Aktualizováno Průzkum německého institutu Ifo za únor ukazuje, že se podnikatelské klima v podstatě přestalo zlepšovat. Hlavní index pouze nepatrně stoupá na 106,8 z lednových 106,7 bodu. Tento výsledek je horší než konsensus nastavený na 107,7 bodu. Už výsledky průzkumu mezi nákupními manažery (PMI) ale ukázaly, že se zlepšováním nálady to v únoru moc slavné nebude. Dnešní horší čísla tedy nejsou příliš velkým překvapením.

Celkový index táhnou vzhůru očekávání, která se zlepšují na 102,5 z 102,0 bodů. Naproti tomu hodnocení současné situace se v únoru lehce zhoršilo na 111,3 z lednových 111,7 bodu. Sektorově se nálada mírně zlepšila v průmyslu, opačně tomu bylo ve stavebnictví. Nálada v obchodě registruje nepatrné změny.
Prozatím jde pouze o přerušení vzestupného trendu, který u indexu Ifo sledujeme od říjnového minima. Jeden slabší měsíční výsledek může odrážet obavy, které vyvolává rusko-ukrajinská krize. Německo patří k těm ekonomicky zranitelnějším zemím, co se týče sankcí, ruské recese apod.
Výhled pro eurozónu na letošek se zlepšil s QE, slabým eurem a levnou ropou. Zvláště poslední dva jsou pro Německo hodně relevantní faktory. Index Ifo se nachází na úrovni, kdy naznačuje převážně optimistickou náladu v podnikatelské sféře, ale nijak vysoké hodnoty to zatím nejsou. Pokud se tedy podaří situaci na východě aspoň stabilizovat, vidíme stále prostor pro růst indexu i obou jeho hlavních složek.
Domníváme se, že zlepšování očekávání založené na výše uvedených faktorech může být už z většiny u konce na finančních trzích. V publikovaných odhadech růstu se ale promítá postupně a také v reálné ekonomice ještě může pokračovat. Indexy jako Ifo a PMI by tedy měly mít prostor pro růst. Pokud by další měsíce ukázaly, že se jejich zlepšování zastavilo, šlo by o dost negativní signál.