Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perverzní důsledky čínského uvolňování?

Perverzní důsledky čínského uvolňování?

18.02.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínská slabá inflační data ukazují, proč centrální banka PBoC uvolňuje svou politiku. Funguje ale monetární stimulace v Číně stejně jako v jiných zemích? A funguje vůbec? Známým odborníkem na čínskou ekonomiku je Michael Pettis a ten se domnívá, že odpovědi jsou záporné. Tvrdí, že monetární uvolňování v Číně může mít perverzní efekt, protože sníží výdaje a také inflaci. Pettis říká: „Deflační tlaky v Číně naznačují, že je třeba monetárního utahování, ne uvolnění. Vím, že to zní velmi překvapivě a že to porušuje vše, co víme o fungování ekonomiky, která je podobná Spojeným státům. Je tu ale logický argument a také pádné historické důkazy.“

Pettis svůj názor staví na pozorování toho, jak se chovají čínští střadatelé. Podle mého mínění se ale i přesto mýlí a monetární uvolnění funguje v Číně stejně jako všude jinde. John Fernald a Mark Spiegel ze San Francisco Fed ve své nové studii tvrdí, že čínský přenosový mechanismus se nyní hodně podobá mechanismu v jiných ekonomikách. Nejdůležitější jsou tedy sazby a výše požadovaných rezerv: „Na rozdíl od jiných analýz jsme dospěli k závěru, že zvýšení sazeb čínskou centrální bankou vede ke standardní reakci, tedy ke zpomalení ekonomické aktivity a poklesu inflace. Zvýšení rezerv funguje stejně.“

Pettis se domnívá, že monetární politika funguje v Číně obráceně kvůli třem hlavním důvodům. Za prvé, čínské domácnosti reagují na snížení sazeb zvýšením úspor a ne jejich snížením. Důvodem je hlavně to, že se lidé snaží naspořit předem plánovanou sumu peněz a pokud jsou sazby nižší, musí spořit více. Za druhé, monetární uvolnění sice zvedne ceny aktiv, domácnosti si ale efektu bohatství moc neužijí, protože jejich finanční majetek je držen hlavně v hotovosti a depozitech. Oba tyto argumenty mi zní rozumně a o obou se hovořilo i v souvislosti s japonskými ztracenými dekádami. Pettis k nim přidává ještě třetí: V Číně si půjčují hlavně firmy, domácnosti jsou čistými střadateli. Uvolnění monetární politiky tedy pomáhá více firmám než domácnostem a spotřebitelům. Firmy si pak levně půjčují na to, aby zvýšily svou výrobní kapacitu. Výsledkem je ale nadměrná nabídka, která tlačí ceny dolů.

Tento třetí argument zní logicky, ale opomíjí jednu důležitou věc. Pokud se totiž zvednou investice, neznamená to jen vyšší nabídku, ale také vyšší poptávku. Na to, aby byly postaveny nové továrny či domy, musí firmy najmout lidi a koupit materiál. Poptávka po práci se zvýší, porostou mzdy a následně i ceny a inflační tlaky. Po dokončení investic se zvedne produktivita práce, což se opět projeví na mzdách. Tento mechanismus by měl fungovat i přesto, že čínské investice jsou často jen málo produktivní. I potom jsou poptávkou, přestože jsou během celého procesu najímáni lidé, aby stavěli města duchů.

Pettis uvažuje také o tom, že v případě Číny nemá smysl, aby dosáhla úrovně infrastruktury a kapitálové zásoby porovnatelné s mnohem bohatšími ekonomikami. Důvodem je nízká produktivita práce. Pokud je práce levná, ekonomika by se měla při výrobě spoléhat zejména na ni a ne na kapitál. Můžeme ale tvrdit, že Čína by měla budovat nové továrny, metro a další kapitálové zboží a využívat k tomu právě levnou pracovní sílu. Dalším známým čínským medvědem je Paul Krugman, který se zaměřuje na související oblast: Dosavadní vysoká nabídka práce je tím hlavním důvodem, proč návratnost kapitálu v Číně leží vysoko. A stále rostoucí nedostatek levné pracovní síly bude přesně tím, co bude návratnost kapitálu snižovat. Každý medvěd si najde to své.

Autorem je Simon Cox z BNY Mellon Investment Management.


Zdroj: FTAlphaville


Čtěte více:

O fast food akciích: McDonald's, Shake Shack, Chipotle
17.02.2015 17:00
Pokud se při IPO dočkáme velkých pohybů cen akcií společností, jejichž...
Výsledky PSA Peugeot Citroen - solidní zotavení ve FY14
18.02.2015 8:26
Ráno reportovala svoje celoroční výsledky automobilka PSE Peugeot Citr...
Kanada zavedla nové protiruské sankce cílené na Rosněfť i Rostec
18.02.2015 8:48
Kanada včera zavedla další kolo protiruských sankcí v reakci na ruskou...

Váš názor
 •  
  18.02.2015 13:34

  Já bych ekonomické výzvy, které přinese robotizace nepodceňoval. I když velmi pomalu, automatické pokladny nastupují a vytlačují práci, kterou dnes v celém světě dělají statisíce, ne-li miliony pokladníků. A třeba na amsterdamském letišti jsou automaty na odbavování batožiny, takže už žádný člověk na drop off luggage. Jde to ztuha, ale ukazuje se, že i práce, o kterých jsme si mysleli, že tady budou dlouho, můžou být automatizovány. Pokud budou roboty levné, výroba se vrátí zpátky z Číny do bohatých zemí, protože mají právní rámec, který Číně bude ještě dlouho scházet. A Čína má jistý čas na to, aby její ekonomika fungovala i po tomto transferu, v čem jsem spíš optimista, ale jednoduchý to nebude.
  Vlado
 •  
  18.02.2015 13:17

  až na to, že monetární uvolnování nefunguje vůbec nikde. Bez stimulace poptávky je to mrhání časem, nic nebude nikdy tak ruzove jak se zdá.
  lodyha
 •  
  18.02.2015 12:55

  To není zase tak zcestná úvaha i mimo čínu, jen jestli to někdy napadne hošany z centr. bank, nižší nebo negativní úrok a střadatel škudlí ještě více a drží hotovost i když ztrácí protože má prostě pocit a správný, že je na tom hůř no a pak rozjížděj ekonomiku když spotřebitel už není takový magor ( čest výjimkám ale to je spíš řecká cesta :o) ) aby se zadlužoval a hodnota toho naškudleného klesá, to je fakt důvod utrácet :o)
  Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
24.05.2024
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024
15:14Invesco: Jak to nyní vypadá na trhu aktiv s pevným výnosem
13:25Než otevře Wall Street: Elf Beauty, Live Nation, Snowflake  
12:10Polská skupina Allegro výrazně zvýšila čtvrtletní zisk, akcie reagují růstem o 8 %
11:03Skvělá Nvidia, slibná data... a vlažné dopoledne v Evropě  
10:52S&P: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu opět zrychlil
10:49Rozbřesk: Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university