Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - 39 % za 15 minut ... včerejší apreciace franku

Rozbřesk - 39 % za 15 minut ... včerejší apreciace franku

16.01.2015 9:50
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

39 % za patnáct minut. Ano, přesně o tolik včera posílil švýcarský frank poté, co tamní centrální banka zcela nečekaně rozhodla o tom, že zruší intervence namířené proti posilování kurzu domácí měny (pod úroveň EURCHF 1,20). Teorie “černých labutí”, jež čas od času přilétají na finanční trhy, se tak včera opět naplno zhmotnila před zraky zkoprnělých devizových dealerů. Ani ti nejdéle sloužící veteráni mezi nimi si přitom jistě nevzpomenou na to, že by některá z nejlikvidnějších měn vyspělého světa dokázala během čtvrthodiny posílit o desítky procent. Takový okamžik možná nastal někdy po rozpadu brettonwoodského systému směnných kurzů v průběhu sedmdesátých let 20. století, ale to už na trhu pamatuje opravdu málokdo - tím spíše, že u nás žádný takový ani nebyl.

Včerejší rozhodnutí Švýcarské centrální banky (SNB) samozřejmě přineslo mnoho zajímavých otázek a úvah, ale tou hlavní je: “proč”? Jinak řečeno proč po čtyřech letech bránění franku v posílení s cílem zabránit deflaci přišla tak náhlá rezignace na tuto politiku? Řada převážně keynesiánsky smýšlejících ekonomů v jiných centrálních bankách musí dnes jen nevěřícně kroutit hlavou nad tím, jak mohla SNB takto prudké zpevnění kurzu a tedy i přitvrzení měnových podmínek dopustit. Nejlogičtější vysvětlení může asi spočívat v tom, že Švýcaři tuší, že nová agresivní expanze ECB je za rohem, a že by jim skrze quasi-fixní kurz nezbývalo nic jiného než si ji přes obrovskou akumulaci devizových rezerv “dovézt”. Devizové rezervy SNB již dnes činí přes 80 % švýcarského HDP, přičemž rozjezdem nákupů vládních dluhopisů ze strany ECB by se tento poměr zřejmě dále rychle zvyšoval, což by švýcarskou měnovou politiku brzy dostalo do totálního područí měnové politiky eurozóny. A možná právě na to nebyli Švýcaři, kteří nedávno hlasovali v referendu o zvýšení podílu zlata v rezervách SNB na úkor eura, mentálně připraveni.

Odhlédneme-li pak od globálních aspektů včerejšího kroku SNB, tak nelze zapomenout na vzkaz, který šokující zpevnění franku vysílá k nám domů. Ten totiž poukazuje na to, jak složité může být opuštění nestandardní expanzivní politiky - třeba v podobě cílených intervencí proti vlastní měně. Včerejší pohyb franku je pak především vykřičník pro české exportéry, neboť ČNB dnes uplatňuje velmi obdobnou měnovou politiku jako SNB ještě do předvčerejška. Členové bankovní rady ČNB si přitom stále naivně myslí a hlavně všude kudy chodí, hlásají, že exit z této měnové strategie bude v podstatě hladkou záležitostí. Opak je pravdou, což včera trh všem jasně ukázal. O tom, že exit z intervenční politiky může být naopak velmi bolestivý, by ale hlavně měli vědět ti čeští (kurzově nezajištění) vývozci, kteří stále (stejně jako třeba švýcarští vývozci včera ráno) věří konejšivým “rozprávkám” domácích centrálních bankéřů.

Forex

Rozhodnutí SNB mělo svou dohru i ve středoevropském regionu. Zatímco koruna se zalekla, že podobný scénář, který se odehrál včera v případě švýcarského franku, může nastat i v případě opuštění intervenčního režimu v ČR, tak forint a zejména zlotý byly pod tlakem, obojí kvůli dříve populárním hypotékám (v tradičně nízko úročených) francích. Zatímco maďarské domácnosti utekly hrobníkovi z lopaty díky jejich konverzi do forintu (pouze minimální část zůstává ve francích), tak v případě Polska objem hypoték v CHF jistě není zanedbatelný, neboť tvoří cca 40 % celku, což je zároveň necelých 8 % HDP. Včerejší oslabení zlotého vůči franku o více než 17 % není dobrou zprávou pro sektor domácností, pro spotřebu a ani pro poptávkové inflační tlaky. Zlotému patrně nepomohla ani nižší než očekávaná inflační čísla. Deflace v prosinci dosáhla 1 % meziročně.

Dnešní den není z hlediska regionu příliš zajímavý. Nejzajímavější věci se patrně budou dít v návaznosti na prudké včerejší posílení CHF. Zejména zlotý by vzhledem k výše uvedenému neměl mít příliš mnoho důvodů k radosti.


Čtěte více:

Šok na švýcarském franku (+13 %)! Centrální banka zrušila
15.01.2015 11:19
Švýcarská centrální banka dnes doslova šokovala trhy. Rozhodla totiž o...
Švýcarský frank rozdrtil celou řadu švýcarských akcií
15.01.2015 11:58
Dnes během dopoledne švýcarská centrální banka zrušila cap švýcarského...
Švýcarské hodinky nejsou vodotěsné, spláchla je „tsunami“ centrální banky
16.01.2015 8:11
S trochou nadsázky můžeme směle tvrdit, že včerejší rozhodnutí švýcars...

Váš názor
 • Kulo hulo
  16.01.2015 11:35

  CNB má jedno dvě esa v rukávu 1. my nejsme švýcarsko, kam si ukládají peníze movití z celého světa a zvlášt v době nejistoty 2. Singer dnes řekl, že korunu k výraznému posílení nepustí a když nebudou vědět kudy kam, tak se domluví s politiky a zafixují ji na Euro a bude po pohybech nahoru i dolu, stejně už ten kurz mají jen ho nechtějí vytahovat, páč to asi bude blíž ke 30 než 25 :o))
  Mike
 •  
  16.01.2015 11:19

  Vy to tomu bulváru žerete, že o tom nikdo nevěděl? Ty výprodeje na Erstce den před odhlášením, to je jen náhoda? Už delší dobu jsem čekal oznámení nové fixace ze strany SNB na 1,15, nebo 1,1. Zvažoval jsem, jestli se vyplatí jít do Franku na long - byla to téměř tutovka, ale to zhodnocení se mi nezdálo zase tak zajímavé... Úplné opuštění fixace na EURo ale šokovalo i mě... To se zasě nekdo pěkně napakoval...
  CHeF
 •  
  16.01.2015 10:25

  Naprosto souhlasím s autory článku. ČNB by měla začít postupnými kroky, jako například ústní nebo faktické intervence k posílení měny na 27 CZK/EUR a pak dál dle situace. Abychom pak nebyli velmi překvapeni stejně jako teď Švýcaři
  Nemira
Aktuální komentáře
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  
6:09Na kryptoměny si posvítí regulace, ale není čeho se bát

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data