Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Je systém sociálního pojištění jen podporou lenochů?

Víkendář: Je systém sociálního pojištění jen podporou lenochů?

22.02.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Během poslední volební kampaně vytáhli američtí republikáni do boje se záchrannou sociální sítí. Tvrdili, že potravinové lístky, podpora v nezaměstnanosti a podobné programy vytvářejí závislost na státní pomoci a snižují motivaci k práci. Pokud by došlo k omezení této pomoci, chudým by to podle jejich názoru prospělo. Po volbách republikáni z takových postojů ustoupili, ale stále jde o téma, které se nachází v jádru jejich politiky. Jejich skutečné názory a pozadí celé věci asi nejlépe vystihuje heslo, které se opakovaně objevuje na setkáních příznivců Tea Party: „Na to, co já vydělám, nemáte vy nárok.“ Mnozí republikáni se jednoduše domnívají, že jim vláda bere peníze a dává je lenochům, kteří si je nezaslouží. Chápou, že existují i lidé, kteří se skutečně snaží, ale většina peněz se podle nich vyhodí oknem.

Podobné názory neodpovídají povaze programů sociálního pojištění. Samozřejmě, že jsou vždy výjimky, ale většinu chudých najdeme v tvrdě pracujících rodinách, které dělají, co mohou. Téměř 40 % Američanů ve věku 25 – 60 let si prožije alespoň jeden rok s příjmy pod hranicí chudoby. Polovina amerických dětí bude žít v rodině, která bude využívat potravinové lístky. Jinak řečeno, chudoba v USA je masovým jevem a pro většinu lidí není otázkou, zda do ní spadnou, ale kdy se tak stane.

Sociální podpora je vytvářena přesně z popsaného důvodu. Kapitalismus je mnohem lepším systémem než třeba socialismus. Poskytuje lepší zboží a služby, ale zároveň přináší rizika, která se v jiných systémech neobjevují. Souvisí s ekonomickým cyklem, nezaměstnaností, bezdomovectvím, nedostatkem potravin a podobně. V socialismu lze to vše z velké části eliminovat, v kapitalismu se ale může stát, že se lidé najednou ocitnou bez práce a bojují o živobytí. Cykly jsou jasným rysem každé kapitalistické ekonomiky, k nim se ohledně celkové nejistoty nyní přidává globalizace a technologické změny. Rizika, která s nimi souvisí, pak sociální pojištění rozptyluje po celé společnosti podobně, jako třeba pojištění proti požáru. Nejde tedy o to, že by existovali těžce pracující lidé, kteří dávají peníze jiným a nic z toho nemají. Lidé si v tomto systému kupují pojištění a to má svou hodnotu, ať už se objeví požár, nebo ne.

Peníze, které se v rámci sociálního pojištění vyberou, se nevyhodí oknem na líné lidi, kteří si je nezaslouží. Poskytují hodnotnou ochranu proti rizikům, která přináší kapitalistický systém a která se mohou dotknout každého bez varování (jen málo lidí například předpokládalo, že přijde Velká recese). Bohatí lidé mohou namítat, proč by oni měli platit do systému, který nikdy nevyužijí. Ale někdy ztratíte i skutečně velký majetek a navíc si bohatí lidé užívají svých vlastních forem sociálního zabezpečení. Kdo například nejvíce těžil ze záchrany bank během poslední recese? Kdo nejvíce těžil z programu kvantitativního uvolňování, který zvedl ceny aktiv? Běžní lidé z nich těžili také, a to bylo hlavním cílem. Není ale pochyb o tom, že právě ti nejbohatší byli tímto způsobem chráněni proti velkým ztrátám na majetku.

Sociální pojištění nás chrání proti nevyhnutelným útlumům, kterými kapitalistický systém prochází. Nemělo by náležet jen bohatým, ale všem. Tohoto pojištění nepotřebujeme méně, ale naopak více. Je škoda, že ti, kteří jsou nejlépe zabezpečeni, stojí v čele útoku proti tomuto pojištění, které má chránit lidi s menším štěstím.

Autorem je ekonom Mark Thoma.

Zdroj: The Fiscal Times


Čtěte více:

Project Syndicate: Doba adaptace
19.02.2015 15:50
Svět se potřebuje přestat ohlížet. Od ekonomické krize roku 2008 jsme ...

Váš názor
  • Budou za socialismu peníze?
    24.02.2015 9:52

    Budou za socialismu peníze? Dogmatici tvrdí, že ne! Revizionisté, že ano! Opravdoví marxisté prohlašují, že u někoho budou, u někoho ne. Existují země, kde nelze vybudovat socialismus? Ano, jsou takové. Například Lucembursko, Ghana nebo Angola. Vědecky je dokázáno, že do tak malé země se tak velký bordel nevejde.
    king
  • ENÉM ESLI KAŽDÝ SYSTÉM TZV. SOCIÁLNÍHO POJIŠTĚNÍ NENÍ LETADLO/PYRAMIDOVÁ HRA, ŽE?
    23.02.2015 14:15

    ENÉM ESLI KAŽDÝ SYSTÉM TZV. SOCIÁLNÍHO POJIŠTĚNÍ NENÍ LETADLO/PYRAMIDOVÁ HRA, ŽE? K tomu viz např. kreslený/é vtip/y, na kterém se ptají vyšetřovatelé Madoffa: Takže pane Madoffe, kde jste pojal nápad založit vaši letadlovou hru? Ále, v systému a/sociálního pojištění, přeci ... https://danieljmitchell.files.wordpress.com/2010/12/madoff.jpg https://danieljmitchell.files.wordpress.com/2011/09/ponzi-ss.jpg http://www.cagle.com/working/081219/bok.jpg http://www.economicnoise.com/wp-content/uploads/2010/02/social_security.png Dále si dejte hledat např. obrázky na google.com: how does the social security system work madoff
    king
    • A to ještě to LETADLO aSOCIÁLNÍho POJIŠTĚNÍ LETÍ NA DLUH!
      24.02.2015 9:54

      A to ještě to LETADLO aSOCIÁLNÍho POJIŠTĚNÍ LETÍ NA DLUH! V Řecku již v podstátě dolétali ... Tam se již vezou jen polituci značky Sereza ...
      king
  •  
    22.02.2015 16:30

    "Kapitalismus je mnohem lepším systémem než třeba socialismus." jak pro koho. dycky jak pro koho..
    Azb
    •  
      22.02.2015 20:04

      Pro flákače je lepší socialismus.
      Hans
      • Otázky ke zkouškám VUML
        23.02.2015 16:48

        Jaké jsou základní rozdíly mezi socialismem a kapitalismem? Za kapitalismu je člověk vykořisťován člověkem, kdežto za socialismu je tomu naopak. Proč budujeme socialismus? Protože je to lehčí než pracovat, Není výstavba socialismu u nás poněkud opožděna? Ano, je. Socialismus u nás mohl být už dávno vybudován, kdyby to pracující dostali jako melouch. Existuje v socialistické společnosti třídní nerovnost ? Nikoliv. Třídní dělení, známé z kapitalismu, bylo socialistickou revolucí bezezbytku zlikvidováno. V socialistické společnosti existuje tudíž naprostá a všeobecná rovnoprávnost. Je však pravda, že někteří lidé, nebo skupiny lidí, jsou rovnoprávnější než ostatní. 8. Kteří jsou největší nepřátelé socialismu? Imperialismus, ale hlavně jaro, léto, podzim a zima. 9. Jaký je rozdíl mezi lidmi a lidem socialismu? Lid socialismu buduje spravedlivou socialistickou společnost a statečně překonává všechny překážky, kdežto lidé, ti na všechno serou. 10. Co je to socialistické plánování? Plánování je nepřetržité narušování zdravé snahy po docílení co nejlepších výkonů. Je to, jinými slovy, soustavná činnost zaměřená k dosažení náhodných výsledků a vychází ze socialistického poznatku, že co nelze splnit, to lze aspoň naplánovat. Před válkou jsme nevěděli co bude za pět let, kdežto dnes to víme. Netušíme však, co bude zítra odpoledne. 11. Jaký je vztah mezi mzdou a prací za socialismu? Prostřednictvím mzdy jsou pracující trestáni za vykonanou práci. Pracující předstírají, že pracují, stát předstírá, že je platí.
        king
      •  
        23.02.2015 10:14

        Civilizace je o tom, ze existuje souziti vice lidi, SPOLECNOST a ta je naplnovana v socialismu, ne v kapitalismu. Pokud jeden druhemu nebudeme pomahat, zvitezi ten silnejsi, pak to nebude civilizace, ale pravek prevedeny do ekonomicke roviny. A pokud to tak bude, nerozumim pak proc by silnejsi nemohl bit kolem sebe slabsi lidi, proste zvitezi ten silnejsi. Anebo se shodneme, ze jeden druhemu nemuzeme ublizovat a to pak ma platit nejen fyzicky, ale samozrjme i financne. Toto je CIVILIZACE.
        ondra
Aktuální komentáře
10.05.2024
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university