBlog


Čtěte více:

Quo Vadis Řecko?
29.12.2014 12:28
Je rozhodnuto. I třetí kolo prezidentské volby skončilo bez úspěchu, a...
Rozbřesk - Řecko směřuje k předčasným volbám. Vyhraje Syriza?
30.12.2014 9:10
Včerejší neúspěch řecké vládní koalice sehnat podporu pro prezidentské...

Váš názor
 •  
  03.01.2015 19:58

  Řecko,Španělsko,Itálie, Francie, .......... Je načase,aby nešťasný pokus udělat z evropských států Velkoevropskou říši zn EU, co nejrychleji a pokud je to ještě možné ,řízeným, procesem skončil. Jinak se o to postarají ultra levicové nebo ultra pravicové strany napříč členskými státy a Evropa se po dlouhé době opět potopí do válečného stavu. Kdo bude na vině tentokrát? Merkelová? Putin ? USA ? Ukrajina ? Jedno je celkem jasné , největší utrpení zažijí obyčejní lidé , kteří si naivně mysleli , že je značka EU nositelkou blahobytu pro všechny , nejen pro bruselské úředníky a politiky.
  Karel IV
  •  
   03.01.2015 22:25

   Souhlasím s Tvým názorem . Mám ale obavu, že na "řízený" rozpad EU je již pozdě. O to bolestivější to bude pro evropské národy . Mám obavu, že zase budem čekat na amíky aby nám pomohli.
   Zikmund
   •  
    03.01.2015 23:42

    jaka to nahoda....
    Mezernik
    • mizerník
     03.01.2015 23:58

     Tak bolševik nám nepomůže úchyle. Proč náhoda? V rodině se pomáhá. Amerika nemůže za Eu..
     ...
 • Co je podstatné
  03.01.2015 19:50

  Jih Evropy musí provést reformy ne proto, že to žádá Německo, ale selský rozum. Ve své práci jsem léta čelil různým "skvělým" zákonům Řecka, Portugalska a Kypru a můžu odpovědně říct, že ani v málo rozvinutém Bulharsku a Rumunsku jsem se nesetkával s takovými nesmysly. S jistou rezervou věřím na schopnost Itálie, Španělska a snad i Portugalska něco změnit. Jsem ale skeptický ke schopnosti Řecka přiblížit se alespoň střední Evropě a asi by bylo lepší zaplatit jednorázovou cenu za jeho odchod z eurozony. Dnes už jsou na to mezinárodní instituce, banky, státy připraveny, tak je čas říct dost. Nač vysvětlovat Řekům, že socialismus je blbost, ať si to zkusí, my už to máme za sebou.....
  vlado
  • Re: Co je podstatné
   05.01.2015 1:25

   Řekové už si přece socík na dluh vyzkoušeli. Teď sklízí jeho trpké plody a nadávají na Angelu. Částečně právem, protože Německo jim slíbilo záchranu, pokud přijmou podmínky, které nebyly pro Řecko realistické. Teď je Německo hodí přes palubu, to nemůže zůstat politicky bez následků, které mohou být dost fatální. On totiž další problém může být ten, že Řecko rychle přestane splňovat standardy EU pro demokratický právní stát... (tedy pokud je splňuje dnes).
   Skeptik
 • Německé banky
  03.01.2015 17:59

  Komentář poněkud opomíjí, že záchranou Řecka Německo ve skutečnosti zachraňovalo hlavně svoje vlastní banky, které měly velmi významnou pozici v řeckých (bez)cenných papírech. Tato skutečnost je rozhodující, protože dnes už angažovanost Německých bank v Řecku zásadně poklesla a náklady případného defaultu tudíž samozřejmě kromě Řeků samotných ponesou mezinárodní instituce a ECB, Německo a jeho banky už přímo zasaženy nebudou. A nezapomínejme na zásadu, "Co je dobré pro Německo je dobré pro Evropu".
  Skeptik
 • Německé banky
  03.01.2015 17:59

  Komentář poněkud opomíjí, že záchranou Řecka Německo ve skutečnosti zachraňovalo hlavně svoje vlastní banky, které měly velmi významnou pozici v řeckých (bez)cenných papírech. Tato skutečnost je rozhodující, protože dnes už angažovanost Německých bank v Řecku zásadně poklesla a náklady případného defaultu tudíž samozřejmě kromě Řeků samotných ponesou mezinárodní instituce a ECB, Německo a jeho banky už přímo zasaženy nebudou. A nezapomínejme na zásadu, "Co je dobré pro Německo je dobré pro Evropu".
  Skeptik
Aktuální komentáře
16.07.2020
17:53Komentář Výsledky Bank of Amerika napodobují konkurenty, jen méně efektivně  
17:25Robinhood a pan Buffett
17:16Data slušná, výsledky smíšené, ECB nepřekvapila. Akcie aspoň zmenšují ztráty  
16:27Soud zrušil dohodu o poskytování dat občanů EU do USA
15:39Americký maloobchod se vrací před krizi, červen přinesl další růst  
15:04Komentář analytika: Morgan Stanley táhne vzhůru FICC segment  
14:47Morgan Stanley podtrhuje úspěchy amerických bank na Wall Street rekordními zisky
13:56ECB vyčkává. Sazby ani podpůrný program se nemění
13:26Bank of America vydělala nad odhady, akcie ale srážejí miliardy na koronavirové ztráty
12:37Otec bankrotního modelu předpovídá další megabankroty
11:23Trumpovi klesá podpora, mění manažera své volební kampaně
10:38Trhy neocenily čínská data a přihlédly k problémům. Od ECB dnes žádnou akci nečekáme  
10:15Akcie největšího čínského výrobce čipů vyletěly o 245 %
9:38Spojením automobilek Fiat Chrysler a PSA vznikne Stellantis
9:37Pošli tisíc dolců v bitcoinu, vrátím ti dva. Rozsáhlý útok na Twitter zacílil Bidena, Bezose, Muska či Buffetta
9:06Rozbřesk: Nové registrace aut v EU zmírňují propad, OPEC+ od srpna zvýší produkci
8:47Čínský kvartální růst a rozhodnutí ECB nechají ráno asi evropské burzy chladnými  
8:30Nové jádro v Dukovanech chce stát při stavbě financovat bezúročně
7:55Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta
6:41Fuest o koronasocialismu, ECB a deglobalizaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/20 Q2, Bef-mkt)
Domino's Pizza Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/20 Q2)
Johnson & Johnson (06/20 Q2)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:30Husqvarna AB (06/20 Q2)
8:30Atlas Copco AB (06/20 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/20 Q2)
13:15Morgan Stanley (06/20 Q2)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/20 Q2)