Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokud historie nelže, superbýčí trh je u konce

Pokud historie nelže, superbýčí trh je u konce

19.01.2015 17:45

Prý se tak dělo v Kalifornii během zlaté horečky (polovina devatenáctého století). Lidé se tam o víkendech bavili tím, že chodili na zápas býků s medvědy. Systém fungoval jednoduše: Medvědů bylo málo a býků dost, býka proto před zápasem chytili a odřezali mu rohy. Ač šlo většinou o hbité a bojechtivé španělské plemeno, bez rohů tolik šancí nemělo. Jednou prý byla prorážka býka tak rychlá, že se obecenstvo, jehož argumenty byly podpořeny řadou palných zbraní, dožadovalo pokračování. Ovšem s býkem, který má rohy. A stalo se. K překvapení všech byl býk i v tomto zápase poražen. Grizzly je grizzly.

Používání výrazů „medvědí a býčí trh“ je časté, původ tohoto názvosloví není tak úplně jistý. Možná pochází od obchodníků s medvědími kůžemi. Ti při prodejích, které můžeme nazvat prodeje nakrátko, spekulovali na pokles ceny kůží. Možná je původ ve stylu boje medvěda a býka – první se krčí a „jde dolů“, druhý naopak prudce zvedá hlavu ve snaze napáchat svými rohy co největší škody.

Uvažuji o tom, kolik síly ještě současný akciový býk může mít. Třeba sektorový vývoj naznačuje, že už mohou ubývat. Uvidíme, co přinese současná zisková sezóna (viz i předchozí úvahy), ale nakonec to může zase vše skončit tak, že se naděje přesunou k té další. Ono je ale nejdůležitější nevidět vývoj jako dva extrémy – silný býčí trh, či naopak grizzlyho v plné síle. Trh může stagnovat, vykazovat černou, či naopak červenou nulu. A co takhle podívat se ve snaze o odhad býkových sil prostě na to, jak dlouho obvykle býčí trh trvá?

Pomůže nám v tom následující obrázek, kde na ose y najdeme počet let daného býčího trhu – konkrétně „počet po sobě jdoucích let rostoucích cen akcií“. Poučení je jasné: najdeme tu pět pětiletých býků, šestileté jen dva. První z nich se narodil v roce 1898, druhý v roce 2009. Jinak řečeno, současný býk je délkou svého života velmi, velmi výjimečný:

sous1

Ani tento primitivní pohled není bez háčků (a čárek?). Třeba Lukas Daalder z Robeco Investment Solutions poukazuje na to, že pokud nejsme „zajatci kalendáře“ (a měříme rok třeba od dubna do dubna), není současný cenový boom zase tak extrémní. Já bych ale obavy ze současného býčího extremismu krotil spíše následujícím obrázkem, který porovnává nejen dobu života býka, ale také to, jak nakynul:

sous2

Poslední cyklus je měřen do roku 2013 (za poslední rok si SPX připsal asi 10 %). Je jasně patrné, že ve srovnání s jinými cykly nejsme v žádném extrému, ani co se týče doby trvání, ani co se týče dosavadních zisků. Ona doba života býka je tu oproti prvnímu grafu měřena tak, že zde býk „žije“ i během období přechodného poklesu (v prvním grafu je to bráno jako jeho smrt). Zatímco v roce 2013 si trh připisoval cca 100 % zisky, býci v roce 2000, 1961, 1929, či 1987 prorazili mety násobně vyšší. Ale během své cesty také výrazně klopýtali.

Fůzí prvního a druhého grafu se nám tedy ukazuje následující: Z hlediska celkového růstu cen včetně period přechodných oslabení nejsme nyní v žádném extrému a minimálně z historického hlediska můžeme před sebou mít ještě dlouhou cestu nahoru. Z hlediska čistě ziskového nepřerušovaného období se ale už pohybujeme v dost velkém extrému. Rohy jsou uřezány, náš „superbýk“ by podle vývoje v minulosti měl už být se silami u konce. Opět čas na ozdravnou pauzičku? Zisková očekávání stále klesají (viz předchozí úvahy), PE u indexu SPX se ale stále pohybuje nad našponovanými 16.


Čtěte více:

Obama jako Nikola Šuhaj Loupežník – bohatým bere…
19.01.2015 9:16
Nejmocnější muž světa Barack Obama o víkendu představil svůj nový návr...
Hollande předpokládá, že ECB zahájí nákupy státních dluhopisů
19.01.2015 14:51
Francouzský prezident François Hollande dnes vyjádřil přesvědčení, že ...
Alea iacta est - v QE od ECB věří 93 % oslovených ekonomů
19.01.2015 15:12
Mario Draghi pravděpodobně v tomto týdnu ohlásí program odkupů dluhopi...

Váš názor
 • Bublifuk
  19.01.2015 18:43

  Díky za zajímavý článek. Jen mě to utvrdilo v tom, že jistá korekce je na místě a může přijít prakticky ze dne na den. Ostatně podle TA tomu vše nasvědčuje. Jinak z dlouhodobého hlediska si taky myslím, že růst můžeme ještě hodně dlouho a hodně vysoko. Nízká inflace, padající ceny energetických komodit, nízké úrokové sazby a expanzivní měnová politika, to všechno hraje jasně ve prospěch akcií. Jen bych upozornil na to, že Shiller P/E je teď na 26,5, což není úplně nejméně. Takže pokud indexy ještě půjdou výrazně nahoru, tak z toho vznikne možná největší akciová bublina v historii. Ono ty nízký sazby nemůžou být takhle napořád. A až ceny komodit půjdou zase nahoru a centrální banky začnou utahovat měnovou politiku, tak všem dojde, že to zdánlivě nízké P/E u akciových indexů bylo dosaženo uměle nafouklými zisky firem. A historie se bude opakovat. Takže to chce sledovat Shiller P/E a nenechat se oblbnout aktuálním fundamentem, protože za pár měsíců už může být všechno jinak.
  Nyk Lísn
  • Re: Bublifuk
   26.01.2015 12:30

   Jediná jistota je, že po tomto nezřízeném flámu přijde armageddon nevídaných rozměrů. Absolutní blud totiž je, že levná ropa (levné komodity obecně)znamená úlevu pro firmy a tím větší marže. Ty se jako vždy rozplynou v zápalu konkurenčního boje. A že zbude víc peněz v peněženkách zákazníků? Zdálo by se, že ano. Ale pravda je taková, že opět konkurenční boj o tyto nadbytečné šestáky dodatečný profit firem vynuluje. Zisk na zákazníkem utracenou korunu bude vždy stejný vykazující pouze růst ve výši nominálních mezd. Takže tzv. nullrunde. Levné komodity by spíše měly být signálem pro očekávaný vývoj poptávky. Samozřejmě pro toho, kdo ho chce vidět. QE od ECB není QE od FEdu. Tady jde o jen o roušku transferu peněz na hroutící se jih. Jestli tedy o něčem historicky největším na trhu hovořit, pak je to jeho zadlužení a přesycení tendenčními informacemi.
   jiri
  • Re: Bublifuk
   20.01.2015 13:30

   Proč uměle nafouknutými? Kde to je vidět? Pro absolutní většinu firem je cena ropy nákladovou položkou. Při její nízké ceně mohou růst marže obchodníků, ale ani to by nemělo být problém v podobě bubliny. Ti ty peníze vrazí jinam, doufejme, že ne do bublifuků.
   lime
  •  
   20.01.2015 1:01

   Ano, je to presne jako rikas. Vsichni si nastudujte P/E a urokove sazby! :-) To jsem zvedav, kdo se chyti. Vite, jak to myslim....
   Mezernik
Aktuální komentáře
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data