Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Komoditní výhled pro letošní rok

Pimco: Komoditní výhled pro letošní rok

06.02.2015 17:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Pomalý ekonomický růst po roce 2008 a útlum v čínské ekonomice měly na ceny komodit negativní vliv. Větší váhu má ale podle našeho názor vývoj na straně nabídky. U cen ropy je pravděpodobné, že letos dojde k jejich celkové stabilizaci a dokonce k určitému růstu. Ropa byla poslední komoditou, která reagovala na velký nabídkový šok, ale projevily se i poptávkové faktory. Na trhu se objevil přebytek ve výši přibližně 1 milionu barelů denně, nyní se zdá, že je dosaženo nové rovnováhy. Pokud se ukáže, že skladovací kapacity nejsou dostatečné, může cena ropy ještě klesnout. Podle nás by ale šlo pouze o přechodný jev.

Z dlouhodobějšího hlediska poroste poptávka každý rok asi o 1 milion barelů denně. Současné ceny vedou k vyrovnávání nabídky a poptávky a děje se tak zejména prostřednictvím poklesu růstu americké produkce. Přispívá i mírný růst globální poptávky, který je tažen nižšími cenami ropy. Nejistota je ale vysoká. K omezení produkce v USA by mohly přispět finanční trhy, které nyní pečlivě zkoumají výhled těžařů. Pro investory by měl být pozitivní sezónní vývoj: Ceny ropy obvykle rostou v první polovině roku. Trhy to ale většinou ignorují. Navíc může k růstu cen přispět finanční tenze v některých zemích těžících ropu. Příkladem je Nigérie, kde by mohlo dojít až k destabilizaci v těžebním sektoru.

Ceny zemního plynu by měly být i nadále pod tlakem převisu nabídky. Zima je prozatím teplá, a to omezí poptávku ze strany domácností. V roce 2012 pomáhal zemnímu plynu přechod z uhelných na plynové elektrárny, letos tomu tak už ale nebude. Uhelné elektrárny totiž nahradily nové zdroje a nejsou tu nové kapacity, které by zvyšovaly spotřebu plynu. Dlouhodobější výhled je ale lepší díky poptávce z průmyslu, odstavování dosluhujících uhelných elektráren, které nebudou splňovat regulační podmínky, či díky zvýšenému vývozu do Mexika, který by se na cenách měl projevovat pozitivně. Týká se to roku 2016 a dalších let.

Zemědělské komodity si na konci roku 2014 připsaly téměř 20 %. Kvůli poklesu cen ropy si toho téměř nikdo nevšímal. Šlo zejména o odraz vývoje v Rusku, které je významným pěstitelem obilí. Na druhou stranu tu je ale korelace mezi cenami ropy a cenami zemědělskými komodit a proto se domníváme, že prostor pro další růst cen těchto komodit je omezený. Jako vždy může dojít k tomu, že ceny zemědělských komodit vytlačí nahoru sucho. Dlouhodobé modely ale ukazují, že jeho pravděpodobnost je nyní malá. Náš pohled na tento segment komoditního trhu je tak negativní.

Vzácné kovy vnímáme spíše jako měnu, jejíž cena se hýbe v závislosti na tom, jak se mění globální reálné výnosy. Ceny zlata dnes zhruba odpovídají tomu, kde se nachází reálné výnosy v USA. Je ale pravděpodobné, že Fed začne sazby zvyšovat a dolar bude dál posilovat. Zlato tak čelí spíše riziku poklesu ceny. Na průmyslové kovy doléhá zejména vývoj v Číně, která se posouvá k ekonomice spotřeby. Negativní dopad mají i ceny ropy a oslabování měn rozvíjejících se zemí.

Ceny průmyslových kovů přes to všechno v roce 2014 klesly pouze o 6,5 %. Podle našeho názoru to dokazuje, že tyto komodity už jsou, co se týče nabídkového cyklu, dál než energie. V roce 2015 by se měly výrazněji projevovat nižší ceny ropy a snižovat těžební náklady. Proti tomu bude působit zrychlující americká ekonomika a možná i zvýšení investic do infrastruktury v Číně. Celkově by podle našeho názoru mělo letos v tomto segmentu komoditního trhu dojít k cenové stabilizaci. V souhrnu by letošní rok měl být pro komodity neutrální, mírný růst cen ropy bude vyvážen poklesy jinde. Dolar je silný, globální inflace leží nízko, a to bude na komodity doléhat negativně. Komodity jsou ale podle nás stále dobrým nástrojem pro diverzifikaci a doplněk k akciím a dluhopisům.

Zdroj: Pimco


Čtěte více:

Pivovarnický sektor - zajímavá investiční příležitost
05.02.2015 17:00
Není zrovna tajemstvím, že aktuální valuace akciových trhů v USA a Záp...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.