Končící měsíc únor patřil zcela jednoznačně Řecku a jeho vyjednávání s mezinárodními věřiteli o prodloužení úvěrové linky, kterou Atény a zejména řecké banky životně potřebují. Dohadování detailů nové smlouvy bylo velmi dramatické a odehrávalo se na poslední chvíli, bez kompromisu by byly Atény od prvního března bez peněz.
Nová vládní administrativa, vedená premiérem Tsiprasem a ministrem financí Varoufakisem, však nakonec dosáhla konsensu. Aténám bude prodlouženo dluhové financování o čtyři měsíce (Řecko původně požadovalo 6M), během kterých musí Atény předložit detailní seznam programových změn, které povedou ke splacení obdržené pomoci a současně podpoří růst řecké ekonomiky. Dosavadní seznam připravovaných opatření je zatím velmi vágní, obsahuje spíše politické proklamace o zefektivnění státní správy, přísnějším výběru daní, restrukturalizaci veřejných výdajů apod.
Plán reforem je údajně úmyslně formulován neurčitě, aby bylo snazší pro něj získat souhlas v parlamentech zemí eurozóny. Podle Varoufakise jde o metodu "plodné neurčitosti", která prý dokumentu obsahujícímu plán reforem pomůže získat souhlas. Podle ministra takový postup doporučili jeho kolegové z eurozóny.
Bouřlivý vývoj jednání mezi Aténami a Trojkou nejlépe zachycuje únorový graf řeckého akciového indexu ASE. Ten nakonec končí měsíc s téměř 20% ziskem, avšak období kolem 6. února bylo poznamenáno masivními výprodeji, když ECB odmítla přijímat řecké dluhopisy jako kolaterál za eurovou hotovost.
Dohoda o prodloužení úvěrového financování navíc začíná štěpit vládní stranu Syriza. Její radikální křídlo obviňuje premiéra a předsedu strany Tsiprase, že se zpronevěřil předvolebním slibům, když vyměnil finanční pomoc za pokračování úsporných opatření (nespokojených je údajně 20-30 poslanců).
Strach z možného Grexitu se odrazil také v chování domácností, které začaly mohutně vybírat svá eurová depozita. Podle předběžných údajů americké investiční banky z řeckých bank za minulý týden odtekly 3 miliardy euro, což je 50% nárůst oproti dvěma miliardám v předešlém týdnu. Od začátku roku jsou řecké bankovní domy svědky 23 miliardového odlivu kapitálu (tedy přibližně 3 mld./týden).
Zdroj: BBG